Мільйонне догодовування тих, що реформуються

Чиновники і депутати Київщини продовжують регулярно годувати бюджетними, тобто нашими з вами, грошима обласні і районні державні та комунальні засоби масової інформації.

Навіщо? Насамперед, щоб мати змогу регулярно розповідати на газетних шпальтах та із блакитних телеекранів про свої успіхи, піаритись та нав’язувати свою точку зору виборцям, красиво називаючи фінансування ЗМІ турботою про них та торжеством свободи слова.

Між тим, ці самі угодовані владою ЗМІ уже самі б мали потроху спинатися на ноги і вчитися заробляти самотужки, бо ж надворі пора роздержавлення. Але навіть через півтора року по тому, як із 1 січня 2016 року набув чинності Закон України №917-VIII «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації», здається, що у швидкому розлученні ані влада, ані державні та комунальні ЗМІ не надто зацікавлені.

Перша просто не може відмовитися від дармового піару за бюджетний кошт, останні так і не навчились жити без бюджетних аліментів.

Як раніше годували державні і комунальні ЗМІ Київщини

Нагадаємо, скільки грошей раніше перепадало державним і комунальним ЗМІ у Київській області.

Як повідомляв «Ні корупції!», згідно з «Програмою підтримки розвитку комунальних засобів масової інформації Київської області на 2012-2015 роки», з обласного бюджету на підтримку засобів масової інформації  було витрачено:

- у 2012 році – обласній газеті «Час Київщини» дали 3,5 млн грн; + нове приміщення у центрі Києва + 5 ноутбуків, Київській державній регіональній ТРК - 7,5 млн грн; на випуск «Інформаційного журналу місцевого самоврядування Київської області Київщина» витратили 4,5 млн грн;

- у 2013 році обласній газеті «Час Київщини» дали вже 9,6 млн грн; Київській державній регіональній ТРК - 7,5 млн грн; випуск «Інформаційного журналу місцевого самоврядування Київської області Київщина» обійшовся у 4,5 млн грн;

- у 2014 році – обласній газеті «Час Київщини» дали 9,3 млн грн; а Київській державній ТРК - 7,5 млн грн;

- за 9 місяців 2015 року обласній газеті «Час Київщини» дісталося уже 11,1 млн грн; Київській державній регіональній ТРК - 5,6 млн грн; на підтримку заходів з інформування населення щодо заходів із мобілізаційної підготовки, соціального захисту громадян України витратили 6,7 млн грн.

Що каже закон

Закон №917-VIII «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації» визначає механізм реформування друкованих ЗМІ, заснованих органами державної влади, іншими державними органами та органами місцевого самоврядування. Реформування друкованих ЗМІ та редакцій планується здійснити у два етапи: перший - протягом одного року з дня набрання чинності цим законом, а другий - протягом наступних двох років.

Згідно із текстом закону, на першому етапі здійснюватиметься реформування друкованих ЗМІ відповідно до затвердженого Кабінетом міністрів переліку, до якого включатимуться ЗМІ, що звернулися з відповідними клопотаннями. На другому етапі здійснюватиметься реформування тих друкованих ЗМІ і редакцій, які не  були реформовані на першому етапі.

Реформа означає, що органи державної влади, інші державні органи та органи місцевого самоврядування мають вийти із складу засновників ЗМІ, а редакції мають стати суб'єктами господарювання.

Нагадаємо, як уже писав «Ні корупції!», закон про роздержавлення ЗМІ Верховна Рада ухвалила не з першого разу. 17 вересня 2015 року року у депутатів просто не дійшли до нього руки, 8 жовтня законопроект був включений до порядку денного чергової сесії Верховної Ради України, одначе народні обранці так і не спромоглися його ухвалити.

І нарешті 24 листопада 2015 року народні депутати ухвалили Закон «Про реформування державних і комунальних друкованих ЗМІ», проте 23 грудня Президент України ветував його, одночасно подавши до парламенту пропозиції, за умови прийняття яких законодавчий акт може бути підписаний. 24 грудня парламент ухвалив зазначений закон з пропозиціями Президента, і за два дні він підписав документ.

Як годують ЗМІ на Київщині через 1,5 року від старту роздержавлення, і скільки це продовжуватимуть робити

22 червня 2017 року Київська обласна рада сьомого скликання ухвалила рішення № 354-15-VII «Про внесення змін до «Програми підтримки розвитку засобів масової інформації та інформування населення Київської області на 2016-2018 роки».

Рішення передбачало внесення змін до Програми підтримки розвитку засобів масової інформації та інформування населення Київської області на 2016-2018 роки, затвердженої рішенням Київської обласної ради від 15.06.2016 № 150-06-VII (в редакції рішення Київської обласної ради від 19.05.2017 № 290-14-VII) згідно з додатком.

На Управління інформації та зв’язків з громадськістю Київської обласної державної адміністрації, зокрема, було покладено обов’язок щоквартально до 25 числа місяця наступного за звітним періодом інформувати постійну комісію Київської обласної ради з питань свободи слова та засобів масової інформації про стан фінансування заходів Програми та щорічно до 25 числа місяця наступного року за звітним періодом інформувати Київську обласну раду про хід виконання Програми та ефективність реалізації її заходів.

Якщо подивитись на суми бюджетних витрат і рядки витрат згідно з цією програмою, то здається, що чиновники щиро вважають: чим більше грошей з бюджету вони виділять обласним і районним державним і комунальним засобам масової інформації, тим більше свободи слова буде в області та в районах.

Скажімо, на забезпечення висвітлення діяльності Київської облдержадміністрації та Київської обласної ради шляхом фінансової підтримки редакцій комунальних друкованих засобів масової інформації Київської області (співзасновниками яких є органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування) цього року з бюджету піде 640,0 тис.грн.

Редакції районних і міських газет “Баришівський вісник”, “Березанська громада”, “Бучанські новини”, “Вісник Кагарличчини”, “Вісник Переяславщини”, “Вісник Рокитнянщини”, “Вісник Сквирщини”, “Вісті Богуславщини”, редакція районної газети “Вперед” , редакція міської газети “Вишгород”, “Голос Володарщини”, редакція міської газети “Громадська думка”, редакція міськрайонної газети “Життя і слово”, редакція міськрайонної газети “Замкова гора”, “Ірпінський вісник” , “Макарівські вісті”, “Миронівський край”, редакція міськрайонної газети “Нове життя” , “Новий день” , “Новини Полісся”, “Обухівський край”, редакція міської газети «Обухівські вісті», редакція районної газети “Панорама” , редакція міськрайонної газети “Перемога”, редакція міської газети “Ржищів”, “Сільські обрії”, “Слово”, редакція районної газети “Таращанський край”, “Тетіївська земля”, “Трибуна праці”, редакція міськрайонної газети “Трудова слава” і редакція районної газети “Яготинські вісті” отримають кожна по 20,0 тисяч гривень з бюджету.

Ці гроші, на думку обласних чиновників і депутатів, забезпечать «належну реалізацію державної інформаційної політики на території області; поширення інформації, що спрямована на досягнення суспільно корисних цілей; якісне підвищення рівня комунікації представників органів державної влади, органів місцевого самоврядування зі ЗМІ, удосконалення механізмів їхньої взаємодії».

Фінансова підтримка КП КОР "Поліфаст" (редакція газет "Київська Правда" та "Час Київщини") для придбання паперу, оплати поліграфічних послуг друкування видань "Київська Правда" та "Час Київщини" у 2016 році склала 800 тисяч гривень, а цього року і наступного збільшиться до мільйона гривень, по мільйону на рік.

Крім цього, на спецвипуски обласних газет КП КОР "Поліфаст" цього року дадуть 25 млн 305 тис. грн., а наступного - 12 млн 680 тис. грн. Для порівння – торік спецвипуски обійшлися обласному бюджету у 7 млн 476 тис. грн.

"Київській Правді" на друкарські роботи, витрати на розповсюдження та  папір, на заробітну плату та інше цього року дадуть 22 млн 140 тис грн., а газета "Час Київщини" на ці самі потреби цьогоріч отримає 3 млн 165 тис. грн.

Щодо власне піару київської обласної влади, то на організацію розробки та виготовлення друкованої зовнішньо-інформаційної продукції цього року і наступного з бюджету виділятиметься по 195 тисяч гривень на рік. Організація підготовки та розміщення інформаційних матеріалів в Інтернет виданнях торік коштувала 423,1 тис грн., цього року у рядку фінансування немає, а на 2018 рік заплановано витратити 600 тисяч гривень.

Крім того, Управлінню інформації та зв’язків з громадськістю КОДА на виготовлення і розміщення інформаційного, теле - і радіо-продукту, висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування, загальнообласних заходів засобами масової інформації, зокрема центральними та регіональними телерадіоканалами на 2018 рік зарезервовано 3 млн 720 тис. грн. Цього року у відповідному рядку стоїть прочерк, а торік на ці потреби витратили 2 млн 505 тис. грн.

Щодо телебачення, то на організацію розміщення телепродукту на філії ПАТ НСТУ «Київська регіональна дирекція» цього року не заплановано нічого, а на 2018 рік зарезервонано 195 тисяч гривень. На оплату послуг з розміщення телевізійного та радіопродукту на центральних телерадіоканалах у 2018 році піде з обласного бюджету 555 тис. грн.

Ці гроші, на переконання чиновників, будуть витрачені на «зміцнення інформаційної безпеки на території області, обмеження поширення антиукраї-нської пропаганди та викривленої інформації щодо ситуації в Україні, стимулю-вання розвитку свідомого медіа-споживання та критичної оцінки інформації серед найактивніших груп населення».

А це загальні суми фінансування «Програми підтримки розвитку засобів масової інформації та інформування населення Київської області на 2016-2018 роки» згідно з додатком (тис.грн):

І все ж, якщо відповідна програма підтримки розвитку засобів масової інформації та інформування населення Київської області раніше ухвалювалася на 4 роки, то нині – 3. І це не може не давати надію, що все ж таки, як написано у законі про роздержавлення державних і комунальних ЗМІ, обласні і районні газети Київщини після 2018 року стануть абсолютно вільними птахами.

Але тоді, напевно, щоб не втратити можливість бути присутніми на їхніх шпальтах і в телепередачах, обласні чиновники і депутати краще фінансуватимуть роботу Управління інформації та зв’язків з громадськістю КОДА і своїх прес-служб, щоб ті мали як і за що встановлювати контакти із старими-новими суб’єктами господарювання і розміщувати «суспільну важливу інформацію задля реалізації державної політики» (зараз гроші йдуть і через управління, і напряму ЗМІ – авт.).

Але це тільки припущення.

І це вже зовсім інша історія.

Загалом, за даними Державного комітету телебачення і радіомовлення України, згідно зі зведеним переліком об'єктів реформування (станом на 30.06.2017 року), що розміщений на сайті Комітету, на Київщині зараз реформуються «Голос Володарщини», «Вісті Богуславщини», «Дніпровський проспект», «Трибуна праці», «Перемога», «Ржищів», «Замкова гора», «Трудова слава», «Громадська думка», «Ірпінський вісник», «Життя і слова», «Нове життя», «Бучанські новини», «Обухівський край», «Тетіївська земля», «Боярка-інформ», «Рідне місто», «Вісник Кагарличчини», «Вісник Сквирщини», «Яготинські вісті», «Панорама», «Вперед», «Таращанський край»», «Миронівський край», «Яготин – місто моє», «Баришівський вісник», «Макарівські вісті», «Березанські відомості», «Вишгород», «Вісник Рокитнянщини», «Новий день», «Новини Полісся», «Вісник Переяславщини», «Сільські обрії», «Слово» і «Час Київщини».

Досить багато, але не всі, кому досі йдуть аліменти у вигляді грошей з обласного бюджету.

Валентина Новицька, «Ні корупції!»