Коефіцієнт Дубневичів

Силовики нарешті дізнались, що нардепи від БПП заробляють не лише на бюджеті, а й на пасажирській безпеці.

На цій картинці ви бачите останню мить перед тим, як потяг звалиться з рейки, оскільки рейку вже нічого не притискає до шпали, бо утримуючий пристрій фактично розвалився. Пружна клема вискочила з пазу, багатотонний потяг на швидкості розхитує вже вільно лежачу рейку…

Коротше, кріплення рейок – це важливо. Якщо, звісно, хочеться, щоб пасажир залізниць доїхав до пункту призначення. А королями постачання цих кріплень є депутати-бізнесмени брати Дубневичі. І от нещодавно виявились деякі нюанси цього постачання. Але спершу два слова передісторії.

Після Майдану Дубневичі тріумфально повернулись у велику політику з депутатськими мандатами Блоку Петра Порошенка. Із такою ж швидкістю повернулася в підряди «Укрзалізниці» їхня «Корпорація «КРТ», продовживши генерацію грошового потоку для голови транспортного комітету ВР Ярослава Дубневича та більш зосередженого на бюджетних фінансах – Богдана.

Повернення у 2014 році відбулось у найкращих традиціях тендерних маніпуляцій. Тоді «Укрзалізниця» оголосила закупівлю гумовотехнічних виробів, чим приспала увагу виробників залізних кріплень. А незадовго до самих торгів тихцем додала до предмету закупівлі «вироби залізні». У результаті єдиний виробник-конкурент Дубневичів (АТ «Механіка») помітив цей зигзаг уже пост-фактум, тому ніяк вже не міг поборотись за перемогу. Скарги тодішньому прем’єру Яценюку не допомогли. А даремно.

Річ у тому, що утаємничені в тендерну кухню УЗ вже тоді знали, що проблема кріплень від народних обранців полягала не лише у високих цінах, а й у низькій безпеці.

Отой розвал скріплення, який видно на інфографіці вгорі, відбувається ось чому. Клема – із не найкращої сталі і зігнута по не найкращій технології (декілька нагрівань для всіх згинів) – зрештою виявляється поганою пружиною. Вона вже не дуже добре тримає рейку на шпалі. Цей показник називається «притискне зусилля» і вимірюється в кілоньютонах (кН), та, як стверджує беззмінний головний інженер Департаменту колії Укрзалізниці (він же помічник-консультант депутата Ярослава Дубневича) Василь Яковлев – є найголовнішим показником працездатності скріплення типу КПП.

Так ось. Ще з кінця 90-х років цей показник завжди був не менш 25 кН, і це було результатом багаторічних випробувань. Але саме зараз «Укрзалізниця» вирішила знизити вимоги з 25 до не менш 20 кН. Тобто залізниця офіційно вирішила купувати менш якісні скріплення, під які і підігнала вимоги тендерної документації. І щоб у цьому було ще менше сумнівів, залізничники одночасно зменшили  вимоги до гарантійного терміну скріплення з 5 до 3 років. Цей термін означає, що вже через три роки виробник не гарантує життя свого виробу.

Першу таку спробу офіційно погіршити скріплення залізничники зробили у 2016 році. Тоді ще в офіційному «Віснику держзакупівель» влаштували оприлюднення і протизаконне зникнення змін до тендерної документації, в яких виставлялась вимога на гарантійний строк експлуатації скріплення – не менше трьох років. У результаті цього виверту залізничники в черговий раз змогли викинути з тендеру продукцію ТОВ «АТ Механіка» на користь ТОВ «Експозиція», яке представляло продукцію дубневичівського «КРТ».

Цей епізод збудив детективів НАБУ і вони почали своє провадження. У рамках провадження НАБУ замовило порівняльну експертизу скріплень «Механіки» і «КРТ» – єдиних українських виробників.

За допомоги народного депутата Віталія Купрія нам вдалось ознайомитись із досі засекреченими висновками вчених. Вони однозначні: скріплення «Механіки» мають притискну силу 26,9 кН при обов’язковій нормі не менш 25 кН, а скріплення Дубневичів – 22,6 кН, що майже на 20% нижче обов’язкового нормативного показника.

Окрім того, що скріплення «КРТ» погано притискає рейку, воно ще й розпадається:

Повторимо. Виявляється, що коли залізниця у 2016 році замовляла на тендері скріплення з притискним зусиллям не менш 25 кН, завод Дубневичів поставив скріплення з притискним зусиллям близько 22 кН, тобто воно вже тоді не відповідало вимогам «Укрзалізниці», яка у свою чергу банально не перевіряла якість товару, який отримувала від шановних депутатів.

Але залізничники почали 2017 рік не з того, щоб проінспектувати виробництво Дубневичів і ввести в береги штучно створеного монополіста. Навпаки.

Для того, щоб описати те, до чого додумалась УЗ – наведемо такий приклад. Маємо гопника у спортивних штанях, на яких розійшлась гумка.  Як він може цьому зарадити так, щоб не купувати нових штанів? Або скоротити саму гумку, зав’язавши вузла, або заправити в штани ще й сорочку, збільшивши діаметр під розтягнуту гумку.

Оскільки наша клема залізна, то зав’язати на ній вузол неможливо. А ось напхати – в принципі можна. Саме це й вирішили зробити творчі залізничники.

Як вже говорилось вище, вони вирішили купувати скріплення з пониженим до 20 кН притискним зусиллям та зменшеним до трьох років гарантійним терміном.

А окрім цього – підкласти під рейку потовщену прокладку. Вона має підняти рейку на 25% вище, що дозволить клемі Дубневичів ще якийсь короткий час притискати рейку до шпали. Без нормативного зусилля, але з допомогою народного винаходу. Ну і звісно підняття рейки примушує її ще більше “гуляти”.

Це виглядає так, що замість того аби купувати нормальні столи, будемо брати столи з розхитаною ніжкою, але в комплекті замовимо ще шматочки дерева, щоб під ту ніжку підкладати. Ну, зрештою, чого не зробиш для улюбленого виробника.

Підтвердження цьому проявились у листі «Дніпропетровського НКТБ колійного господарства», у якому залізничні науковці повідомили корпорацію «КРТ», що ці прокладки замовляються саме «з метою відновлення нормативного зусилля притиснення рейки клемою за рахунок збільшеної товщини (10 мм) прокладки». І вказали, що мова йде саме про кріплення Дубневичів КПП-5.

Цей лист оприлюднили дилери дубневичевської продукції «ВМ трейдинг»  і «Авант гарде» у складі своїх тендерних пропозицій у поточному тендері. Наразі важко сказати, чому у Дубневичів вирішили зробити явку з повинною, але до експертизи НАБУ маємо ще й фактичне визнання самих залізничників.

«АТ Механіка» в цей час постійно вимагала від залізниці зменшити очікувану вартість закупівлі та повернути нормальні вимоги до скріплень. Тобто пропозиція була така: «давайте купувати якісніше і дешевше».

Але залізниця пішла назустріч цим вимогам лише напівкроку. Очікувану ціну залишили на старому височенному рівні, гарантійний термін теж залишили три роки. Повернули лише вимогу притискного зусилля не менш 25 кН – скоріш за все помилково. Бо після всіх цих перетурбацій навряд чи «Корпорації КРТ» вдасться поставити один товар під виглядом іншого.

А якщо силовики ефективно реалізують свої нові знання, які отримали після проведення досліджень, то хіт-парад парламентських королів готівки має змінитись.

Ну і наостанок калькуляція прибутків Дубневичів за рахунок толерантної до них “Укрзалізниці”:

  Скріплення КПП-5 від «Корпорації «КРТ»
Скріплення КПП-1 від «Механіки»
  170 грн. (2016 рік)177  грн. (2017 рік)

(гарантійний строк експлуатації 3 роки)

149 грн.(гарантійний строк експлуатації 5 років)
  Потовщена прокладка для відновлення нормативного притискного зусилля – 67,8 грн. Додаткова прокладка непотрібна
Всього 237,8 грн/комплект (2016 рік)244,8 грн/комплект (2017 рік) 149 грн./комплект

 

Юрій Ніколов, «Наші гроші»