«Вітя, зроби кришу»: чому поліція шукає кримінал у волинських фірмах, які ремонтують дитсадки

Слідчі поліції не знайшли реальних правопорушень у фірмах Віктора Чорнухи, які ремонтували дитсадки. А слідчий Максим Ткачук ухиляється від пояснень на цю тему. Колаж «Четвертої влади» (використаний елемент фото slovovolyni.com)

Відремонтований дошкільний заклад села Колодяжне Ковельського району на Волині запрацював навесні 2017-го і прийняв понад сотню дітлахів. Ще один дитсадок відремонтували у селі Старосілля Іваничівського району. Ці два заклади поєднала не лише гостинність нових приміщень, а й спільне кримінальне провадження. «Четверта влада» вивчала історію ремонтів з «криміналом».

Слідчі волинської поліції відкрили кримінальне провадження щодо заволодіння бюджетними коштами під час ремонту дитсадків у селах Колодяжне та Старосілля, а також ремонту даху харчоблоку у Волинському обласному дитячому медичному об’єднанні.

У провадженні фігурують найбільш відомі будівельні фірми, близькі до Віктора Чорнухи – «Луцьксантехмонтаж № 536», «Горохівагробуд», та «Житлобуд 2». Ці підприємства відомі також тим, що досить часто спільно беруть участь у будівельних тендерах на Волині. 

Додаткові роботи – додаткові мільйони

Наприкінці 2016 року Управління капітального будівництва Волинської ОДА провело тендер на капітальний ремонт ДНЗ у селі Колодяжне Ковельського району. Переможець тендеру – товариство «Житлобуд 2» з ціною майже 7 мільйонів 600 тисяч гривень. Єдиний його конкурент – ТзОВ «Горохівагробуд» із пропозицією –майже 7 мільйонів 660 тисяч гривень.

За умовами договору переможцю торгів виплатили 6 мільйонів 888 тисяч гривень. Але у процесі виконання договору із переможцем уклали ще й додаткову угоду вартістю 1 мільйон 476 тисяч гривень. 

У цих роботах поліція виявила порушення

Зокрема, у тексті судової ухвали зазначено, що слідчі поліції встановили, що у листопаді-грудні 2016 року ТОВ «Житлобуд 2» , ТОВ «Горохівагробуд» та «Луцьксантехмонтаж 536» склали неправдиві документи про виконання робіт з ремонту дитсадків у Колодяжному, Старосіллі і харчоблоку Волинського обласного дитячого медичногооб’єднання.

За версією слідства, фірми заволоділи бюджетними коштами на понад 2 мільйони. 

У документі слідчий вказує, що виконання робіт за додатковим договором та оплата їх вартості проведені впродовж доби. А також просить суд призначити позапланову перевірку Колодяжненського ДНЗ Держархбудінспекцією, аби з’ясувати, чи обсяги виконаних робіт відповідають проекту та вимогам містобудівного законодавства. Однак суд відмовив у такому клопотанні. 

Керівництво фірми-підрядника не згідне із твердженнями правоохоронців і запевняє, що проблема створена невчасним фінансуванням.

– Це так трактують, – пояснює заступник директора ТОВ «Житлобуд 2» Романія Козачок. – Але ми на цьому об’єкті виконували роботи цілий рік, і було коригування проектно-кошторисної документації. Замовник все завірив. Роботи виконані. Але ми знаємо, що фінансування йде в останній день чи переддень кінця року. І тільки тоді можна підписати додаткову угоду чи угоду, коли є фінансування. Вийшло так, що додаткова угода чи угода підписана, і одразу підписаний акт. Але роботи не виконані за один день, роботи виконувались цілий період. І роботи виконані, вони є по факту – і це не є якесь відмивання грошей.

Крім тендерних коштів, свою частку на ремонт дошкільного закладу додала і сільська рада. За словами сільського голови Віталія Кашика, це понад один мільйон гривень.

– Це було майно колишнього дитячого садочка, – розповідає про будівництво сільський голова. – Воно було закрите в певний період, але потім прийняте рішення, щоб його відновити. Там були лише стіни і дах. В 2016 році ці роботи велись, а вже з березня цього року садочок працює. Тобто все будувалось крім стін і даху. І благоустрій, і інвентар, і котельня – все це вже робили в рамках цього будівництва. 

На ремонт ДНЗ у Колодяжному витратили понад 9 мільйонів гривень. Фото із сайту voltv.com.ua

У ЗМІ часто пов’язують ТОВ «Житлобуд 2» із відомим будівельником Віктором Чорнухою. Адже один із засновників «Житлобуду» – підприємство «Луцьксантехмонтаж №536», яке належить Віктору Чорнусі. Згодом у підприємства змінились власники, і «Луцьксантехмонтаж» перестав фігурувати в реєстраційних документах. Сьогодні ж Віктор Чорнуха заперечує будь-який зв’язок із цим підприємством і радить не шукати з ним нічого спільного. Про це він також  повідомляв у коментарі «Четвертій владі». 

Перехідна реконструкція

Із реконструкцією ДНЗ у селі Старосілля Іваничівського району ситуація аналогічна із ремонтом ДНЗ у Колодяжному: спочатку провели тендер, а потім із переможцем знову уклали додаткову угоду на півтора мільйона гривень.

Очікувана вартість робіт за умовами тендеру становила 2 мільйони 645 тисяч 200 гривень. У конкурсі змагались три учасники:

ТОВ«Горохівагробуд» – 2 623 197, 66 грн. ,

ТОВ «Аміла» – 2 632 326,00 грн.,

ТОВ «Вест-Вікторія» – 2 496 986,46 грн.

Переможець конкурсу – ТОВ «Горохівагробуд» з вищою ціною, а дешевшу пропозицію ПП «Вест Вікторія» відхилили через невідповідність документації. У протоколі відхилення вказано, що підприємство не надало всіх документів про досвід виконання аналогічних договорів та надало ліцензію субпідрядника, яка завірена нотаріально раніше дати оголошення тендеру. 

У цій закупівлі правохоронці виявили «ознаки безпідставного відхилення найвигіднішої пропозиції на користь ТОВ «Горохівагробуд».  В ухвалі суду слідчий також просить суд призначити позапланову перевірку цього будівництва Державною архітектурно-будівельною інспекцією. Зокрема, правохоронців цікавило те, чи відповідає виконаний обсяг робіт затвердженому проекту і чи проект реконструкції відповідає вимогам містобудівного законодавства. 

Однак суддя відхилив клопотання слідчого через недостатність підстав для проведення позапланової перевірки. 

Натомість керівник фірми-підрядника Тамара Цехош вважає, що все було зроблено правильно, і не бачить у цьому жодних порушень. За словами пані Цехош, правоохоронці вже перевірили документацію, але жодних результатів не повідомили.

Управління капітального будівництва, крім основного договору, уклало із підрядником угоду на додаткові роботи вартістю 1 мільйон 485 тисяч гривень. Підрядник виявив потребу у цих роботах, коли вже почав реконструкцію. 

– Це була додаткова угода, – пояснює директор «Горохівагробуду» Тамара Цехош. – Тому що як почали робити, то там було багато непередбачених робіт, які треба раніше виконати ніж роботи, що передбачені основним договором. Наприклад, як можна металопрофіль класти на дах, якщо не зробити сам дах? Там виникло багато питань, і виїжджали підрядники, проектанти. Тоді була укладена ще додаткова угода на ті додаткові роботи, які не були закладені в основному договорі.

За словами пані Цехош, наразі на об’єкті виконали всі роботи за додатковою угодою, а за основним договором ще залишились невиконаними роботи вартістю 1 мільйон 340 тисяч гривень. 

У сільській раді кажуть, що загальна вартість робіт становила орієнтовно 3 мільйони гривень. Приміщення дитсадка майже відремонтували, залишилось доробити лише оздоблювальні роботи.

– Це пішов перехідний об’єкт, і в цьому році на один мільйон триста тисяч є розпорядження про виділення коштів, – пояснює сільський голова Андрій Сапожник. – Тобто зараз роблять перерахунок у зв’язку зі збільшенням мінімальної зарплати. Там фактично все зроблено, тільки треба стелю пошпаклювати, пофарбувати.

– Там зроблена і сигналізація, і електроенергія, і тепла підлога, опалення. Тільки не зроблені оздоблювальні роботи. Але я не знаю, скільки коштувало те будівництво, бо розпорядником коштів було управління [капітального будівництва]. Ми лише приїжджали і дивились, чи все зроблено. В нас не було актів виконаних робіт.

Син Віктора Чорнухи Ігор разом із ПАТ Луцьксантехмонтаж № 536 – засновник товариства «Горохівагробуд». Фото із сайту компанії «Луцьксантехмонтаж № 536».

Фірма «Горохівагробуд» входить до орбіти будівельних компаній Віктора Чорнухи. Її засновником та бенефіціарним власником є син Віктора Чорнухи Ігор та компанія «Луцьксантехмонтаж». За словами Тамари Цехош, Ігор Чорнуха безпосередньо контролює діяльність підприємства. 

Чиновники порушень не бачать

Начальник управління капітального будівництва Лілія Павлова переконана, що жодних порушень на роботах у Колодяжному та Старосіллі немає: дешевшу пропозицію відхилили законно, додаткові угоди уклали законно, договори та акти теж укладені без порушень.

Начальник управління капітального будівництва Волинської ОДА Лілія Павлова каже, що додаткові угоди на ремонтні роботи довелося укладати через недосконалі проекти. Фото із сайту voladm.gov.ua

– У роботах в Колодяжному та Старосіллі є особливість, що в обох об`єктах з`являються додаткові угоди на роботи, які не були заплановані основним договором.

– Проекти не ми замовляли, – пояснює пані Павлова. – Замовляли органи місцевого самоврядування. Проекти дуже недосконалі, багато упущень, особливо дуже поганий проект по Старосіллю. Замовляли, звісно, як із минулого періоду, більшість робилось під очікувані гроші. І через те під час виконання робіт виникають уточнення.

Але оскільки це об`єкти тендерні, то додаткові роботи виконуються у процесі виконання робіт, а потім вони узаконюються через експертизу, через коригування проектно-кошторисної документації з узаконенням відповідно до законодавства України. І на ці роботи укладається окрема угода, тому що це не тендерні, вони не були передбачені процедурою тендерних закупівель.

– В судовій ухвалі слідчі вказують на таке порушення, що були укладені договори, підписані акти виконаних робіт і перераховані кошти протягом однієї доби. Можете роз`яснити це?

– Все було узаконено. Щоб не стримувати процес виконання робіт, коли вже все було узаконено, коли було проведено експертизу проекту і все було зроблено правильно, тоді була тільки заключена угода, а роботи виконані і запроцентовані. Тому що до того, поки не було експертно-позитивного висновку, акти виконаних робіт підписуватись не можуть. Порушення закону я тут не бачу.

– Тоді чого з`являються кримінальні провадження?

– Кримінальні провадження можуть з`являтися за аналізом. От подивились, що відхилено меншу пропозицію, і можуть відкривати. Не знаю, зараз змінились підходи до відкриття кримінальних проваджень у зв`язку зі змінами, внесеними у закони. Раніше відкривались, коли були причини, коли вже повністю вже за підсумками, зараз вже до того, як складено підсумки. Багато відкривається, а потім закривається, коли вивчається справа.

«Вітя, зроби, будь ласка, кришу»

Під прицілом  правоохоронців опинилась і рідна фірма Віктора Чорнухи «Луцьксантехмонтаж № 536». Слідчі підозрюють її у таких самих порушеннях під час будівництва даху харчоблоку у Волинському обласному дитячому територіальному медичному об’єднанні.

У судовій ухвалі слідчий вказує, що в цьому випадку укладання договору та актів виконаних робіт відбулося в один день, а розрахунок за роботи був проведений через кілька днів. 

У цій ремонтній справі не проводили процедури закупівель, оскільки сума передбачених коштів була невисокою – майже 450 тисяч. На сайті закупівель Prozorro замовники розмістили лише інформацію про укладений договір, але без самого договору.

Працівниця Ірина Черничинець, котра розміщує інформацію на сайті закупівель, каже, що на той момент розміщення договору було не обов`язковим. 

Генеральний директор Волинського обласного дитячого територіального медичного об`єднання Сергій Ляшенко зізнається, що не знає про кримінальне провадження і вперше почув про це від журналіста. За словами пана Ляшенка, це був аварійний ремонт даху, і на сьогодні цей об`єкт ще повністю не закінчений. А підрядника, мовляв, вибирали дуже швидко, враховуючи аварійну ситуацію та кінець року. 

Віктор Чорнуха каже, що вже не має довіри до влади і не буде виконувати прохань щодо швидкого будівництва чи ремонту. Фото із архіву

Голова наглядової ради «Луцьксантехмонтажу» Віктор Чорнуха розповідає, що відремонтувати дах у дитячій лікарні його попросив мер, бо, мовляв, ніхто так швидко не зробить такої роботи:

– Поїхав мер в дитячу лікарню на початку листопада, дзвонить мені:

– Вітя, зроби, будь ласка, кришу.

– Я й так зайнятий, перегружений, – кажу.

– Ну тебе просять, бо ніхто дуже швидко не зробить.

– Ми в листопаді робим кришу, даже договір не підписаний, ну є кошторис у нас. Ми за кошторис не вилазим, сума маленька, безтендерна. Ми робим, а підписуєм в грудні і через два-три дні вже закриваєм все фінансово і підписуєм процентовку. 

У такій швидкій процедурі ремонту та перерахування коштів пан Чорнуха теж не бачить порушень. Натомість запевняє, що всі документи правоохоронці вже перевірили, але справу поки не закрили. Водносчас пан Чорнуха каже, що кримінальні провадження проти його фірм є надуманими.

– На сьогодні не доказаний ні один факт, – пояснює Віктор Чорнуха. – Інформація справи придумана, взята з інтернету. Ми всі документи надали, всі запити дали, вони перевірили нас і справа не закрита, але й претензій до нас нема. І це брехня, величезна брехня сьогодні – можете так і сказати.

– А в чому полягає ця брехня?

– Брехня в тому, що сьогодні кому не лінь заводять справу, не перевіривши факту. От не подобається їм Чорнуха чи Іванов Іван Іванович – раз викинув – а от вони збудували-присвоїли кошти. Все. Мають право. Це законно, до речі. Цей закон КПК придумала влада Януковича. І вони його провели через Верховну Раду.  А користуються сьогодні ним. І це мене возмущає найбільше.

Аби більше дізнатись про виявлені порушення та результати кримінального провадження, Четверта влада звернулась до управління Національної поліції у Волинській області. Заступник начальника управління Анатолій Петрушин скерував до слідчого Максима Ткачука, який веде справу. Однак він відмовився спілкуватися у справі, посилаючись на таємницю слідства.  

А Держархбудінспекція у Волинській області повідомила, що не перевіряла жодних об’єктів, вказаних у судових документах.

 «Четверта влада»

Розслідування проведено в межах проекту «Сприяння прозорості державних закупівель у Західній Україні», що реалізовується громадською організацією «Рівненський центр «Соціальне партнерство» за фінансової підтримки NED