Як штатні антикорупціонери на бюджетній ставці запобігають корупції

«Ні корупції!», проаналізувавши успіхи і досягнення чиновників-антикорупціонерів із Київської обласної державної адміністрації, дійшов невтішного висновку: поки що боротьба чиновників з проявами корупції зводиться до бюрократії, мовляв, є відповідна посада, проводиться відповідна робота. І цього вже досить!

А щодо конкретних результатів роботи, то тут великий знак питання. Причому не тільки для громадськості, але й, здається, для самих чиновників.

Це як бджоли проти меду, тільки із зарплатою і на державній службі...

Інколи здається, що останнім часом корупції побільшало. Вона скрізь! На вулиці, на ринку, у садку, у школі, у поліклініці, у місцевих органах влади, у центральних, у правоохоронних, і у судових… Напевно, швидше перелічити, де її немає, аніж ті місця, де вона присутня. При цьому ми не задумуємся, що таке відчуття виникає  не тому, що корупції враз стало більше, а тому, що про неї почали говорити, писати і розслідувати. І роблять це  справжні громадські активісти-антикорупціонери і журналісти-розслідувачі. 

А тепер уявімо ситуацію, якби незалежних активістів-антикорупціонерів і журналістів-розслідувачів не існувало, і з корупцією продовжували боротися лише правоохоронці і сьогоднішні наші герої – штатні борці за справедливість, хабароборці, антипоборники… чиновники, яким попереджувати масштабну корупцію просто належить на посаді на ставку держслужбовця, з 9-ї до 18-ї години 5 днів на тиждень.

Все це ми спробуємо уявити на прикладі роботи сектору з питань запобігання та виявлення корупції апарату Київської обласної державної адміністрації.

Для цього почнемо з голови. А точніше, з керівників, відповідальних за цей шматок роботи.

Екс-губернатор Київщини Максим Мельничук на посаду директора департаменту з питань взаємодії з правоохоронними органами, внутрішнього аудиту, антикорупційної діяльності та оборонної роботи Київської обласної державної адміністрації (КОДА) призначив бізнесмена і свого однопартійця Василя Коваленка.

Як перевірив «Ні корупції!»,  згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Василь Коваленко після призначення на посаду головного штатного антикорупціонера Киїщини продовжував значитися як засновник і керівник ТОВ «Ковіком-груп» (діяльність ТОВ - оптова торгівля м'ясом і м'ясними продуктами).

Мабуть, про конфлікт інтересів тоді не чули.

Нинішній очільник Київщини Олександр Горган, як повідомляв «Ні корупції!»,  на посаду завідувача сектору з питань запобігання та виявлення корупції апарату Київської обласної державної адміністрації своїм розпорядженням від 28 квітня 2017 року № 134-к призначив Ігора Знов`юка, колишнього працівника управління боротьби з кібезлочинністю Нацполіції України.

Згідно з е-декларацією за 2016 рік, у родини колишнього поліцейського, що боровся з кіберзлочинністю, є три квартири і три земельні ділянки. При цьому готівкою нинішній завідувач сектору з питань запобігання та виявлення корупції апарату КОДА має півмільйона гривень, а його дружина – 50 тисяч доларів.

На запит «Ні корупції!», чим же займається сектор з питань запобігання та виявлення корупції апарату Київської ОДА, які заходи проводить і які результати у своїй роботі має, скільки фактів щодо корупційних дій було виявлено та про скільки таких фактів було повідомлено у правоохоронні органи, у КОДА відповіли дуже лаконічно – сектор працює.

Тобто, жодного конкретного проведеного сектором заходу не було названо, так само, як не було названо жодного конкретного результату роботи.

У відповіді за підписом Знов`юка, замість перерахування конкретних заходів йдеться про те, що «на даний час сектором проводяться заходи, направлені на виконання Антикорупційної програми, затвердженої розпорядженням голови Київської обласної державної адміністрації від 10 березня 2017 року за № 94.

Також сектор вживає заходів до виявлення конфлікту інтересів та сприяє їх усуненню, взаємодіє з уповноваженими підрозділами (особами) з питань запобігання та виявлення корупції у структурних підрозділах Київської обласної державної адміністрації та районних державних адміністраціях, установах, підприємствах та організаціях».

Ну, і мабуть, прагнучи, бути більш предметними, у відповіді на наш запит додатково було повідомлено, що «на даний час сектор бере участь в складі робочої групи з проведення перевірки діяльності Яготинської районної державної адміністрації щодо забезпечення ефективної координації та контролю територіальних органів центральних органів виконавчої влади у Яготинському районі».

Тобто, іншими словами, знову ж таки працює, а от що конкретно робить – невідомо.

Після отримання такої відповіді на запит «Ні корупції!» повторно звернувся до Київської ОДА із проханням все ж таки надати конкретну інформацію щодо діяльності сектору та повідомити про результати його роботи. Принагідно ми повідомили, що у разі ненадання відповіді буде підготовлена скарга до Уповноваженого Верховної Ради з прав людини щодо ненадання відповіді на запит. Одначе і у самій КОДА, і у секторі, зокрема, повторний запит був проігнорований, оскільки відповіді ми так і не дочекалися.

Можливо, в такому випадку очільнику області Олександру Горгану краще було б взяти на озброєння досвід міського голови Чернігова Владислава Атрошенка, який не поспішає шукати і працевлаштовувати штатного антикорупціонера, що мав  би реальні повноваження для здійснення перевірки фактів корупції у Чернігівській міській раді?

Як уже писав «Ні корупції!», у структурі Чернігівської міської ради є сектор аудиту та запобігання корупції, однак після оголошення конкурсу бажаючих працювати у цьому секторі не виявилося. Нема то й нема, вирішив, напевно, міський голова Чернігова, і повторного конкурсу не проводив.

А досвід Атрошенка Горгану корисний у плані економії бюджетних коштів.

Бо ж у випадку Київської ОДА сектор працює, і гроші з бюджету на нього йдуть. У Чернігівській міськраді сектор не працює, але і гроші з бюджету на нього не виділяються.

А результати їхньої роботи фактично однакові. Принаймні, це випливає з відповіді на запит, яку отримав «Ні корупції!».

Валентина Новицька, «Ні корупції!»

Читайте також ЯК КИЇВСЬКІ ЧИНОВНИКИ ПРАЦЮЮТЬ АНТИКОРУПЦІОНЕРАМИ НА 3 ТИСЯЧІ ГРИВЕНЬ