Ми не розімкнемо спіраль корупції, поки не позбудемося мажоритарки

Сергій Лещенко. Народний депутат (БПП)

Корінь зла у нинішній політичній системі – це старі правила на виборах, коли половина парламенту обирається за списками, а половина – в округах. Саме через ці двері в політику після Майдану повернулася корупція.

"Пане президенте, чи правда, що Україна - корумпована країна?” Цю репліку, за словами присутніх на зустрічі в Білому домі, Дональд Трамп адресував Петру Порошенку.

Довгоочікувані переговори у Вашингтоні коштували безсонних ночей співробітникам посольства і $50 тис. на місяць лобістам з компанії BGR. Але ні це, ні зливання справи Пола Манафорта не врятували Порошенка від неприємних запитань. Причому, якщо адміністрація українського президента за підсумками зустрічі тему корупції взагалі не озвучила, то Білий дім згадав її у всіх повідомленнях. Це ще раз доводить: в розвинених країнах інституції працюють незалежно від прізвища президента, а значить, приборкання казнокрадів залишається пріоритетним для американців.

За три роки після обрання Порошенка так і не проведена ключова антикорупційна реформа: зміна правил, за якими формується Верховна рада. Корінь зла в нинішній політичній системі лежить в мажоритарці. Саме через ці двері в політику після Майдану повернулася корупція.

Егоїстичний інтерес Порошенка отримати ручний парламент здолав його реформаторський запал, і парламент обрався за старим законом. Використовуючи мажоритарну систему, в Раду пройшли всі фігуранти гучних розслідувань - від Борислава Розенблата до Олександра Онищенка.

Ми з колегами Мустафою Найємом і Світланою Заліщук на минулих виборах допомагали незалежному кандидату Андрію Лаврусю в протистоянні з Олесем Довгим в 102-му окрузі і на власні очі спостерігали покупку голосів по 200 грн. Інцидент так і не був розслідуваний поліцією. В результаті зараз Довгий ховається від слідства Генпрокуратури про крадіжку київських земель за імунітетом, здобутим тоді ціною банальної скупки.

Будь-якій корумпованій владі вигідна мажоритарна система. Все просто: найбільші шанси перемогти в округах якраз у бізнесменів. А вони частіше за інших готові порушувати суперечливі закони і заробляти в політиці. Класичний приклад - Розенблат, який був готовий за гроші зменшити в п'ять разів рентну плату за видобуток бурштину ($7,5 тис.), вирішити питання з Держкадастром ($20 тис.), отримати потрібні рішення у житомирських прокурорів і суддів ($55 тис.) і навіть включити дружину (сестру?) в засновники офшору, куди планували виводити зароблені гроші.

Депутати-бізнесмени на гачку у силовиків, які в руках президента стають інструментом політичної мобілізації. Для того, щоб гарантувати лояльність парламенту, главі держави достатньо призначити свого чергового кума генеральним прокурором, а той проведе виховну роботу з депутатами.

Наприклад, у 2002 році блок влади За єдину Україну набрав лише 11,77% і посів третє місце, але сформував фракцію з 200 депутатів за рахунок мажоритарників, ставши опорою тодішнього президента Леоніда Кучми в Раді. І в змішаній виборчій системі так буде завжди - хто контролює силовиків, той контролює парламент.

Нинішня Рада стала жертвою тієї ж хвороби. Замість очищення української політики, що було однією з вимог Майдану, вірус корупції через мажоритарку знову інфікував парламентський організм.

Україна в цьому сенсі не самотня. Аналогічні процеси відбуваються в двох інших країнах - Грузії та Молдові, які Європейський союз заохочував до реформ шляхом безвізового режиму і підписання Угоди про асоціацію.

І там, і там, як і в Україні, є суперолігарх, який перекроює правила під себе. У Молдові це Володимир Плахотнюк, який намагається змінити виборчий закон на аналогічний тому, що діє в Україні, коли половина парламенту обирається за списками, а половина - в округах. Така система дозволить олігархові контролювати всю політику через мажоритарних депутатів незалежно від того, які партії підтримають люди.

У Грузії, де влада належить Бідзіні Іванішвілі, відклали перехід від змішаної системи до пропорційної, оскільки саме мажоритарники є опорою керівної верхівки. "Наш головний олігарх сидить на вершині пагорба, - скаржиться депутат від опозиційної партії Саломе Самадашвілі, маючи на увазі розкішний особняк Іванішвілі з видом на Тбілісі. -Боротися з вибудуваною ним системою важко, оскільки він всім керує, але не має ніякої формальної посади".

В Україні ситуація не краща, оскільки головний український олігарх одночасно займає пост президента, в підпорядкуванні якого потужний пропагандистський і репресивний апарат. Це означає, що боротьба з вибудуваною ним системою відразу трактується як підрив засад держави перед лицем зовнішнього ворога, а незгодні стають об'єктом переслідувань.

Але очевидно, що ми не розімкнемо спіраль корупції, поки не позбудемося мажоритарки. Нові правила виборів Верховної ради мають стати на найближчий час головною метою всіх реформаторів.

Сергій Лещенко, НВ