Система декларування — це дуже потужна превентивна антикорупційна новація

 

Валентин Гвоздій. Керуючий партнер ЮФ GOLAW, віце-президент Національної асоціації адвокатів України

Нацагентство з питань запобігання корупції (НАЗК) вирішило провести повну перевірку майнових декларацій низки чиновників за 2015 і 2016 роки, серед яких є і голова НБУ Валерія Гонтарева. Також у документі значається заступник  голови Київської ОДА Олег Міщенко, перший заступник начальника податкової інспекції по роботі з великими платниками податків Донецька Олег Соколов, суддя Приморського райсуду Одеси Олег Крикливий, мер Лиману Донецької області Петро Цимідан та інщі. 

Процес перевірок майнових декларацій стартував і триватиме постійно.

Система декларування — це дуже потужна превентивна антикорупційна новація. За задумом, система декларування має бути максимально необтяжливою для порядних чиновників і водночас повинна унеможливлювати перебування на державній службі недобропорядних осіб.

Відповідно до законодавства, підставою для прийняття рішення щодо проведення повної перевірки декларацій є отримання НАЗК від фізичних чи юридичних осіб, із засобів масової інформації та інших джерел інформації про можливе відображення у декларації недостовірних відомостей. Того ж дня НАЗК повинно за допомогою реєстру декларацій повідомити про це суб’єкти декларування. Також у рішенні повинна вказуватися та декларація, яка підлягає перевірці, і має бути доведено, що прадивість таких відомостей раніше не перевірялася. Перевірка декларації здійснюється упродовж 60 календарних днів з дня прийняття Рішення про проведення перевірки.

Повна перевірка передбачає з’ясування достовірності задекларованих відомостей, точності оцінки задекларованих активів, перевірку на наявність конфлікту інтересів та ознак незаконного збагачення. Такій перевірці підлягають декларації осіб, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище, або ті, які займають посади, пов’язані з високим рівнем корупційних ризиків (їх перелік визначає НАЗК), а також, якщо у деклараціях, поданих іншими посадовцями, виявлять невідповідності за результатами логічного та арифметичного контролю.

За подання завідомо недостовірних відомостей у декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, можлива не лише адміністративна, а й кримінальна відповідальність. У зв’язку з проведенням повної перевірки декларацій посадовцям варто бути готовими надати пояснення з приводу їх змісту.

Варто пам’ятати, що у випадку отримання інформації про можливе відображення недостовірних відомостей в декларації посадовця, прийняття рішення про проведення перевірки повинно бути обґрунтоване конкретними фактичними обставинами, які можливо перевірити.  Безпідставно прийняте рішення може бути оскаржене в судовому порядку.

Якщо вже під час проведення перевірки співробітниками НАЗК будуть виявлені ознаки недостовірності задекларованих відомостей або незаконного збагачення, декларанту обов’язково мають надіслати лист із пропозиціями надати пояснення та копії документів. Необхідно звернути увагу на те, що в листі повинно бути вказано, з приводу яких саме відомостей декларації пропонується надати пояснення та копії документів, а також підстави вважати їх недостовірними. У випадку сумнівів у відповідності вартості задекларованого майна і тільки за відсутності обґрунтованих пояснень від декларанта НАЗК має право організувати проведення експертизи. НАЗК не має права самостійно встановлювати реальну вартість задекларованого майна, тому необхідно уважно ставитися до інформації, стосовно якої був запит та буде надана НАЗК. Пояснення та копії документів повинні бути направлені до НАЗК протягом 10 робочих днів із дня отримання запиту і є обов’язковими до розгляду.

НАЗК не є правоохоронним органом, і йому не надаються якісь виключні повноваження проводити оперативно-розшукову діяльність чи досудове розслідування. Тому такий моніторинг має здійснюватися із дотриманням законодавства про захист персональних даних і не може призводити до надмірного втручання у право на недоторканність особистого життя.

Як показує практика, сьогодні перевірки посилюються, незалежно від рівня та статусу чиновника. Тому деяким державним службовцям доводиться «пожинати плоди» поспіхом заповнених декларацій. На жаль, у багатьох випадках присутня проблема того, що суб’єкт декларацій не може або не бажає легалізувати свої доходи. Проте часто виникають питання й до тих декларацій, які заповнені неправильно лише з причини відсутності розуміння даної теми або неякісного консультування (у разі незалучення податкового юриста). 

НВ