Тернополян обурив вигляд площі -“вишиванки” за 8 мільйонів

На площі біля пам'ятника Бандері, де триває ремонт, обіцяли викласти бруківкою візерунок-вишиванку. В результаті тут можна побачити зовсім іншу картину.
Добігає кінця капітальний ремонт входу у парк ім. Т. Шевченка. Те, як виглядає тепер площа біля пам'ятника Степана Бандери, здивувало багатьох тернополян. Адже згідно з представленим раніше проектом, площа, що навпроти білого дому, мала б бути викладена візерунком з бруківки у вигляді вишиванки.

А на ділі все інакше. Елементи вишиванки тут є, але дуже скромні. 

– Я бачила цей проект раніше і обіцяна вишиванка справді мала виглядати дуже оригінально, – каже тернополянка Ірина Коваленко. – Нещодавно під час прогулянки на цій площі я була просто приголомшена від того візерунку. То така вишиванка, як я балерина.

Нагадаємо, капітальний ремонт входу у парк ім. Т. Шевченка біля пам’ятника Степану Бандери в Тернополі розпочали у березні цього року. Згідно з технічною документацією, на цьому об’єкті запланували зняти старі плити і постелити бруківку у вигляді вишиванки, облаштувати газони.

Загалом на проведення капремонту входу у парк ім. Т. Шевченка з міського бюджету обіцяли виділити 7 966 042 грн.

Ремонтні роботи на площі проводить ТОВ “ТОМ-Інвестбуд”, яке виграло тендер, оскільки запропонувало нижчу ціну, ніж конкурент, – 7 935 030 грн. До речі, 1, 3 млн грн – податок, 58 336 тис грн – розробка проектно-кошторисної документації ПМП “Нортон”. Цікаво, що власником ТОВ “ТОМ-Інвестбуд” та ПМП “Нортон” є одна людина – Василь Мазурик. Його місцеві ЗМІ пов’язують з найближчим оточенням міського голови. Окрім того, постачає бруківку ТМ “Бруктон” – підприємство, яке також належить пану Мазурику.

Так бачать молоді архітектори 

Чому сталося не так, як планували, ми запитали в управлінні житлово-комунального господарства, благоустрою та екології.

–   В розробці проекту капремонту входу у парк ім. Т. Шевченка взяли участь молоді архітектори з ГО “Урбан-Т”, – коментує ситуацію заступник начальника – головний інженер управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології (далі управління ЖКГ, – прим. ред.) Микола Лесів. – Ми хотіли бачити на площі вишиванку. Проте молоді архітектори внесли свій вклад і сказали, що вишиванка там не підходить, а буде вкраплена інша композиція.

Тому для того, аби згладити усі розбіжності, було скликане засідання за участі представників міськради, ГО “Урбан-Т” та проектної організації ПМП “Нортон”. За його результатами було прийняте спільне компромісне рішення, каже пан Лесів. Як результат, були  внесенні зміни у проектну документацію.

У всьому винне ЖКГ

У ПМП “Нортон” повідомили, що вони до дизайну площі нічого не мають.

–  Дизайн змінювали не ми, а замовник, тобто управління ЖКГ, – прокоментували ситуацію в ПМП “Нортон”.

Представники “Урбан-Т” також заперечили свою участь у цьому проекті.  – Ми не розробляли проект входу в парк Шевченка, – розповідає один з учасників ГО “Урбан-Т” Іван Джула. –Коли проект був готовий, нас міськрада попросила запропонувати якісь можливі покращення. Серед наших пропозицій спочатку була прийнята розкладка бруківки. Проте перед початком будівельних робіт все ж була вибрана інша, не наша пропозиція. Тому зараз ми не маємо ніякого стосунку до цього проекту.

Як повідомляють в ГО “Урбан-Т”, на даний момент не мають жодних спільних проектів з Тернопільською міською радою. У організації заперечують свій стосунок до інших об’єктів, з якими їх пов’язують. Зокрема, це проекти реконструкції парку “Національного відродження” та вул. Чорновола.

Арка теж буде інша

Відсутність вишиванки – не єдині зміни у цьому проекті. Разом з тим, каже заступник начальника управління ЖКГ, буде збільшена площа газонів на 670 кв. м. Також змінено перголу, яка мала іти дугою, а тепер вона має бути рівна. Пергола – конструкція з повторюваних секцій арок, з’єднаних між собою поперечними брусами, для захисту проходу від сонця. На неї міськрада виділила 997 874 грн.

Окрім цього, як ми вже писали раніше, на дорогу, яка наразі веде в нікуди і яку роблять у рамках капітального ремонту входу у парк біля пам’ятника С. Бандері, міськрада передбачила близько 885 тис. грн. До речі, за документами, які нам надали в управлінні ЖКГ, її ширина – 4,5 м. Насправді ж від бордюра до бордюра – лише 3,5. Куди поділися квадратні метри паркової доріжки, роз’яснив Микола Лесів.

–    Ми вирішили зробити цю доріжку технічного призначення лише на ширину авто, для того аби не вирізати лишню паркову зелену зону, – каже пан Лесів. – Це означає, що ми дещо зекономили кошти. Але наразі зекономлені кошти “висять” в загальних об’ємах робіт, і сказати конкретно, скільки зекономили – важко, оскільки роботи ще проводяться. Також ми в кінці цієї доріжки, біля сміттєвих контейнерів, плануємо докласти ще бруківки, яка не передбачена проектом.

На питання кореспондента, чому є різниця у проектно-кошторисній документації, заступник управління відповів, що редакція володіє старим, некореговании варіантом.

– Зміни у проект вносилися 2 червня 2016 року, – каже він. – Усі зміни погодженні, як з проектантами, так і міськрадою.

Однак парадокс у тому, що  у редакції є саме цей документ, проте оригінали проектів чомусь різні. Тож питання чому, оригінали документів різні, залишається відкритим.

Виплатили лише 30% авансу

Згіно з проектно-кошторисною документацією, на сьогодні вартість усіх робіт становить 7 966 042 грн. Проте міськрада рада виділила майже 8 млн. грн.

–    Щодо калькуляції, то станом на сьогодні, виконавцю робіт на вході у парк ТОВ “ТОМ-ІнвестБуд” ми видали лише 30% авансу, – продовжує пан Лесів. – Процедура оплати здійснюється наступним чином. Виконавець робіт закриває аванс і дає почергово акти виконаних робіт, і коли останній акт він закриє, ми усі витрати додамо і аж тоді будемо знати кінцеву вартість усіх робіт, і чи справді ми зекономили на усіх цих змінах чи ні.

Як розповідає головний бухгалтер управління Наталія Кабанова, виконавцю робіт станом на 21 червня цього року виплачено 2 343 445 грн.

–    Оплата відбувається виключно по актах виконаних робіт, – наголошує головний бухгалтер управління ЖКГ міськради – Тобто виконавець проводить частину робіт, після чого наш технагляд перевіряє об’єми та якість виконаних робіт, якщо зауважень немає – ми готуємо відповідну документацію по оплаті робіт.

Оновили Бандеру

Незважаючи на те, що пам’ятник Степана Бандери є на балансі обладміністрації, паралельно з реконструкцією входу в парк Шевченка управління ЖКГ міськради проводить  реконструкцію і цього об’єкту. А саме: зміцнюють кріплення підніжжя.

– Цю реконструкцію проводимо також за рахунок міського бюджету, – продовжує пан Лесів. – Реконструкцію Бандери проводимо по окремому договору.

Як повідомили у прес-службі міськради, старі плити біля пам’ятника вже почали відпадати, тому прийнято рішення зняти плити та закріпити їх на спеціальній суміші. На ці роботи передбачено 180 тис. грн. Проводить реконструкцію переможець тендеру ТОВ ІНВЕСТБУД, який займається реконструкцією входу у парк ім.Т.Шевченка. До речі, пам’ятник Степану Бандері відкрили у 2008 році.

20 хвилин