«Укргідроенерго» намагається спростувати інформацію щодо відмови ЄБРР фінансувати будівництво Канівської ГАЕС

Нещодавно генеральний директор «Укргідроенерго» Ігор Сирота повідомив, що Європейський Банк Реконструкції та Розвитку (ЄБРР) не відмовляється фінансувати будівництво гідроакумулюючої станції у Каневі, що на Черкащині. Пан Сирота також анонсував візит до обласного центру представника ЄБРР.  Він, за словами гендиректора,  мав би оприлюднити свою позицію щодо реалізації проекту. В обласній держадміністрації спростували інформацію щодо  візиту представника ЄБРР до Черкас.

Щодо термінів проведення анонсованої Ігорем Сиротою зустрічі та осіб, які би мали взяти у ній участь, першоджерело та ЗМІ, що передрукували повідомлення, не надали жодної інформації. Тож довелося звертатися до чиновників, які мали би знати про приїзд представника ЄБРР у Черкаси.

У відповідному запиті наше видання просило повідомити про таке:

  • дату засідання, зустрічі робочої групи, під час якої представник ЄБРР оприлюднить позицію банку стосовно проекту будівництва гідроакумулюючої електростанції у Каневі;
  • вказати ім’я, прізвище та посаду цього представника ЄБРР;
  • якщо така зустріч відбулася, надати копії відповідних рішень та ін. документів.

Такою "Укргідроенерго" бачить КГАЕС, ілюстрація з uge.gov.ua

У відповідь заступник директора Департаменту містобудування, архітектури, будівництва та ЖКГ Черкаської облдержадміністрації Андрій Липкань повідомив «Ні корупції!», що «до департаменту не надходила інформація стосовно термінів та заходів з оприлюднення позиції представника ЄБРР щодо будівництва Канівської ГАЕС».

«Зауважимо, що у травні 2017 року ЗМІ поширили інформацію про те, що Європейський банк реконструкції та розвитку відмовився фінансувати проект будівництва Канівської ГАЕС», - йдеться у публікації видання, яке поширило «спростування» Ігоря Сироти.

Ігор Сирота, фото ord-ua.com

Справді, у травні ми писали про те, що Європейський банк реконструкції та розвитку має понад 50 сторінок зауважень до проекту будівництва Канівської гідроакумулюючої електростанції. Оскільки ґрунтовні аргументи від Укргідроенерго, яка займається цим проектом, на надані зауваження не надійшли, говорити про фінансування проекту з боку ЄБРР немає підстав.

Відомо, що згадана паном Сиротою робоча група при Черкаській ОДА для вивчення питань, пов’язаних із будівництвом Канівської ГАЕС, існує. На сайті ПрАТ «Укргідроенерго» навіть є повідомлення про результати засідання групи у жовтні минулого року.

Засідання робочої групи ЧОДА, фото - uge.gov.ua

Більше нам не вдалося знайти жодної згадки про те, чим нині займається та до яких висновків дійшла та група протягом ось уже дев'яти місяців.

Як зазначає Юрій Янюк, який у складі групи #CEEBankwatch був присутнім на зустрічі з керівництвом ЄБРР на Кіпрі під час під час EBRD Annual Mitting and Bussines Forum, Сирота  "спростував те, учасником чого не був, бо хтось йому про це сказав, і ми маємо тому вірити".

зустріч з керівництвом ЄБРР на Кіпрі, фото з ФБ Юрія Янюка

"Зустріч відбувалася з керівниками енергетичної секції банку та нашою групою - тому саме ми і є першоджерелами і можемо коментувати, що таки було сказано, а що ні", - додав пан Янюк.

Щодо невдалого анонсу приїзду представника ЄБРР у місцевій ФБ-спільноті дійшли висновку, що таким чином, можливо, планувалося якесь чергове рішення на користь побудови КГАЕС.

Після оприлюднення нині не підтвердженої інформації щодо візиту представника ЄБРР до Черкас доцільність побудови КГАЕС на місці узялися вивчати заступник голови Верховної Ради України Оксана Сироїд та голова підкомітету ВР з питань електроенергетики Лев Підлісецький.

Парламентарі зазначили, що знайомі з проблемою і поділяють думку експертів з енергетики, які скептично оцінюють ідею КГАЕС.  Зокрема, пан Підлісецький вважає, що КГАЕС нині не потрібна енергетиці України.

«Доцільність будівництва відповідного об'єкту сьогодні є досить сумнівною і немає навіть економічного обґрунтування, яке б свідчило, що в умовах нинішнього ринку електроенергії, який буде запущений найближчим часом, це буде мати будь-яку економіну вигоду. На ній можна втратити більше, ніж заробити», - повідомила Оксана Сироїд.

Оксана Сироїд та Лев Підлісецький на зустрічі з громадою Канева, фото з відкритих джерел

Як стало відомо «Ні корупції!»,  візит Оксани Сироїд та Лева Підлісецького на Черкащину збігся у часі з приїздом до Канева екс-гендиректора «Укргідроенерго», голови Громадської ради при Міненерго Семена Поташника. Місцеві припускають, що він мав намір зустрітися з місцевою громадою. Проте, нібито, після розмови із паном Підлісецьким екс-посадовець від намірів відмовився.

Семен Поташник, фото - mpe.kmu.gov.ua

Рік тому Кабінет міністрів України затвердив  "Програму розвитку гідроенергетики до 2026 року". Документ серед інших заходів передбачає будівництво Канівської гідроакумулюючої станції на Черкащині. Заявлений обсяг фінансування усієї програми становить 83,7 млрд грн, з яких 48,7 мільярда гривень має забезпечити МФО. Разом із побудовою Канівської ГАЕС «Укргідроенерго» планує запуск ще кількох таких станцій в інших регіонах.

Програму розвитку гідроенергетики нині у суді оскаржує Національний екологічний центр України. Відповідачами у справі є Кабінет міністрів України та Міністерство енергетики та вугільної промисловості України.

Науковці  просять скасувати Програму. Підставою для позову стали такі аргументи:

  • при розробці та схваленні Програми розвитку гідроенергетики не дотримано порядку розробки та затвердження державної цільової програми:
  • не були проведенні громадські слухання, державна екологічна експертиза,
  • не враховано зауваження профільних органів державної влади (Мінприроди),
  • не було також  повідомлено Республіку Молдова про транскордонний екологічний вплив, що є порушенням діючого міжнародного законодавства.

Нещодавно Окружний адміністративний суд Києва провів перше засідання у розгляді позову НЕЦУ.

Як вже повідомляв "Ні корупції!", закладені в Програмі дії можуть призвести до техногенних аварій та катастроф, нищівного впливу на гідросистему, об’єкти природно-заповідного фонду та довкілля в цілому. Окрім того, можуть бути знищені історичні та культурні пам’ятки світового, національного та місцевого значення.

фото - novadoba.com.ua

Попри це, підготовчі роботи вже тривають. І як ми повідомляли, півмільярда гривень на підготовку будівництва Канівської ГАЕС виграла фірма із сумнівною репутацією – її підозрюють у відмиванні грошей.

Мирослава Білецька, для "Ні корупції!"