Комісія суддів вперше в історії України звільнила голову суду за втручання в роботу колеги

Вища кваліфікаційна комісія суддів України (ВККС) винесла подання до Вищої ради правосуддя про звільнення голови Апеляційного суду Черкаської області Володимира Бабенка. 

Про це  повідомив адвокат судді Сергія Бондаренка Роман Маселко, передає "Центр інформації про права людини".

Раніше повідомлялось, що Сергій Бондаренко записав розмову, на якому голова суду вимагав від нього прийняти неправосудне рішення у справі підприємства Дмитра Фірташа до вчительки Оксани Яшан про виселення її із службового приміщення. Експертиза МВС визнала, що голос на записі належить голові суду. 

А коли той відмовився – зазнав систематичного тиску, погроз та дезорганізації його роботи. Суддя пережив підпал машини та чатування невідомих під його квартирою. 

"Розгляд справи нарешті відбувся після 30 місяців, коли до ВККС надіслали першу скаргу. Голова суду Володимир Бабенко не з'явився і намагався відтягнути справу. Він повідомив комісію, що знаходиться закордоном у відпустці і лікується. Але, як члени комісії з'ясували, на момент оприлюднення оголошення про засідання ВККС голова суду знаходився в Україні, а відтак - належно повідомлений", – розповів Роман Маселко.

Він повідомив, що комісія розглядала справу протягом восьми годин і додав: "Матеріали справи однозначно підтверджували велику кількість грубих порушень з боку голови Апеляційного суду Черкаської області. Я навіть не уявляв, що може бути інше рішення, окрім як звільнення з посади. Але тим не менше, ми до кінця не знали, яким буде це рішення".

За його словами, члени комісії мало приділили увагу епізоду тиску на суддю, а більше зосереджувались на прес-конференції у Черкасах, де голова суду висловлювався на адресу судді. 

"Але коли я поставив уточнююче запитання, чи розглядається епізод тиску і записана на диктофон розмова, то в комісії відповіли ствердно, зауваживши, що це ключовий епізод", – розповідає адвокат.

Роман Маселко пояснив, як в Україні голови судів можуть впливати на суддів.

"Часто саме голови судів забезпечують "правильні" рішення шляхом використання своїх адміністративних повноважень. Але всі вони мають індульгенцію безкарності, бо такі впливи є основою діючої "системи". Змінити ситуацію можна лише реальним покаранням. Саме тому "система" трималась за Бабенка до кінця. Його намагались відправити у відставку, нас переконати "відпустити конфлікт", головне щоб не покарали", – пояснює він.

На запитання про розслідування Генпрокуратурою кримінальної справи стосовно тиску на суддю, Роман Маселко повідомив, що досі немає результатів психолого-лінгвістичної експертизи. Вона має визначити, чи можна формулювання голови суду сприймати за тиск на Сергія Бондаренка.

"На запити Автомайдану та народного депутата Єгора Соболєва заступник Генпрокурора Юрій Столярчук відповідає, всі розумні строки були порушені. Вже як 420 днів немає висновків експертизи. На наше переконання, тут однозначно є вплив. Експертиза не потребує складної техніки чи складних розрахунків. Вона робиться за два тижні. Поки немає експертизи, слідство не може далі рухатись", – розповів Центру інформації про права людини Роман Маселко.

Як повідомляв "Ні корупції!", суддя Господарського суду Київської області Павло Скутельник офіційно задекларував втручання у його діяльність з боку голови суду.

Так, у декларації доброчесності за 2016 рік вказав на випадки втручання у його діяльність по здійсненню правосуддя. Суддя Скутельник вказав, що втручання у його професійну діяльність здійснював голова Госпсуду Київської області Анатолій Грєхов. За словами судді Скутельника, голова суду намагався давати вказівки у справах, що перебували у його провадженні.

Читайте також БИТВА З ВІТРЯКАМИ, АБО НАСКІЛЬКИ РАДА СУДДІВ ГОТОВА ЗАХИЩАТИ НЕЗАЛЕЖНІСТЬ СУДДІ

СУДДЯ ГОЛЬНИК РОЗПОВІЛА В ПАРЛАМЕНТІ ПРО ТИСК ІЗ БОКУ ГОЛОВИ СУДУ. РЕЗУЛЬТАТ – ЩЕ БІЛЬШИЙ ТИСК