Уляна Супрун: «Первинна ланка медпослуг буде безкоштовною»

У контексті медичної реформи законопроет № 6327 - це основний і найважливіший. В ньому розписано, як ми будемо міняти систему фінансування. Він вводить гарантованний пакет на первинній ланці - включаючи екстренну медичну і паліативну допомоги - а також визначає, як відбуватиметься оплата за послуги на вторинній і третинній ланці. Другий законопроект, № 6329, передбачає зміни до Бюджетного кодексу. Він має дозволити нам виконати перший.

Про це заявила в.о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун в інтерв'ю "Лівому берегу".

За її словами, після того, як над законопроектами два тижні попрацювала робоча група, терміни старту змін на первинній ланці змістилися з 1 липня 2017 року на 1 січня 2018 року. У законопроекті прописано, що ми починаємо зміни на первинній ланці 1 січня 2018 року, а не цього літа.

"Але наші плани трохи інші. Ми хочемо вже запустити електронну систему охорони здоров'я - почати реєструвати пацієнтів. Ми подали зміни до бюджету, щоб надати нам додаткові кошти на наступні шість місяців, аби заохочувати лікарів і пацієнтів укладати договори. Можливо, ми надаватимемо надбавки кожному лікарю, який підпише контракт із пацієнтом. Ми також будемо допомагати лікарням перетворюватися на некомерційні підприємства. Вже восени розпочнеться створення Національної служби здоров'я — центрального органу виконавчої влади. Зараз рахуватимемо вартість кожної послуги. У 2018 році хочемо пустити виплату за медичні послуги через бюджет, а також створити інвестиційний фонд, аби ті госпітальні округи, які вже навели в себе порядок, могли подаватися на інвестиційні проекти. Це буде оформлено у законопроект", - повідомила Супрун.

Очільниця МОЗ також пояснила функції окремоствореної структури — Національної служби здоров'я (НСЗУ).

"НСЗУ буде окремою незалежною структурою під Кабміном - розпорядником коштів, які накопичуються в бюджеті на охорону здоров'я. Міністерство не має займатися фінансуванням самої системи і оплатою за кожну послугу, бо воно творить політику, має сертифікувати і ліцензувати медичні заклади, надавати протоколи. В НСЗУ не буде коштів, вони будуть у казначействі та передаватимуться туди, де пацієнти лікуються. Структура буде стежити, чи надані послуги відповідають міжнародним настановам. Не мати таку установу — більший ризик, ніж мати її. НСЗУ, як орган виконавчої влади, підлягає контролю наглядової ради при ній, Рахункової палати, Кабміну і частково МОЗу.

Це не буде якийсь корупційний монстр: ми створюємо систему, де буде найменший ризик корупції. Керівник НСЗУ відбиратиметься за відкритим конкурсом, за аналогією НАБУ, а його працівники будуть держслужбовцями", - зазначила Супрун.