Підозрюваний в організації убивства журналіста Василя Сергієнка перебуватиме за ґратами два місяці

Апеляційний суд Черкаської області залишив під вартою підозрюваного у створенні злочинної організації, викраденні та вбивстві журналіста Василя Сергієнка. Розгляд апеляційної скарги захисників обвинуваченого розтягнувся майже на тиждень. Процес проходив під пильним наглядом громадськості та поліції. Були взаємні звинувачення, блокування суду та дим шин. Така реакція викликана, насамперед, резонансністю злочину та попередньою ухвалою іншої колегії того ж апеляційного суду.

30 травня цього року Вадима Мельника узяли під варту у залі апеляційного суду Черкаської області за підозрою у створенні злочинної організації. Першого червня Придніпровський райсуд обрав йому запобіжний захід  - тримання під вартою 60 діб.

Захист узявся оскаржувати цю ухвалу. Адвокати наполягли на засіданні у режимі відеоконференції, оскільки, на їхню думку, саме у залі суду життю Мельника загрожувала небезпека. Суд підтримав клопотання адвокатів. Для виконання такого рішення обвинуваченого повинні доправити у СІЗО, бо в ізоляторі тимчасового тримання, де до цього перебував підслідний, нема для відеозв'язку технічних можливостей.

Присутніх на засіданні активістів ухвала суддів обурила. Вони на кілька годин заблокували виїзд із суду, аби змусити суддів змінити рішення.

Будівельним непотребом люди загородили ворота, поруч палили шини. Все ж, через кілька годин, конвою вдалося вивезти Мельника.

Наступного засідання до розгляду скарги адвокатів так і не дійшли. Захисники, до всього, клопотали про закритий процес. Підставами для цього обрали п.5. ч.2 ст.27 КПК України: «необхідність забезпечення безпеки осіб, які беруть участь у кримінальному провадженні». З цього приводу суд нагадав адвокатам, що у попередньому засіданні прийняв рішення про застосування спеціальних заходів для "забезпечення безпеки та охорони громадського порядку під час розгляду апеляційної скарги захисника підозрюваного".

Після цього під час судових розглядів спокоєм у залі переймалися спецпризначенці. Їхню присутність контролював особисто очільник управління поліції області Валерій Лютий.

Тож, розглянувши клопотання адвокатів підозрюваного про закритий розгляд, суд відхилив його. Під час засідання, яке відбувалося таки у режимі відеконференції (обвинувачений слухав усе та відповідав на питання із камери СІЗО), Мельникові стало зле. Засідання зупинили, а чоловікові викликали швидку.

Після усіх обстежень, які тривали майже годину, лікарка невідкладної допомоги зробила висновок, що стан здоров’я підозрюваного дозволяє йому брати участь у слуханні справи.

Запевнила, що тиск, хоча й підвищений, все ж трохи «збили», а імовірний нестерпний біль у грудях мали би зняти введені ліки.

Лікар "швидкої"

Але, все ще зіщулюючись від болю, на камеру Мельник повідомив, що не в силі слухати та відповідати на питання.

Засідання знову перенесли.

І вже цього понеділка, після вивчення усіх обставин та доказів, колегія суддів апеляційного суду області: Ігор Іваненко, Віктор Єльцов та Юрій Биба, - залишили обраний першою інстанцією запобіжний захід у силі.

Після цієї ухвали, присутні на засіданні тихо-мирно покинули приміщення суду.

Як ми вже писали, 17 травня цьогоріч Вадима Мельника, підозрюваного в організації вбивства журналіста Василя Сергієнка,  взяли під варту без права внесення застави. Його обвинувачують у  злочинах, передбачених ч. 3 ст. 27 ч. 3  ст. 146 (незаконне позбавлення волі або викрадення людини), ч. 3 ст. 27 п.п. 3, 11, 12 ч. 2 ст. 115 (умисне вбивство), ч. 3 ст. 27 ч.2 ст. 15 ч. 2 ст. 194 (умисне знищення або пошкодження майна) Кримінального кодексу України. Тривалий час, як повідомляє прокуратура області, він переховувався від слідства та перебував у розшуку.

Через два тижні після затримання, за клопотанням захисту обвинуваченого, колегія суддів апеляційного суду Черкаської області: Ірина Соломко, Ігор Поєдинок та Микола Ятченко змінила Мельникові запобіжний захід на домашній арешт у нічний час. І якби не нова підозра, оголошена того ж дня у залі суду, можливо, під тиском громади та тривалого блокування суду, Мельника би відпустили додому.

Наскільки законною є ця ухвала, незабаром повинна сказати прокуратура Черкаської області. За наявності підстав вона має намір звертатися зі скаргою до Вищої ради правосуддя.

Зі схожою заявою щодо колегії суддів, які пом’якшили обвинуваченому запобіжний захід, звернулися  до ВРП  також депутати міськради Черкас.

Хто замовив Сергієнка?

Згідно з досьє аналітичної системи Юконтрол, Вадим Мельник є засновником ГО "Асоціація єдиноборств "Тай", утвореного більше 20 років тому, у «лихі дев’яності».

Мельника пов’язують з Геннадієм Бобовим. Це нардеп від Черкащини. У парламенті він ось уже протягом останніх двох скликань. До 2014 року входив до фракції Партії регіонів. Після чого став членом депутатської групи "Відродження".

Генеральний прокурор Юрій Луценко повідомив, що затриманий на момент злочину працював начальником охорони одного з народних депутатів.

Бобов відомий як агромагнат. Є власником, співвласником кількох сільгосптовариств, хлібоприймального підприємства, цукрозаводу та ін. Здебільшого ці підприємства базуються у Корсунь-Шевченківському районі на Черкащині.

Саме у Корсуні кілька років до вбивства працював закатований журналіст Василь Сергієнко. Він викривав корупційні схеми заволодіння землями у регіоні.

Василь Сергієнко

 Обласна організація партії "Свободи" заявляла, що Сергієнко отримував погрози "за викривальні статті про таємні сторони бізнесу місцевого олігарха Геннадія Бобова".

Геннадій Бобов

Звісно, що сам нардеп відкидає усі звинувачення на свою адресу щодо убивства журналіста.

Свого часу він навіть пообіцяв винагороду в 50 тисяч гривень "за допомогу слідству інформацією про особу злочинців, які вбили Василя Сергієнка".

Схоже, ті гроші так нікому і не дісталися.

Через три дні після затримання Вадима Мельника за підозрою в організації викрадення та убивства журналіста ГПУ, САП та НАБУ підготували подання до Верховної Ради України на зняття депутатської недоторканності з Геннадія Бобова (ст. 212, 366 прим 1 КК України) – ухилення від сплати податків та декларування недостовірної інформації.

Після тих заяв, 26 травня 2017 року, Бобов заплатив майже 38 мільйонів гривень податків. І Генеральна прокуратура України відкликала подання на притягнення депутата до відповідальності.

Другого червня цього року Геннадій Бобов повідомив також про зміни у майновому стані, задекларувавши 21 500 000 грн. дивідендів від свого ТОВ «Панда».

Гвинтівки, карабіни, пістолети, коштовні годинники, діаманти і... трохи несподівано - ВАЗ 2002 року випуску, – це далеко не повний перелік маєтностей депутата. Що ще має він і його родина, можна побачити у декларації за минулий рік.

Мирослава Білецька,  для "Ні корупції!"