Залізниця закупить першу партію “золотих” туалетів на 125 мільйонів у “друзів” по бізнесу

Укрзалізниця цієї весни розпочала активну підготовку до закупівлі туалетних систем для пасажирських вагонів. Щоправда, закупівлі почали оголошувати за принципом: «дорого і не прозоро». Так головними вимогами для потенційних учасників стала купа погоджень, листів і телеграм від самої ж Укрзалізниці з висновками у форматі «таможня дає добро». Вартість однієї туалетної системи в понад мільйон гривень також залишила не найкращі враження.

Прочитати детально про вагонні туалети за мільйон можна в попередній публікації ZБК.

Минулого тижня Філія «Центр забезпечення виробництва» ПАТ «Укрзалізниця» (УЗ) визначила переможців двох перших тендерів на закупівлю частин біотуалетів. Закупівлю, щоправда, акуратно замаскували під загальною назвою «запасні частини до пасажирських вагонів» (тендери з такою ж назвою проводяться десятками, тому віднайти серед них туалети на так просто).

Обидва тендери були поділені по 2 лоти однаковою вартістю. Так перший тендер «запасні частини до пасажирських вагонів» складався із двох лотів по 36 мільйонів гривень. Другий - із двох лотів по 27 мільйонів.

Для чого така симетрія? Просто від самого початку планувалося, що учасниками цих закупівель мають стати дві компанії. Іншого і не могло статися, бо ніхто, окрім ТОВ «НВП «РІСТ» і ТОВ «НВО «МДС», не відповідав вимогам, прописаним у тендері.

Отримати схвальні відгуки і погодження від УЗ про туалетні системи жодна інша компанія у світі просто не встигла б, бо для цього необхідно мати досвід встановлення систем на вагонах Укрзалізниці не менше, ніж 3 роки.
Ситуація класична: для того, щоб отримати погодження від УЗ, треба мати досвід роботи з замовником 3 роки, а для того, щоб отримати досвід,  треба мати погодження.

Визначивши наперед, хто буде змагатись за закупівлю, залізниця зробила все, щоб учасники, часом, не посварились і не почали збивати ціну: розділила 2 тендери для двох учасників по 2 однакових лоти.

А тепер задачка для першокласника: хто переміг у тендері?

Звісно ж, обидва учасники виграли по одному лоту в кожному тендері. Таким чином, і ТОВ «НВП «РІСТ» і ТОВ «НВО «МДС» отримають контракти по 62 мільйони гривень.

Перший тендер

Другий тендер

Що закупили?

Тепер подивимось ближче на те, що і за яку ціну буде придбано.

Варто зазначити, що всі 4 лоти абсолютно ідентичні за позиціями товарів. Предметами закупівлі стали наступні компоненти:

Назва Ціна, грн. з ПДВ
Комплект обладнання туалета ЕЧТ (екологічно чистий туалет) 872 300
Підлога туалету (робоча сторона) 4 990
Підлога туалету (неробоча сторона) 5 600
Комплект кронштейнів, матеріалів та стандартних виробів для монтажу обладнання ЕЧТ на вагоні 24 960

Як бачимо, неповна комплектація туалетної системи без встановлення обходиться залізниці в 910 тисяч гривень.

Причому, в тендерній документації не зазначається, що таке «комплект обладнання ЕЧТ» і що в нього входить. Зазначаються тільки техумови, згідно з якими цей комплект виробляється: ТУ У 30.2-25221038-033:2016. Ці ТУ погоджені саме для запорізької фірми ТОВ «НВП «РІСТ» на туалети «Екотол-ВАК».

Хто ж переможці? 

Переможцями, як ми побачили вище, стали дві фірми: ТОВ «Науково-виробниче підприємство «РІСТ» із міста Вільнянськ Запорізької області та ТОВ «Науково-виробниче об’єднання «МДС» із міста Дніпро.

ТОВ НВО «МДС» зареєстроване за адресою місто Дніпро, вулиця Повітрофлотська, будинок 2А. За цією ж адресою було раніше прописано ТОВ «Проектно-конструкторське виробниче підприємство МДС», яке у 2016 році стало банкрутом.

В обох фірмах власником є Ігор Теличко, проте в попередньому «МДС» разом із ним співвласниками фірми були Андрій Лашко та Наталія Федюшина.

Наталія Федюшинадонька екс-заступника Гендиректора Укрзалізниці Юрія Федюшина.

Андрій Лашкосин екс-заступника Гендиректора Укрзалізниці Анатолія Лашка.

ТОВ «НВО «МДС» заснували вже у процесі «збанкрутіння» «ПКВП «МДС», а доньку і сина екс-посадовців залізниці, вочевидь, вирішили прибрати з переліку засновників, аби не привертати зайвої уваги.

ТОВ «НВП «РІСТ» належить Любові Пароновій та Костянтину Лебедю. З 2008 року фірма виграла тендери залізниці на 530 мільйонів гривень.

Та, виявляється, що фірми не зовсім конкуренти одна одній.

Так ТОВ «НВО «МДС» у тендерах надало довідки, що воно є дилером ТОВ «НВП «РІСТ». В ціновій пропозиції «МДС» також вказано, що фірма пропонує підлогу туалета (робоча і неробоча сторони) виробництва формального конкурента «НВП «РІСТ».

Довідка дилера ТОВ “НВП “РІСТ”

Цінова пропозиція ТОВ “НВО “МДС”

Наскільки можуть бути конкурентами 2 підприємства, одне з яких - офіційний дилер іншого? Отже, ціну в тендері фактично формує тільки один учасник – ТОВ «НВП «РІСТ», адже від його згоди дилеру залежить, чи буде ТОВ “НВО “МДС” брати участь у тендері чи ні.

Виправдовування Укрзалізниці

Після того, як громадськість дізналася, по якій ціні купуються туалети для вагонів, Укрзалізниця героїчно повідомила на всі дорікання, що вартість нібито визначена на основі моніторингу цін виробників.

«Туалетні комплекси закритого типу – це екологічні системи, які складаються з багатьох елементів. Актуальні ринкові ціни наразі у  виробників: ТОВ «МДС» – 1068,5 тис. грн з ПДВ, ТОВ «НВП «Ріст» – 1207 тис. грн з ПДВ, ПЕСА «Бидгощ» – 1290 тис. грн з ПДВ», – ідеться в посиланні прес-служби УЗ.

Як бачимо, два із трьох «промоніторених» виробників злагоджено працюють між собою. Польську ж «ПЕСУ» могли використати для «прикриття» солодкої парочки, оскільки ця фірма зараз зосереджена на тендерах по закупівлі дизель-поїздів для Укрзалізниці. Та й «ПЕСА» не відповідає вимогам тендеру, адже не має досвіду встановлення туалетних систем на пасажирські плацкартні вагони Укрзалізниці. Туалети цієї фірми встановлено в рейкових автобусах М620 і дизель-поїздах М630, виробництва тієї ж «ПЕСИ», які, звісно ж, конструктивно відрізняються від плацкартного вагону.

Проблеми з документами

Згідно з вимогами тендерної документації, учасник мав надати відскановані ТУ, або їх копію, завірену печаткою виробника. Проте ТОВ «НВО «МДС» надало копію ТУ «збанкрутілого» ТОВ «ПКВП МДС», а завірило його власною печаткою новоствореного ТОВ «НВО «МДС». Оскільки це 2 різні юридичні особи і останньому «МДС» не належать права на ці ТУ, то це порушення тендерних вимог.

Отже через те, що «МДС» переплутав печатки, його мали б відсторонити, але не відсторонили.

Висновки

Зрештою ми бачимо чергову сумну історію про те, як тендери Укрзалізниці формують під конкретних пов’язаних учасників, які наперед визначають його ціну і апетити цих учасників, а можлива «маржа наглядачів» залізниці обмежена хіба що цінами на європейському ринку, де вартість виробництва значно дорожча, а середня заробітна плата становить 50-100 тисяч гривень на місяць.

Емоційні і явно упереджені аргументи УЗ на свою користь нагадують неякісні спроби приховати те, що в принципі приховати не можна: Укрзалізниця продовжує практику лобізму і таємних домовленостей. Хто і скільки отримує коштів із цих схем, порахувати майже неможливо, бо мова йде про тисячі тендерів і мільярди гривень щороку.

А поки триває така практика, існує й інша реальність, у якій рухомий склад залізниці - в катастрофічно зношеному стані, колії дуже далекі від європейського рівня, а рівень фінансової і моральної мотивації працівників падає за геометричною прогресією. Укрзалізниця може стати першою залізницею у світі, яка дійде не до дефолтного стану, а до стадії руйнації, причому, доведена влна до цього стану своєю ж політикою…

Володимир Даценко, ZБК