Грузинський політик: Поки Україна не наважиться віддати ініціативу молоді, у плані боротьби з корупцією нічого не зміниться

У здійсненні реформ та боротьбі з корупцією Україні слід більше брати за приклад Грузію. Щоб у боротьбі з корупцією були результати, ланцюжок антикорупційних органів має замикати антикорупційний суд, стверджує експерт з реформ, грузинський політик Георгій Вашадзе, йдеться у статті «Боротьба з корупцією. Який грузинський досвід може бути корисним Україні» "Радіо Свобода».

«В Грузії була політика нульової толерантності до корумпованих людей. Це найголовніше, що має бути в Україні. З одного боку, це діяльність правоохоронних органів, які швидко розслідують корупційні справи, і з іншого – це реформи і ще раз реформи», - сказав грузинський політик.

За його словами, єврокомісар Йоганнес Ган наголошував на ключових реформах, які очікує європейська сторона від України: це реформа охорони здоров’я, де є велика корупція, а громадяни не отримують якісних послуг; приватизація, яка загальмувалася останні кілька років, і йдеться не тільки про великі підприємства; пенсійна реформа – це дуже важка реформа, Грузії також поки не вдалося цю реформу зробити і позбутися радянського минулого, бо це реформа не на два роки, лише за 20-25 років можна чогось досягти. Перелік антикорупційних ініціатив та конкретних реформ, де Україна має продемонструвати результати, показує налаштованість Європи щодо України.

«Ми у Грузії будували дуже централізовані, вертикальні системи, виходячи з того, що Грузія маленька країна. Наприклад, я створював Будинки юстиції, я міг об’їхати всю країну за кілька годин і особисто контролювати, де і як видаються різноманітні документи. Врешті-решт це негативно спрацювало у тій же системі прокуратури і правоохоронних органів, тому що ці системи надто були орієнтовані на конкретних осіб. В Україні централізовані системи створювати неможливо, потрібно децентралізувати. Не тільки говорити про децентралізацію, до речі, дуже хороший процес пішов в Україні щодо об’єднання громад. Але і конкретні функції держави слід децентралізувати», - зазначив Георгій Вашадзе.

За його словами, ті результати, яке НАБУ почало демонструвати, засвідчують, що цей незалежний механізм працює. З боку єврокомісара більше зауважень стосувалося обрання аудиторів НАБУ.

«Головне, що не змінилося в Україні – бюрократичний клас. Бюрократи середньої ланки як сиділи у міністерствах, так і залишаються на своїх місцях. Поки Україна не наважиться віддати ініціативу молоді, якій 23-25 років і не більше, – нічого не зміниться. Знаєте чому? Якщо людині 35 років і вона 10 років пропрацювала у цих корумпованих системах, у неї вже інша психологія. Мені було 23 роки, коли мені вдалося пройти через конкурс і брати участь у всіх цих реформах.

Думаю, що в Україні є величезний потенціал молоді. Їх треба без жодної практики призначити керівниками департаментів, заступниками міністрів, міністрами – тільки у такому випадку ситуація реально зміниться», - підсумував грузинський політик.