Черкаський суд звільнив з-під варти підозрюваного в організації викрадення та убивства журналіста

Cудді апеляційного суду Черкаської області: Ігор Поєдинок, Ірина Соломко та Микола Ятченко

Колегія суддів апеляційного суду Черкаської області увійшла в історію українського судочинства завдяки прийнятій днями ухвалі. Відповідно до неї, підозрюваного в організації викрадення та вбивства журналіста відпустили з-під варти.  Ухвалою зацікавилася прокуратура області, яка вивчатиме документ на предмет законності. І за наявності підстав відомство звертатиметься зі скаргою до Вищої ради правосуддя.

17 травня цьогоріч (через три роки після вчинення злочину)  Вадима Мельника, підозрюваного в організації вбивства журналіста Василя Сергієнка,  взяли під варту без права внесення застави. Вже за два тижні,  30 травня 2017 року, за клопотанням захисту обвинуваченого, колегія суддів апеляційного суду Черкаської області: Ірина Соломко, Ігор Поєдинок та Микола Ятченко,  змінили Мельникові запобіжний захід на домашній арешт у нічний час.

Обвинувачений та його захисник

Це рішення шокувало не лише громадськість, а й слідчих. На думку прокуратури та поліції, підозра обвинуваченому обґрунтована, а в матеріалах кримінального провадження достатньо доказів, які підтверджують вину Мельника.

Ця ухвала, на думку місцевих активістів, допомогла б уникнути відповідальності безпосередньому замовникові убивства Василя Сергієнка. Нагадаємо, нардеп Тетяна Чорновол переконана, що у смерті журналіста був зацікавлений народний депутат Геннадій Бобов.

«…рішення щодо звільнення Мельника було простимульоване зацікавленим у тому, щоб той зник з України (а може, й зі світу) і не давав свідчень проти організатора вбивства. Без нього, по суті, справа Сергієнка розвалиться, і зможуть покарати лише безпосередніх виконавців», - пише видання «Дзвін».

Кілька десятків активістів Черкас, які прийшли до суду, не дали підозрюваному покинути установу. Заблокували і суддів, які винесли резонансне рішення.

Серед присутніх на засіданні були й особи, яким доручили супровід випущеного із зали суду Мельника.

«У перерві підійшли немісцеві хлопці (ветерани війни) і попросили пояснити, що це за суд і що взагалі відбувається? …Пояснили, що їм заплатили, щоб вони забезпечили фізичний супровід людини, яку сьогодні випустить суд!» - розповів народний депутат Олег Петренко, який того дня також слухав рішення суду.

Активісти блокували суд майже чотири години. О пів на дев’яту Вадима Мельника знову узяли під варту за новою підозрою - у скоєнні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 255 Кримінального кодексу України (створення злочинної організації). Першого червня цього року Придніпровський районний суд м. Черкаси обрав Мельникові новий запобіжний захід - тримання під вартою строком на 60 діб, без права внесення застави. Проте і це рішення суду адвокати Мельника вже намірилися оскаржити. Про це один з них заявив після засідання суду.

Як писав "Ні корупції!",  Мельника також обвинувачують у  злочинах, передбачених ч. 3 ст. 27 ч. 3  ст. 146 (незаконне позбавлення волі або викрадення людини), ч. 3 ст. 27 п.п. 3, 11, 12 ч. 2 ст. 115 (умисне вбивство), ч. 3 ст. 27 ч.2 ст. 15 ч. 2 ст. 194 (умисне знищення або пошкодження майна) Кримінального кодексу України. Тривалий час, як повідомляє прокуратура Черкаської області, він переховувався від слідства та перебував у розшуку.

«На цей час слідство триває, вживаються заходи щодо завершення досудового розслідування та звернення обвинувального акту до суду для об’єднання з судовою справою по обвинуваченню виконавців вчинення вказаних вище кримінальних правопорушень», - зазначає прес-служба прокуратури.

Як вже повідомляв «Ні корупції!», у січні 2017 року прокуратура області скерувала до суду обвинувальний акт стосовно чотирьох жителів Києва за фактом викрадення і вбивства Василя Сергієнка.

Нині троє з обвинувачених в умисному вбивстві – під вартою, один, якому інкримінують знищення майна, підпал, - вийшов під заставу. На показах цих осіб і базувалося обвинувачення Мельника в організації злочинної групи. Відеозаписи з допитів виконавців викрадення та убивства прокуратура області надала судові, їх заслухали під час засідання.

«Мельник – це єдина нитка, яка може підвести до замовника. Важливо, щоб він залишився під вартою, щоб на нього не було тиску та впливу як замовника, так і інших співучасників. І з його боку також тиску на інших співучасників», - зазначив слідчий у справі про викрадення та вбивство Василя Сергієнка Іван Личак.

Іван Личак, слідчий у справі про викрадення та вбивство Василя Сергієнка

«Незважаючи на те, що тривалий час зловмисник переховувався від слідства та перебував у розшуку (лише завдяки спільним зусиллям правоохоронців його вдалося затримати), а також те, що особа обґрунтовано підозрюється у вчиненні низки тяжких та особливо тяжких злочинів, за які Кримінальним кодексом України передбачене максимальне покарання  - до 15 років позбавлення волі або довічне позбавлення волі,  30 травня 2017 року суддями апеляційного суду Черкаської області за апеляцією сторони захисту підозрюваному в організації викрадення та вбивства журналіста Василя Сергієнка змінено запобіжний захід із взяття під варту на домашній арешт у нічний час.

Звісно, прокуратура, яка клопотала про взяття підозрюваного під варту, категорично не погоджується з такою позицією апеляційного суду Черкаської області, тож відразу після отримання відповідної ухвали суду, її буде ретельно вивчено на предмет законності. За наявності підстав прокуратура звертатиметься зі скаргою до Вищої ради правосуддя. Такі випадки не можуть бути залишені поза увагою», - повідомила Світлана Андрійченко,   прес-секретар прокуратури Черкаської області.                  Нагадаємо, на Корсунщині у квітні 2014 року знайшли тіло закатованого журналіста та громадського активіста Василя Сергієнка, який викривав корупційні схеми заволодіння представниками місцевих бізнес-еліт землями у регіоні.

Василь Сергієнко

На сторінці Героя у Галереї пам’яті "Небесна сотня"  подані обставини викрадення та нелюдських тортур, завданих журналістові злочинцями:

"4 квітня 2014 року Василь Сергієнко у домашній одежі вийшов у двір власного будинку у місті Корсунь-Шевченківському, щоб закрити хвіртку в огорожі. В цей час троє невідомих осіб напали на нього. Вони жорстоко побили Василя, а потім заштовхали в свій автомобіль та вивезли у невідомому напрямку. Тіло чоловіка знайшли хлопці з місцевої самооборони в обідню пору наступного дня за 15 кілометрів від міста у Виграївському лісі: вони відшукали місце, яке було схоже на свіжовикопану яму, прикидану сміттям. Спостерігались ознаки того, що яму викопали заздалегідь, оскільки свіжа мокра земля була перемішана із сухою. Очевидно, що зловмисники спланували та готувались до цього злочину.

Після прибуття черкаських криміналістів, почали розкопувати це місце. На дні ями лежало тіло Василя Сергієнка, яке вбивці вкинули туди обличчям донизу. На руках чоловіка були наручники, а саме тіло загиблого містило сліди страшних катувань: нелюди повністю розбили йому голову, перебили коліна, завдали численних ножових поранень в область нирок та в серце, а на завершення свого звірства злочинці перерізали йому шию спереду та з боку потилиці. У цій страшній могилі було дуже багато крові загиблого, що свідчило про те, що сюди чоловіка привезли ще живим, а добивали його вже тут на місці. Це було жахливе видовище – тіло закатованого чоловіка скоріш нагадувало якесь суцільне місиво, аніж тіло людини".

Оскільки, окрім іншої суспільно-громадської та професійної діяльності, Василь Сергієнко ще був заступником голови Народної Ради Корсуньщини, активісти місцевої самооборони не мали сумніву, що це звіряче вбивство було скоєно суто з політичних мотивів та було безпосередньо пов’язане з громадською діяльністю чоловіка. Було очевидно, що такий страшний злочин вчинили з метою залякування інших активних громадян міста, щоб позбавити їх бажання надалі контролювати та чинити тиск на стару наскрізь корумповану владу.

Василеві Сергієнку було 58 років.  У листопаді 2014 року журналіста удостоїли звання Героя України. Посмертно. 

Мирослава Білецька, для "Ні корупції!"