Чиновник із Черкаського Держземкадастру “заробив” чотири роки в’язниці з конфіскацією

Апеляційний суд Черкаської області, скасувавши рішення першої інстанції, виніс новий вирок заступникові директора Черкаської регіональної філії Центру державного земельного кадастру Іванові Мазуренку – позбавлення волі на чотири роки та конфіскація майна.

Чиновника покарано за підбурювання представника сільськогосподарського товариства до хабара в 54 000 доларів США керівникові ГУ Держгеокадастру в Черкаській області за продовження дії договору оренди земельних ділянок на 10 років та 1500 доларів США для себе за виготовлення витягів з Дерземкадастру на орендовані земельні ділянки. Вирок суду вступив у законну силу. Проте засуджений може протягом трьох місяців його оскаржити.

8 грудня 2015 р. Іванові Мазуренку повідомили про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 27 ч. 3 ст. 369 (пропозиція, обіцянка або надання неправомірної вигоди службовій особі) Кримінального кодексу України.

Тим часом в.о. начальника Головного управління Держгеокадастру в Черкаській області Азер Мірзоєв відбувся звільненням.

Суд першої інстанції не побачив у діях Івана Мазуренка жодних ознак підбурювання до надання хабара його керівництву. Власне, як саме обвинувачений спонукав представника с/г товариства до хабаря, не було вказано і в обвинувальному акті.

«Із досліджених у ході судового слідства протоколів записів розмов та зустрічейОСОБА_2 (Мазуренко)та ОСОБА_3(представник с/г товариства) убачається, що при зустрічах і розмовах останніх жодних бесід про неправомірну вигоду чи натяків на таку не прослуховувалось, тоді як сам ОСОБА_3 неодноразово в розмовах наголошував про необхідність дати комусь грошей», - йдеться у вирокові суду. А заяву представника сільгосптовариства про злочин суд вважав надуманою, «…оскільки дії обвинуваченого не загрожували його законним інтересам, позаяк ОСОБА_3 намагався захистити їх у незаконний спосіб, що цілком усвідомлював, виходячи з його показань як на досудовому слідстві так і в судовому засіданні».

19 грудня 2016 року Соснівський районний суд Черкас, розглянувши справу та оцінивши усі докази, своїм вироком виправдав пана Мазуренка за ч. 4 ст. 27, ст. 369 ч. 3 КК України за недоведеністю в його діянні складу кримінального правопорушення.

Суд перекваліфікував кримінальне правопорушення у передбачене ч. 2 ст. 369-2 КК України та призначив штраф - 12750 грн.

Вирок Соснівського районного суду Черкас

Прокуратура області подала апеляцію, оскільки, на думку прокурора, вирок Соснівського райсуду незаконний і має порушення вимог кримінального процесуального закону, а висновки суду не відповідають фактичним обставинам кримінального провадження.

Колегія суддів дослідила покази обвинуваченого, які перша інстанція не взяла до уваги, а також вивчила відеозаписи у цій справі.

Тож нещодавно апеляційний суд Черкаської області скасував вирок суду першої інстанції та ухвалив новий, яким пана Мазуренка визнано винним у злочинах, передбачених ч.4 ст. 27 ч.3 ст. 369, ч.3 ст. 368-4 КК України.

Йому призначили покарання - чотири роки позбавлення волі з конфіскацією належного йому на праві власності майна. До всього, за вчинення злочину, передбаченого ч.3 ст. 368-4 КК України, його ще й позбавили волі на на два роки.

Вирок апеляційного суду Черкаської області

Якщо вірити декларації пана Мазуренка, поданій 27.04.2017 року після звільнення з посади, в екс-чиновника майже нема чого й конфісковувати. Своєю непосильною працею у Держземкадастрі чиновник заробив усього лиш на земельну ділянку у 23817 м2, яку придбав у серпні 2016 року. Усе ж решта – квартира, набута у власність наприкінці 2016 року, земельна ділянка, площею 1200 м2, куплена у 2014 році, 120 тис. грн. готівкою – належить його дружині. Сам же чиновник протягом минулого року отримав 35 830 грн. заробітної плати та 30 720 грн. пенсії.

Скрін з декларації Івана Мазуренка

Скрін з декларації Івана Мазуренка

Іван Мазуренко свого часу працював разом з Володимиром Миненком, який очолював Черкаську регіональну філію Держземкадастру. Про «подвиги» цього чиновника неодноразово писав «Ні корупції!». Володимир Миненко, працюючи начальником Канівського районного відділу земельних ресурсів, у лютому 2005 року, використовуючи свої владні повноваження та порушивши вимоги Земельного та Лісового кодексів України, Законів «Про землеустрій», «Про державну експертизу землевпорядної документації» та інших норм чинного законодавства, відвів у власність 46 громадян понад 76 га землі. Попри це, йому вдалося уникнути покарання.

Наприкінці липня цього року колишнього начальника Канівського районного відділу земельних ресурсів, підозрюваного у незаконній передачі 46 фізичним особам земельних ділянок на Канівщині, звільнили від кримінальної відповідальності, передбаченої ч. 2 ст. 364 КК України.

Також “Ні корупції!” розповідав про віртуозність черкаських суддів, що перекваліфіковують корупційні правопорушення у шахрайство - злочин, за який передбачене менш суворе покарання. До прикладу,  вирок щодо екс-начальника Головного управління Держземагентства у Черкаській області Петра Гамана, якого  СБУ затримала у 2014 року під час одержання 57 тисяч доларів США.

11 листопада 2015 року  суддя Соснівського райсуду Черкаської області Алла Чечот змінила кваліфікацію злочину.  Частину 5 статті 368 КК України, за якою панові Гаману загрожувало до 12 років ув’язнення, відкинули. Натомість, екс-чиновника визнали винним у злочині, передбаченому статтею 190 КК України -  шахрайство. Нині прокуратура Черкаської області вже більше року оскаржує вирок суду першої інстанції.

Мирослава Білецька, для "Ні корупції!"