Якщо Шокін затягував справи, то Луценко їх просто закриває — директор Центру протидії корупції

Минулого тижня у стінах парламенту народний депутат Павло Пинзеник звинував антикорупційну організацію "Центр протидії корупції" в тому, що вони незаконно використовувавали кошти донорів для власного збагачення. Хоча самі організації і їхні донори цю інформацію заперечують. Delo.UA поспілкувалося з виконавчим директором ЦПК Дарією Каленюк щодо звинувачень Павла Пинзеника, а також щодо боротьби з корупцією в Україні. 

Минулого тижня Україну відвідав голова міжнародної організації Transparency International Хосе Угас. Він здивувався, що до суду не була передана жодна справа щодо корупції Віктора Януковича. Як ви думаєте, коли справи проти Януковича передадуть до суду?

Думаю, що перспективи цих справ дуже сумні. Однак у суді лише справа про державну зраду. Ні попередники Луценка не хотіли розслідувати ці провадження, ні сам Луценко не хоче. Значно простіше домовитися з попередниками про відкупні. Мені видається, що на це є вища політична воля. Наприклад, проти Януковича дійсно порушено кілька кримінальних проваджень, у тому числі за привласнення Межигір'я. Якби була політична воля, цю справу вже рік чи два тому мали б слухати у судах.

Хосе Угас під час свого візиту в Києві високо оцінив діяльність НАБУ і наголосив на важливості антикорупційних судів. Що ви думаєте з цього приводу?

У нас є шанс, що в НАБУ визріє нова правоохоронна еліта всієї країни, тому що це перший правоохоронний орган у країні за часів незалежності, який позбавлений прямих політичних впливів, яким не керують з адміністрації президента, з офісів політичних партій або з уряду. Детективам надане зелене світло на те, щоб розслідувати злочини і корупції ТОП високопосадовців країни, навіть недоторканих. Наприклад, Насірова, Мартиненка.

Створення антикорупційних судів замкне систему боротьби з корупцією. Щоб справи не розвалювались в судах, їх треба запустити вже найближчим часом.

Зараз триває конкурс до Верховного суду України. Є велика загроза, що до його складу увійдуть 80% старих суддів. Як треба відбирати суддів до нового антикорупційного суду?

Як показав досвід з обранням голови НАБУ, необхідно, щоб у складі комісії були незалежні міжнародні експерти. Це може бути і Марта Борщ, що посадила Лазаренка, і Роберт Сторч, який перевіряє діяльність ФБР у США. Однак вони мають бути повноцінними членами комісії, а не просто мати дорадчий голос.

Зараз триває обрання аудиторів НАБУ. Свого кандидата назвав Кабінет міністрів України. Ще немає кандидатів від президента і Верховної Ради. Як ви можете оцінити цей процес?

Величезна небезпека, пов'язана з набором аудитора НАБУ в тому, що негативний висновок трьох аудиторів, які проведуть зовнішню оцінку НАБУ, є єдиною юридичною підставою, як звільнити Артема Ситника ще до серпня цього року. Якщо влада отримає контроль за двома з трьох аудиторів, то вони вже можуть Ситника звільнити на раз-два. Саме тому зараз йде така війна.

У цьому процесі мені не зрозуміла логіка президента України. Петро Порошенко міг бути першим, хто задав би тон цьому процесові. Це лише його рішення. Не треба проводити конкурс і збирати 226 голосів. Але президент чекає, поки першим призначить парламент, для того, щоб зняти з себе відповідальність, якщо парламент призначить, наприклад, Нейджела Брауна. Тоді президентові не так страшно буде призначати лояльно контрольовану особу. Якщо ж парламент призначить Роберта Сторча, то президентові буде вже ніяково призначати контрольованого аудитора. Тому він у вичікувальній позиції.

У п'ятницю Кабінет мінстрів призначив аудитором НАБУ професора Михайла Буроменського. Як ви оцінюєте цей вибір?

Вважаю таке рішення зрадою, оскільки в меморандумі МВФ чітко вимагав від України передбачити можливість призначення таким аудитором людину, яка має досвід антикорупційних розслідувань в іноземних країнах. Без її виконання правління МВФ навіть не збиралося б, щоб розглядати можливість дати Україні гроші.

Призначення Буроменського аудитором НАБУ чи будь-кого іншого, хто не має досвіду антикорупційних розслідувань за кордоном, є прямим порушенням зобовязань України перед МВФ.

Delo.UA