Парламентські забудовники: конфлікт інтересів у комітеті будівництва

Громадський рух ЧЕСНО проаналізував електронні декларації 13 нардепів Комітету з питань будівництва. Будівельне спрямування мають фірми переважної більшості нардепів — Володимира Зубика, Степана Івахіва, Олександра Марченка, Петра Сабашука, Сергія Скуратовського, Віталія Сташука, Олександра Ревеги, Дмитра Андрієвського і Юрія Одарченка.Не вказали у своїй декларації бізнес-активи двоє з тринадцяти нардепів: Олександр Кодола, "Народний фронт", а також Андрій Шинькович, БПП "Солідарність".

Найбільше фірм — 32 — має нардеп-мажоритарник Степан Івахів, "Воля народу", з Волині.

Офшорні будівничі країни

Найбільше фірм має нардеп-мажоритарник Степан Івахів, "Воля народу", з Волині. Окрім 32 юросіб в Україні і закордоном, нардеп має ще дві громадські організації. Зокрема, Івахів задекларував 13 офшорних компаній на Кіпрі, Британських Віргінських островах, Сингапурі і Мальті, ще одна іноземна фірма Івахіва — в Нідерландах.

Щодо деяких кіпрських офшорів, то контактною інформацією в декларації вказана корпоративна скринька юридичної фірми Pittas Legal; Британських Віргінських островів - Dr. K. Chrysostomides & Co LLC

Власниками ТОВ "Спільне українсько-англійське підприємство "Західна нафтова група" (організація будівництва будівель) є п'ять підприємств.

Директором ТОВ є Юрій Корецький, помічник екс-нардепа Ігоря Єремеєва під час IV скликання ВРУ Корецький висувався на виборах 2015 року до Луцької міської ради від "Партії зелених України", посада на той момент - заступник директора КП "Луцькводоканал".

На заводі ПрАТ "Роздільський керамічний завод" виробляється продукція ТМ "Євротон". Завод знаходиться у Львівській області в смт Розділ.

Ігор та Софія Єремеєви, кінцеві бенефіціари низки підприємств, є дітьми покійного нардепа Ігоря Єремеєва з "Волі народу".

Христина Кушіл і Віталій Рогак є бізнес-партнерами Івахіва. Рогак представляв Ігоря Єремеєва на виборах 2012 року, він має юридичну ліцензію.
Заступник голови Комітету Дмитро Андрієвський, БПП, вніс в е-декларацію 2015 року дані про цінні папери в чотирьох товариствах.

Йдеться про ПАТ "Акціонерне товариство "Київводоканал", АТ "Український професійний банк", ПАТ "Спеціалізоване управління протизсувних підземних робіт" і кіпрську Restima Construction Limited.

ПАТ "Акціонерне товариство "Київводоканал" має доволі складну систему власності. Андрієвський свого часу був членом Наглядової ради ПАТ.

Щодо АТ "Український професійний банк", то у 2015 році була розпочата процедура ліквідації банку. Більша частина власності банку належала у 2015 році львівському бізнесмену Євгену Балушці.

Будівельну спрямованість має ПАТ "СУППР", яке займається виготовленням виробiв із бетону для будiвництва.

Кіпрська Restima Construction Limited була заснована у 2006 році.

Окрім того, Андрієвський указав корпоративні права, вказані на одну юрособу — ТОВ "Управляюча компанія "Інтеко". ТОВ "Інтеко" заснована у вересні 2011 року. Власниками ТОВ "Інтеко" значиться Дмитро Андрієвський і старший брат нардепа Вадим Андрієвський. Фірма займається діяльністю у сфері права.

Звернемо увагу: Дмитро Андрієвський у 2015 році зазначив наявність дружини Лариси, яка отримала зарплату на 18 тис. грн у ТОВ "Франклін Групп Україна". У декларації 2016 року дружини вже немає.

Власником ТОВ "Франклін Групп Україна" значиться Franklin Group International LLC з Сан-Франциско, США. "Франклін Групп" було засноване у квітні 1998 року, вид діяльності фірми — "посередництво у торгівлі товарами широкого асортименту". Кінцевим бенефіціарним власником юрфірми значиться Вадим Андрієвський, брат нардепа.

ТОВ "Франклін Групп Україна" також є співвласницею низки інших українських фірм. Зокрема, ТОВ "Центр комунікаційного менеджменту", де кінцевим бенефіціаром є Олена Казарінова, помічниця нардепа Дмитра Андрієвського; ТОВ "Західспецпрофіль" (надання в оренду), де кінцевим бенефіціаром є Вадим Андрієвський.

Помічник Дмитра Андрієвського під час 7-8 скликань Вадим Демещук є головою ради директорів INTECO. Помічниця Олена Шиндеровська, директорка ТОВ "Форум-Капітал", також значиться помічницею Андрієвського під час 7-8 скликань.

Серед помічників Андрієвського на платній основі значиться дві людини — Руслан Голуб і Руслан Кисіль.

У команду Андрієвського загалом входить Максим Шкуро, Олександр Вергун, Руслан Кисіль, Максим Конобас, Марина Волочай, Віктор Сачек, Ніна Чорна, Костянтин Ткачук.

Колишній помічник Андрієвського Максим Шкуро окрім того, що зараз є депутатом Київради, ще й очолює Солом'янську РДА. У Київраді Шкуро є членом Комісії з питань містобудування, архітектури та землекористування.

Максим Конобас, депутат Київради, перший заступник голови Комісії з питань власності. Конобас ще є головою Фонду підтримки підприємництва та малого бізнесу "Благо" Солом'янського району.

Олександр Вергун входить в Громадську раду трьох комітетів Солом'янської РДА від ГО "Довіра людей". Згідно з даними ЄДР, Вергун є директором ГО з 2014 року.

Марина Волочай значиться приватним підприємцем, вона має оформлений в селищі Іванків на Київщині ФОП, де видом діяльності є "надання послуг перукарнями та салонами краси" . Утім, її батько, Леонід Волочай, є директором іванківського ТОВ "Зодчий-06", яке займається спорудженням будівель". Раніше він також був директором ліквідованого Іванківського будівельно-монтажного підприємства "Райагробуд" концерну "Київоблагробуд".

Руслан Кисіль зараз значиться помічником нардепа на платній основі. Раніше він був депутатом КМР, депутатом Солом'янської РДА. За інформацією з сайту Андрієвського, Кисіль очолює ГО "Довіра людей", але за ЄДР він значиться членом ГО.

Віктор Сачек є також членом ГО "Довіра людей", а також співробітником "Київського політехнічного інституту". Ще одна людина — Костянтин Ткачук — теж із "КПІ", він є завідувачем кафедри інженерної екології.

Зауважимо, що Андрієвський є випускником Кафедри автоматизації управління електротехнічними комплексами"КПІ".

Ніна Чорна очолює у Солом'янському районі ЖБК "Мостостроитель".

Головні "будівельники" країни

Депутат-мажоритарник з Черкаської області Володимир Зубик, "Відродження", вказав у декларації 2015 року два підприємства своєї дружини Олени. Утім, у декларації 2016 року вказано, що Зубик проживає з Іриною Діль, українським дизайнером одягу.

Одне з підприємств Олени Зубик пов'язане з діяльністю Комітету.

Так, ПП "Боброва Падина" займається мисливством і відловлюванням тварин тощо. Олена Зубик є 100% власником. Фірма розташована у селі Ясногородівка, недалеко від Києва.

А ось ТОВ "Камертон 2004", розташоване у Києві, займається будівництвом житлових і нежитлових будівель. "Камертон 2004" на 99% належить Олені Зубик, ще 1% - ТОВ "КУА "Крістал Ессет Менеджмент".

У свою чергу, власником ТОВ "Крістал Ессет Менеджмент" значиться Сергій Чумак, директором — Валерій Кулаков, екс-помічник Володимира Зубика у тому числі під час VIII скликання.

Валерій Кулаков був довіреною особою регіонала Володимира Зубика на парламентських виборах 2012 року.

ТОВ "Крістал Ессет Менеджмент" у 2016 році заплатив Зубику за оренду 300 960 грн.

Помічниця Зубика Лариса Малкова у 2014 році висувалася в нардепи від партії Сергія Тігіпка "Сильна Україна".

Щодо декларації 2016 року, то зі зникненням екс-дружини Олени Володимир Зубик не вказав жодного підприємства. Щодо Ірини Діль, то вона задекларувала підприємницький дохід на суму 965 880 грн.

Як пишуть ЗМІ, Зубика пов'язують з однією з найбільших будівельних компаній в Україні – "Інтергал-Буд". "Інтергал-Буд" розташований за однією адресою — Анрі Барбюса, 28Б — з ТОВ "КУА "Крістал Ессет Менеджмент". Раніше приймальня Володимира Зубика як нардепа теж розташовувалася на Анрі Барюса, 28Б.

У декларації 2016 року ТОВ "БК "Інтергал-Буд" заплатив Зубику за оренду 2 039 700 грн.

"Інтергал-буд" найбільшу діяльність проводить у Львові. "Наші Гроші" повідомляли, що із 2004 року фірми народного депутата від "Партії регіонів" Володимира Зубика отримали у Львові 16 ділянок на 2 га землі.

Журналісти "Радіо Свобода" у сюжеті в 2015 році розповідали, що фірма з орбіти Зубика зводить житловий комплекс, хоча ділянку виділяли під будівництво УПЦ.

"Наші гроші" писали у 2015 році, що оточення Зубика через ТОВ "Виробничий кооператив "Підряд" хотіло забудувати 48 гектарів чорнозему під Києвом у селі Гатному. ВК "Підряд"зареєстрований на ТОВ КУА "Крістал Ессет Менеджмент".

Сільський голова Гатного Броніслав Корицький свого часу у 1990-х працював у ВК "Підряд"

ЕП