У Freedom House закликали Верховну Раду ретельно обирати Омбудсмана

Міжнародна правозахисна організація Freedom House закликає народних депутатів провести консультації з громадянським суспільством перш ніж обирати Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

Про це йдеться у заяві організації, повідомляє УП. 

"Ми закликаємо Раду розглянути широке коло кандидатів і тісно консультуватися з громадянським суспільством, в разі необхідності відклавши офіційне голосування в парламенті", - заявив директор програм Євразії Марк Берендт.

"Інститут Уповноваженого з прав людини в значній мірі сприяє поліпшенню прав людини в Україні і заслуговує на ретельний, відкритий процес відбору. Щоб бути ефективною, інституція має бути політично незалежною, мати офіційний мандат від Ради, а також підтримку і участь громадянського суспільства", - наголошують правозахисники.

Freedom House зазначає, що платформа Human Rights Agenda, коаліція українських правозахисних організацій, закликали до відкритого процесу відбору, а також запропонували чотири кандидати на цей пост. Проте, 24 травня комітет з прав людини ВР планує розглянути три кандидатури, обрані без консультацій з громадянським суспільством, потенційно ставлячи під загрозу незалежність омбудсмена.

Додамо, що раніше Amnesty International в Україні закликала Верховну Раду України провести публічні вибори на посаду Уповноваженого з прав людини. 

Згідно з повідомленням прес-служби, Amnesty International заявила, що Верховна рада України має забезпечити публічний та неупереджений, оснований на змагальності розгляд кандидатур на посаду Уповноваженого з прав людини, із залученням до обговорення громадськості.

Ми вимагаємо гарантувати відповідність кандидатів/кандидаток професійним стандартам та їх незалежність від впливу партійних інтересів. Це стане можливим лише шляхом проведення відкритого висунення і обговорення кандидатів та кандидаток із залученням до процесу відбору представників громадянського суспільства. В іншому випадку є великий ризик того, що цю відповідальну посаду отримає людина, для якої захист партійних інтересів або інтересів окремих осіб буде вище, ніж захист прав людини”, - заявила директорка Amnesty International Україна Оксана Покальчук.

Також зазначається, що кандидати(-ки) на посаду Омбудсмана мають відповідати низці критеріїв, зокрема, володіти глибоким знанням міжнародних стандартів прав людини, мати тривалий досвід правозахисної роботи та бути незалежними від будь-яких політичних сил.

Додамо, що Україна має рейтинг частково вільної у рейтингу Свободи у світі 2017 р., частково вільної в рейтинзі  Свободи Преси 2017 р., частково вільної у рейтингу Свободи інтернету 2016 р., а також набирає 4,6 балів із 7 в рейтинзі демократії, де 7 найгірший показник серед країн перехідного періоду 2017 р.