Країну, в якій є корупція, легше контролювати – член Європарламенту

Моніка Маковей, міністр юстиції Румунії 2004-2007 років, дала практичні поради Україні щодо боротьби з корупцією.

Деякі схожі моменти були свого часу і в Румунії, країні, яка сьогодні має успішні результати в боротьбі з корупцією.

Про це йдеться в інтерв’ю Моніки Маковей НВ.

Так, на запитання, чому, на її погляд, українська система боротьби з корупцією, не працює так само ефективно, як румунська, Маковей відповіла:

«Зустрічалася з НАБУ. Я бачу, що вони працюють, вони розслідують дві справи що стосються керівництва Державної фіскальної служби, членів парламенту. Там є детективи НАБУ і IT-спеціалісти. Це чудово! Але прокурори знаходяться в іншому департаменті і підпорядковуються Генеральній прокуратурі. А я б поєднала ці два інститути і зробила один. Вони мусять працювати разом. А зараз, навіть, якщо вони працюють разом, вони належать двом різним інституціям. Краще, щоб це все було разом і підпорядковувалося одному голові. І щоб жодна людина з цих установ, будь то поліція, детективи, IT-спеціалісти не доповідала нікому за межами організації. Також потрібно створювати команди».

За словами Маковей, Румунія протягом останніх 12 років досягла значних успіхів завдяки створенню DNA (Антикоррупційного директорату – ред.). У 2016 році в Румунії було близько 900 остаточних вироків за справами DNA.

При цьому, каже Маковей, ніяких штрафів. Всі засуджені або у в’язниці, або отримали умовні вироки.

«Тобто не йдуть до в’язниці протягом двох років, якщо не зроблять нічого кримінального. Але якщо буде скоєно ще один злочин. Тоді вже потрібно буде відсидіти обидва терміни. Але є й дуже серйозні вироки, навіть 10 років, для сенатора. Або 7 років для колишнього віце-прем'єр-міністра. Або 5 років для міністра. Одного з міністрів минулого тижня засудили до 6 років ув’язнення», - сказала Маковей.

«Корупція руйнує ринок. Руйнує конкуренцію. Коли є корупція, немає ринкової економіки. Корупція руйнує державу. Демонтує державу. Вона знецінюється. А люди не відчувають, що вони живуть у сильній країні. Країну, в якій є корупція, легше контролювати як економічно, так і політично», - підсумувала член Європарламенту.

Читайте також У РУМУНІЇ НА ЛАВІ ПІДСУДНИХ – 3 МІНІСТРИ, 18 ДЕПУТАТІВ ПАРЛАМЕНТУ, 47 МЕРІВ І 21 ДИРЕКТОР ВЕЛИКИХ КОМЕРЦІЙНИХ КОМПАНІЙ. УСІ ЗА КОРУПЦІЮ