Нелогічно, але факт: ДП бідують, а їх директори процвітають

«Ні корупції!» співставив фінансові показники – прибутки і збитки – державних підприємств (ДП), що підконтрольні Державному управлінню справами (ДУС), за 2016 рік, із зарплатою їх керівників, а також матеріальним станом, і виявив цікаву тенденцію - те, що підприємство бідує, зовсім не означає, що бідує і його керівник.

Торік «Ні корупції!» вперше проаналізував фінансові показники державних підприємств, підконтрольних ДУС, за 2014 і 2015 роки, і виявив, що жодне з державних підприємств не може похвалитися високими прибутками, а деякі з них і поготів відверто збиткові. І це при тому, що директори цих підприємств отримували ринкові зарплати, про що також вже писав «Ні корупції!».

При цьому, як ми також повідомляли, попри гучні заяви керівників Державного управління справами (ДУС) про те, що економічно доцільніше позбутися всього майна ДУС, яке не використовується для забезпечення діяльності Президента України, в країні не тільки нічого не продали за три роки, але й навіть не визначилися зі списками майна, які мали передати Главі державі на підпис з метою продажу.

Ба більше, як перевірив «Ні корупції!», із сайту ДУС безслідно зник навіть попередній список майна, яке планували відчужити через ФДМУ. Той перелік склали ще у 2014 році, одразу після зміни керівництва в країні.

Відтак, вся ця машина з державних підприємств продовжує працювати або в мінімальний прибуток, або у відвертий збиток, який часто покривається з нашої з вами кишені.

При цьому керівники державних підприємств, попри свою неефективну роботу, судячи з фінансових показників очолюваних ними компаній, отримують досить пристойну зарплату із високим окладом, преміями і надбавками.

І якщо торік у ДУС відмовили «Ні корупції!» назвати конкретні суми, які клали собі в кишеню керівники підконтрольних ДП у вигляді зарплат, то цього року в ДУС вирішили бути більш поблажливими: вони таки перенаправили запит «Ні корупції!» про оприлюднення зарплат у всі свої держпідприємства.

В результаті, «Ні корупції!» все одно дізнався про офіційні доходи лише деяких директорів ДП, бо решта продовжили ховатися за відписками: мовляв, вони не є суб’єктами, на яких поширюється закон «Про доступ до публічної інформації», а, відтак, звітувати про отримані гроші не збираються.

Одначе завдяки другій хвилі е-декларування ми повністю заповнили пробіли, які нам залишили керівники ДП, відмовившись звітувати про свої зарплати. Відтак, тепер ми можемо співставити ці цифри з фінансовим звітом ДП, який ми отримали в результаті офіційного запиту до Державного управління справами.

Отже, інформація щодо фактичних показників чистого прибутку (збитку) за 2015 і 2016 роки державних підприємств, установ та організацій, що перебувають в управлінні Державного управління справами:

А тепер співставимо фінансові показники окремих підприємств із офіційними доходами директорів цих ДП.

Державне підприємство «Держпостачання»

Державне підприємство «Держпостачання» закінчило 2016 рік з фінансовим показником у -1647,0 тис. грн. На запит «Ні корупції!» директор цього ДП відмовився розповідати про свою зарплату.

Згідно із даними, що розміщені на сайті ДУС, нині т.в.о. директора ДП - Кириченко Ірина Вікторівна. У Реєстрі е-декларацій вона не оприлюднила свої доходи і майно.

Стосовно колишніх керівників ДП «Держпостачання», то нещодавно «Наші гроші» повідомляли, що екс-керівник ДП «Держпостачання» Владислав Лебедь, який очолював підприємство з часів Януковича і до квітня 2016 року, є одним із трьох фігурантів справи «по смотрящим «Укрзалізниці».

Так, Станіслава Леснікова, Сергія Шута та Владислава Лебедя СБУ і ГПУ після обшуків назвали «організаторами злочинного наміру», однак вже півроку розслідування цієї справи не рухається.

На самому підприємстві «Держпостачання» проводились обшуки, приводом до яких стало кримінальне провадження, внесене до реєстру досудових розслідувань 21 березня 2016 року за статтею «привласнення, розтрата майна» (ч. 5 ст 191).

За інформацією видання, Владислав Лебедь був пов’язаний із фірмою «Укррослізинг», яка нещодавно виграла в Києва суд на 2 мільярди гривень.

У лютому 2017 року екс-керівник «Держпостачання» зареєстрував на себе дві коштовні автівки: 1 лютого – BMW 760 li (приблизна вартість приблизно 4 млн. грн), 7 лютого – Range Rover Voque (приблизна вартість 1,5 млн грн). Обидва автомобілі – цього року випуску.

Державне підприємство «Житомирський лікеро-горілчаний завод»

ДП «Житомирський лікеро-горілчаний завод» закінчило 2016 рік із чи не найбільшим із усіх ДП прибутком у 4 555,0 тис. грн.. при тому, що у 2015 році цей показник був на рівні 512,0 тис.грн.

Директор Мирослав Кучер – один із небагатьох директорів ДП, що підконтрольні ДУС, який оприлюднив свої офіційні доходи. Як повідомляв «Ні корупції!», Кучер торік отримав заробітної плати майже 200 тисяч гривень, а саме – 199 309,4 грн.

Згідно з е-декларацією, родина Кучера має 2 квартири, один будинок і один земельний наділ. Із рухомого майна – одне авто і один автопричіп. Ще Кучер у звітному періоді позичив комусь 70 тисяч доларів готівкою, а його дружина відмовилась надавати інформацію про те, скільки готівкових коштів вона має.

Державне підприємство «Санаторій «Конча-Заспа»

ДП «Санаторій «Конча-Заспа» у 2016 році у порівнянні з 2015 роком скоротило свій дохід майже у 7 разів - до 45,0 тис грн проти 302,0 тис грн. При цьому директор ДП «Санаторій «Конча Заспа» у відповідь на запити «Ні корупції!» поводив себе як керівник не державного, а приватного підприємства: він відмовився звітувати про свою зарплату, оприлюднювати декларацію і надавати фінансові показники підприємства.

Згідно з даними сайту ДУС, директором санаторію «Конча-Заспа» є Нагорянський Анатолій Олексійович. За даними реєстру е-декларацій, родина Нагорянських має квартиру, будинок і три земельні ділянки. Упродовж 2013-2014 років родина директора ДП, яка складається з трьох осіб, спромоглася розжитися трьома іномарками для всіх членів родини загальною вартістю трохи менше, ніж мільйон гривень.

На ДП, яке усемеро за рік скоротило свій дохід, директор Нагорянський заробив 357 737 грн. А готівкою він має - 125 000 гривень.

Державне підприємство «Санаторій «Моршинський»

«Санаторій «Моршинський» у 2016-му на 130 тисяч гривень скоротив свій прибуток у порівнянні з 2015-м роком. Так, у 2016-му дохід ДП склав 266,0 тис грн., а роком раніше – 391,0 тис. грн.

На запит «Ні корупції директор ДП відмовився надавати копію своєї декларації про майно і доходи, але після втручання Омбудсмана таки надав її.

Також, нагадаємо, «Ні корупції!» вже аналізував е-декларацію директора ДП Віктора Безрукова і з’ясував, що причиною ненадання копії декларації могла стати наявність у вічного чиновника 12-ти земельних наділів. За місцем роботи, у санаторії, Безруков торік заробив 270 363 грн., а його дружина за рік спромоглася заробити трохи менше, ніж 16 тисяч гривень, а саме – 15 479 грн.

При цьому готівкою дружина Безрукова, яка заробляє трохи більше, ніж тисячу гривень за місяць, змогла назбирати 219 800 гривень.

Державне підприємство «Гарант-Сервіс»

ДП «Гарант-Сервіс» за рік скоротило свої прибутки з 934,0 тис грн до 21 тис грн. Якщо торік «Ні корупції!» відмовили у наданні інформації про зарплату керівника цього ДП, то цього року відзвітували. Так, у 2016-му, згідно з відповіддю на запит, генеральний директор державного підприємства Державного управління справами з обслуговування офіційних заходів «Гарант-сервіс», що підпорядковується Державному управлінню справами, Оксана Гайдаєнко у 2016 році отримала заробітну плату в розмірі 111 562,07 грн., що складається з 94 845,78 грн. окладу, 8 465,50 надбавки за доступ до державної таємниці, 8 198,18 грн. доплати за високі досягнення в праці, 52,61 грн. індексації.

При цьому, у відповіді на запит «Ні корупції!» у ДП повідомили, що Гайдаєнко за рік заробила 111 562,07 грн., а в її декларації зазначено, що за цей самий період вона заробила 186 285,0 грн.

Згідно з е-декларацією, у родини Гайдаєнко є квартира, будинок і 5 земельних наділів. У звітному році директорка ДП купила собі авто за ціною двох своїх річних зарплат, а саме – за 270 000 тис грн. Готівкою Гайдаєнко зберігає 19 тисяч доларів.

Державне підприємство «Національний культурно-мистецький та музейний комплекс «Мистецький арсенал»

Найбільші збитки у 2016-му році у ДП «НКММК «Мистецький арсенал»: - 3 080,0 тис. грн. При тому, що у 2015-му році ДП мало 25 тис грн прибутку. Зазначимо, що директор ДП Островська-Люта Олеся Богданівна, також одна із небагатьох директорів ДП, яка на запит «Ні корупції!» оприлюднила свою зарплату за 2016 рік.

При цьому заповненої е-декларації від Островської-Лютої на сайті НАЗК немає.

Державне підприємство «Центр-Сервіс»

ДП «Центр-Сервіс» (колишнє ДП «Комунар» - авт.), яке розташоване у центрі Києва і надає перукарські, косметологічні і оздоровчі послуги, за 2016 рік отримало всього 3 тисячі гривень доходу, це при тому, що згідно із е-декларацією, директорка цього підприємства Лідія Лісімова за рік отримала 28 500 гривень доходу від здачі в оренду свого ж майна своєму ж ДП!

На посаді директора «Центр-Сервісу» Лісімова отримала 23 244 грн., до цього вона працювала у ДП «Готель Україна», де заробила 54 899 грн. При цьому готівкою посадовець має 170 тисяч доларів. Подружжя Лісімових має дві квартири, паркомісце, земельну ділянку площею майже 1 000 кв м під Києвом - у Пухівці Броварського району, де нині будує будинок на 150 кв м.

Нагадаємо, що на запит «Ні корупції!», Лілія Лісімова відмовилась надавати інформацію про свої офіційні доходи, бо категорично не визнавала себе розпорядником публічної інформації.

Як бачимо, те, що ДП працюють погано, абсолютно не означає, що керівники цих ДП так само погано заробляють.

Валентина Новицька, «Ні корупції!»