«Вбивство Павла»: розслідування загибелі журналіста Шеремета

Проект Громадського «Слідство.Інфо» спільно з колегами із міжнародної мережі журналістів-розслідувачів ОCCRP показали фільм-розслідування загибелі журналіста Павла Шеремета, повідомляє Громадське.

У липні 2016 року журналіст Павло Шеремет був вбитий у центрі Києва — по дорозі на роботу у його машині спрацював вибуховий пристрій.

Журналісти з проекту «Слідство.Інфо» разом із колегами з міжнародної мережі OCCRP з перших годин працювали на місці подій, у фільмі ретельно проаналізовано події ночі перед вбивством.

Журналістське розслідування почалося з ретельного дослідження моменту закладання вибухівки. Саме тоді й виникли перші питання до слідства.

Команда виявила щонайменше 6 свідків, які були присутні на місці злочину.

Були опитані представники «Азову», з якими ввечері перед вбивством спілкувався Шеремет. Тоді вони помітили стеження.

Також, в результаті перегляду відео з камер спостережень, було ідентифіковано автомобіль марки Шкода. Журналісти звернулися до фахівців з проекту BELLINGCAT, щоб ті допомогли розпізнати номерний знак автомобіля. 

Розслідувачі мережі спеціалізуються на роботі з відкритими джерелами, зокрема відео та зображеннями. 

Timmy, журналіст з Німеччини, взявся за вивчення відео. Він розповів, що на відеозаписі було багато цифрового шуму, тому, щоб розпізнати цифри, він мав зробити кожен кадр з відео як окреме фото.

З рештою, Timmy вдалося розпізнати номер загадкового авто, яке може допомогти знайти вбивць Павла.

Детальніше — дивіться у фільмі. 

Нагадаємо, журналіст Павло Шеремет загинув 20 липня 2016 року у Києві в результаті вибуху авто, за кермом якого він перебував.

Вибух стався о 7:45 ранку на розі вулиці  Богдана Хмельницького та Івана Франка навпроти ресторану McDonalds.

Машина належала керівниці «Української правди» Олені Притулі, але її в машині у момент вибуху не було. За даними поліції, вибуховий пристрій знаходився дуже близько до журналіста, знизу автомобіля.

З самого моменту вбивства слідство відмовлялося від оприлюднення суттєвої інформації стосовно ходу розслідування, для якого була створена спецгрупа із залученням ФБР.

Проте 8 лютого 2017 року міністр внутрішніх справ Арсен Аваков провів прес-конференцію щодо перебігу розслідування вбивства Шеремета.

Таким чином, на сьогоднішній день слідство розглядає 5 версій скоєння вбивства журналіста. Попри численні експертизи, допити понад 1000 осіб, вилучення відео з камер спостереження обсягом понад 150 терабайт,наразі у справі про вбивство Шеремета немає жодного офіційного підозрюваного.

Зауважимо, що у жовтні 2016-го журналісти «Української правди» опублікували матеріал, в якому навели факти і представили документи, в яких йдеться про стеження за редакцією, до якого за їхніми свідченнями, були причетні українські правоохоронні органи.

У відомстві Авакова, заявили, що перевірили ці заяви і факт стеження за журналістами з боку спецслужб заперечують.

Як написав на своїй сторінці у Фейсбук журналіст-розслідувач Денис Бігус, цей фільм-розслідування - титанічна робота.

"У цій роботі свідки, яких не знайшло МВС. Камери відеонагляду і прикмети вбивць, які не знайшло МВС. Пріорітет тих, кому хочеться розкрити це вбивство, над тими, кому "простоподолжностиположено", - написав Бігус.

Своєю чергою, як написав на своїй сторінці у Фейсбук шеф-редактор ZAXID.NET Олег Онисько, після цього фільму кожна прес-конференція Арсена Авакова, Юрія Луценка і Василя Грицака має починатися з питання про їхню відставку.