Боротьба з корупцією в Україні не буде успішною без судової реформи – Bloomberg

Антикорупційні відомства в Україні зіштовхнулися з перешкодами у виконанні свого завдання притягнути нечистих на руку чиновників до відповідальності.

Попри те, що запізнілі арешти на найвищому рівні нарешті почалися, багато справ досі не доходять до судів. А підозрювані часто виходять на свободу під заставу, попри бажання слідчих.

Про це пише Bloomberg, повідомляє «Дзеркало тижня».

Видання Bloomberg нагадало, що нещодавно екс-депутат Микола Мартиненко вийшов під заставу, затягуючи можливий судовий розгляд справи проти нього.

Директор НАБУ Артем Ситник сказав виданню, що рішення випустити Мартиненка з-під арешту стало результатом тиску лояльних до нього депутатів.  За його словами, політики нехтують вимогами вже другої української революції за останніх 10 років, яка призвела до повалення режиму Віктора Януковича. Києву знадобилося два роки, щоб повернути 1,5 мільярдів доларів в держбюджет з рахунків колишнього президента.

"Це не тест для НАБУ. Це тест для нашої політичної еліти. Коли депутати починають тображати прокурора, суддю, коли вони відкрито тиснуть, мені знається, що наші еліти провалили цей тест", - сказав Ситник.

Видання нагадує, що окрім Мартиненка, судді випустили під заставу голову ЦВК, виконавчого директора НАК "Нафтогаз", а також голове державної фіскальної служби Романа Насірова. За останнього дружина внесла заставу в розмірі 3,7 мільйонів доларів. Всі ці чиновники заперечують корупційні обвинувачення.

Разом з тим, ЄС і США привітали відкриття великих справ за хабарництво. Але вони вказують на важливість створення антикорупційних судів, щоб довести їх до кінця.

"Вчасне створення судів забезпечить повний ланцюг системи кримінального правосуддя, яка матиме за мету побороти корупцію в Україні. Це стане поворотом для успішного продовження антикорупційних реформ", - повідомив представник ЄС Bloomberg.

А поки таких судів немає, на думку програмного директора "Німецького фонду Маршала США" Йорга Форбріга, "гра у пінг-понг" між НАТО і українськими судами продовжиться. Він зауважує, що всі зусилля очистити владу від хабарництва все більш відкрито підриває нереформована судова система України, яка сама погрузла в корупції.

"Якщо самі суди не будуть докорінно реформовані, в ідеалі в ході цього процесу повинна з'явитися окрема гілка для розгляду справ про підкуп, українська боротьба проти корупції не може бути успішною", - переконаний Форбріг.

Як повідомляв «Ні корупції!», президент Венеціанської комісії Джованні Букіккіо заявляв про те, що створення спеціалізованого антикорупційного суду є необхідною умовою подолання корупції та відновлення довіри до судової системи в Україні.

Про необхідність створення антикорупційних судів неодноразово заявляли представники громадянського суспільства, директор НАБУ Артем Ситник, а також дипломати ЄС і США.

Водночас, як також повідомляв «Ні корупції!», вища рада правосуддя вважає проект закону "Про антикорупційні суди" неконституційним, а його ухвалення парламентом – недоцільним.

Читайте також ЄС ЗАКЛИКАЄ ЯКНАЙШВИДШЕ СТВОРИТИ АНТИКОРУПЦІЙНІ СУДИ В УКРАЇНІ