Полтавську міську раду заблоковано, планується перекриття вулиці Соборності

У понеділок, 10 квітня, робочий день для працівників виконкому Полтавської міськради перетворився на вихідний, тому вони спілкуються у підземному переході «Злато місто». Причина — на вході до виконкому їх не пропустила група осіб, які вимагають від міського голови Полтави Олександра Мамая та його першого заступника Михайла Шевченка скликати позачергову сесію міської ради із вже сформованим порядком денним від опозиції.

На сходах до міськради стоять люди у камуфляжі, більшість із них — ветерани АТО. У фойє чергують як люди із нарукавними пов’язками «Сокіл», так і поліція. У сесійній залі також сидять молоді люди у камуфляжі, в окремих є рації. У залі є керівник обласної організації «Свободи» Валерій Черняков. Поруч дівчина готує бутерброди та чай. Коридор, який веде до кабінетів міського голови та його заступника — перекритий стільцями, за якими щось на кшталт посту поліції.

Машина швидкої допомоги «Карпатської Січі»

Машина швидкої допомоги «Карпатської Січі»

«Полтавщина» запитала у керівника фракції «Самопоміч» Ігора Окіпнюка, чи вірить він у прихід на роботу Олександра Мамая, адже в проекті порядку денного позачергової сесії є питання про його звільнення. Також ми запитали про гарантії безпеки.

— Питання про звільнення стоїть останнім, — повідомив він. — Якщо мер, якому гарантовано безпеку, піде на компроміси щодо перших питань, а це відозва рішень по скандальних МАФах, то опозиція готова йти на компроміс.

На східцях до міськради «Полтавщина» зустріла із рацією керівника фракції «Свобода» Юліана Матвійчука, який повідомив, що цієї ночі в його домівку на провулку Малий вкинули запалювальну суміш. Ймовірно, ця суміш потрапила в господарче приміщення:

— Я там не проживаю, лише прописаний. Там мешкає моя мати, на щастя, цієї ночі її не було вдома.

В управління ДСНС у Полтавській області підтвердили, що такий виклик був, вогонь пошкодив деяке майно, але пожежа ліквідована ще до прибуття пожежних.

Заступник міського голови Віталій Нікіпелов також стояв перед центральним входом, він спілкувався із заступником начальника ГУНП у Полтавській області Сергієм Альошкіним (останній, до речі, повідомив що голова поліції Полтави Олександр Терела у відпустці, а не звільнений). Він вкотре висловив сумніви в правомочності 14 голосів депутатів у якості третини складу ради, яка вимагає скликати позачергову сесію. За його словами, потрібно 15 голосів. Натомість керівник фракції СДП Олександр Шамота показав ЗУ «Про місцеве самоврядування», а саме той пункт, що склад ради — це тільки депутати ради, тому 14 депутатів — це третина від 42-х.

Працівники міськвиконкому у переході «Злато місто»

Працівники міськвиконкому у переході «Злато місто»

Сергій Альошкін та Віталій Нікіпелов

Сергій Альошкін та Віталій Нікіпелов

Також «Полтавщині» стало відомо, що блокувальники налаштовані на перекриття вулиці Соборності перед міською радою, якщо міський голова проігнорує їхні вимоги прийти на робоче місце.

Вимоги опозиції радикалізувалися після кривавих подій 5 квітня на Соборності, 27, коли було важко поранено полтавця Олександра Кобу. Наразі поліція назвала імена двох підозрюваних у нападі на противників забудови — Анатолія Прядка та Євгенія Усенка.

Нагадаємо, що сам Олександр Мамай запевнив, що готовий запровадити мораторій на МАФи у місті, а також показав заяву підприємця Віктора Степаненка про призупинення будівництва в арці на Соборності, 27.

10 квітня Олександр Мамай заявив, що не буде скликати позачергову сесію, натомість звернувся до правоохоронців щодо захоплення адмінбудівлі міської ради.

Водночас  Олександр Мамай прокоментував «Полтавщині» своє бачення стосовно блокування міської ради та зробив низку заяв.

— Я вранці, як завжди, зібрався на об’їзд міста, щоб потім поїхати на роботу до міськради. Приблизно о сьомій ранку мені повідомили, що вхід в міську раду заблоковано, — повідомив він. — Тоді я змінив свої плани і став працювати в інший спосіб, для цього мені не обов’язково бути в кабінеті. Я вважаю, що відбулося захоплення державної адміністративної будівлі, це кримінальний злочин. Офіційно звертаюся з цього приводу до поліції та прокуратури області, до СБУ, до голови Полтавської ОДА — допоможіть міському голові відновити роботу міської влади. До речі, що стосується звернення голови ОДА Валерія Головка, то думаю, що він досконало не розібрався у ситуації. Коли він дізнається, що міськраду блокують приїжджі молодики, то він, вважаю, змінить свою позицію. Полтавцям я хочу сказати, що місто працює в штатному режимі — працюють школи та лікарні, комунальні служби, я буду проводити із ними наради.

Щодо вимог опозиції скликати позачергову сесію, то Олександр Мамай відповів, що не зробить цього:

— Повторю, що відбулося захоплення адмінприміщення. При цьому це зробили 30 чоловік, серед них 18-річні діти. Із ними я не буду вести переговори. Остання сесія міськради відбулася 24 березня. Згідно із законом я маю скликати наступне засідання сесії не пізніше, ніж 24 червня. Повторю, що я поставлю на черговій сесії питання про мораторій на МАФи у Полтаві, це питання одноголосно буде прийнято. Також є рішення підприємця Віктора Степаненка зупинити будівельні роботи в арці газетного ряду. Перед кожною сесією я готовий на погоджувальній раді формувати порядок денний з головами усіх фракцій. На інші вимоги, у тому числі й на звільнення першого заступника Михайла Шевченка, я не піду, бо не бачу причин.

Олександр Мамай також прокоментував плани опозиції завітати на вулицю Світанкову, де мешкає мер, чи принаймні його родина:

— Вважаю, що це вже посягання на мою власність і безпеку моєї сім’ї. Перед тим, як туди йти, хочу донести до лідерів опозиції, що у випадку небезпеки моїй родині я буду реагувати адекватно! На знаку оклику прошу зробити акцент.

На цьому моменті «Полтавщина» нагадала меру про ситуацію із пожежею, де прописаний керівник фракції ВО «Свобода» Юліана Матвійчука.

— Знаю про цю ситуацію, спілкувався із керівником пожежної частини Сергієм Пруглом, за його інформацією, пожежні частини туди не виїжджали, навіть виклику не було, тому вважаю, що це була провокація.

У мера є позиція й щодо розбитих меморіальних дошок:

— Мені прикро, що так сталося. За кошти територіальної громади ці таблички будуть відновлені, а я закликаю правоохоронців втрутитись у цю ситуацію.

Наостанок ми поцікавилися, чи не відбудеться переформатування більшості в міськраді, наприклад, у якому взяла б участь фракція «БПП «Солідарність»:

— Мені невідомо про такий тиск на депутатів БПП. Зі свого боку можу сказати, що і я не тисну на жодного депутата. Коли міськраду розблокують, то ми усі разом відновимо нормальну роботу і знайдемо компроміси.

«Полтавщина»