«Євробалаган» під стінами Софії

Усупереч охоронним нормам, на площі перед святинею облаштують фан-зону до Міжнародного пісенного конкурсу.

«Ну і що? Сакральне місце — в середині заповідника, а площа — це суспільний простір», — відповіла «Дню» голова Департаменту культури КМДА.

Ресторанний дворик, кав’ярня-кондитерська, сувенірні ятки, музей крижаних скульптур, фотозона, велопарковка, сцена та зона відпочинку — все це з’явиться на Софійській площі під час проведення Євробачення-2017. Проект фан-зони створила компанія Folk Ukraine — та сама, котра щороку влаштовує новорічні святкування біля Софії Київської. Чомусь міська влада віддає перевагу проектам саме цієї ініціативи, на конкурсі щодо облаштування фан-зони біля Софії переможцем стала її команда.

На сайті організації йдеться, що основна ідея фан-містечка — поєднати велич історичних фасадів із зеленою та квітучою зоною відпочинку. Випереджаючи запитання читачів, а де ж зелень на Софійській площі, уточнимо: Folk Ukraine планує висадити навколо пам’ятника Богдану Хмельницькому близько десяти тисяч саджанців тюльпанів, а всю територію містечка покрити штучним газоном. Основну вхідну зону декорують вертикальним озелененням.

СВЯТИНЯ, СХОВАНА ЗА ЯТКАМИ

Від штучного озеленення заповідник «Софія Київська», певно, не постраждає, а от від децибелів під час перегляду концерту на великому екрані? «День» не перший рік звертає увагу на небезпеку та неприпустимість балаганів поблизу стін Софії Київської, та вкотре на це майже ніхто не звертає уваги. Більшість києвознавців та пам’яткоохоронців не підтримують нашу позицію: мовляв, раніше площа біля святині була місцем народних святкувань, чому б не продовжити цю традицію зараз? Але для собору небезпечними можуть бути не те що гучні співи й танці, а навіть активний рух транспорту на сусідніх вулицях. Крім того, площа є буферною зоною пам’ятки ЮНЕСКО, де існують свої правила співіснування з довколишнім середовищем.

Натомість місто регулярно дозволяє влаштовувати гучні розважальні дійства біля Софії Київської. Фан-містечко працюватиме з 30 квітня до 14 травня. Місце доволі вигідне — зручне транспортне сполучення, поруч розташовуються інші пам’ятки, як-то Михайлівський собор, Золоті ворота, Андріївський узвіз, звідки рукою подати до Подолу. Проте частину площі та загальну панораму на собор знову заховають за ятками та фаст-фудами.

ГОЙДАЛКИ ПРОТИ ПАМ’ЯТКИ

Прикро, що міська влада байдужа до цієї проблеми й аніскільки не хвилюється, чи витримає Софія ще один балаган. До речі, генеральний директор заповідника Неля Куковальська довідалась про майбутню фанзону від «Дня», а не від міських чиновників.

«Уперше чую про цей проект. Коли були новорічні гуляння, я скаржилася на це в Департамент культури Київської міської держадміністрації, бо із заповідником ці проекти ніхто не узгоджував. Єдине, що вдалося змінити, це відсунути від входу до дзвіниці чорну восьмиметрову конструкцію. А ще планувалися гойдалки під могилою Патріарха Володимира. Навіть був лист від Патріарха УПЦ КП Філарета, щоб їх звідти прибрали, але все так і лишилося, — продовжує Неля Куковальська. — Проект фан-зони до Євробачення я ще не бачила. Можливо, там все гарно виглядає, але обурює, що Folk Ukraine та Департамент культури не радяться із заповідником, а просто ставлять нас перед фактом. Але ж існують охоронні межі біля пам’ятки. А тут знову гойдалки. Знову звертатимусь до департаменту та з’ясовуватиму, як так вийшло, бо від Folk Ukraine хороших проектів ще не було».

«НЕ БАЧУ ЖОДНОЇ ПРОБЛЕМИ»

«День» поцікавився позицією Департаменту культури КМДА. Його очільниця Діана Попова зауважила, що позиція заповідника її нітрохи не дивує. «У заповіднику вважають, що це має бути сакральне місце, а я вважаю, що це суспільний простір. Сакральне місце — усередині заповідника, а площа не має до цього жодного відношення, тому в нас виникають організаційні розбіжності», — пояснює свою позицію Діана Попова.

За її словами, всі проекти, які відбуваються на Софійській площі, повинні отримувати погодження від Департаменту культури КМДА та Міністерства культури, який є органом управління Національного заповідника «Софія Київська». Також згоду має надати адміністрація «Софії Київської». От її у профільного департаменту немає, але, судячи з позиції його очільниці, це жодним чином не вплине на плани мерії.

«Проект фан-зони ми бачили першими, у нас є погодження з Міністерством культури, тепер його має погодити заповідник. Якщо в нього є якісь заперечення, то він говорить про це органу управління, тобто Мінкульту, — наголошує Діана Попова. — Але я не бачу жодної проблеми з проектом, який пройшов мистецький конкурс. А заповідник не схвалює будь-який проект, що проводить Департамент культури на Софійській площі, я до цього вже звикла».

«МІНКУЛЬТ МАЄ ЗАХИЩАТИ СОФІЮ»

Прикметно, що, звітуючи перед ЮНЕСКО щодо стану збереження пам’ятки (нагадаємо, нещодавно експерти Центру Всесвітньої спадщини перебували з робочим візитом у Києві), Міністерство культури намагалось подати ситуацію у якнайвигіднішому для себе світлі. У мерії обіцяли убезпечити буферну зону від забудови та оберігати Софію від будь-яких ризиків. Кияни теж чують подібні обіцянки, розуміючи, що в більшості випадків це робиться для зменшення громадської  пильності.

«Я не розумію позицію Міністерства культури. Це — заповідник національного значення, відомство має захищати його позиції, — коментує громадська діячка, депутат Київради VII скликання Олена Терещенко (Єскіна). — Я взагалі проти спорудження якихось конструкцій біля Софії, бо це спотворює її загальний вигляд. А до Євробачення ми повинні показати всі наші пам’ятки, особливо ті, які є об’єктами всесвітнього значення, зокрема Софію. Тому вона має добре проглядатися. По-друге, люди приїжджають подивитися на Київ, тому маємо представляти місто якнайкраще, це складова міжнародного іміджу столиці та держави. Щодо проблеми збереження Софії Київської, то, звісно, шум та якісь інші дії можуть спричинити пошкодження пам’ятки, а її стан зараз не дуже гарний. Тому перш ніж давати якісь дозволи та погодження, треба з цим розбиратися. А якщо там ще бутербродики продаватимуть, буде взагалі перебір, бо це ще й питання етики».

Тим часом на сайті Folk Ukraine гостей та шанувальників Євробачення закликають приходити до фан-містечка та вболівати за конкурсантів. А хто ж вболіватиме за Софію?

"День"