Завтра стане чинним закон про обов’язкову подачу антикорупціонерами е-декларацій

Офіційна газета Верховної Ради "Голос України" опублікувала закон, відповідно до якого члени антикорупційних громадських організацій зобов'язані подавати електронні декларації.

Закон опублікований в середу, 29 березня, і набуде чинності на наступний день після опублікування, тобто 30 березня, передають Українські Новини.

Відповідно до нього , декларації зобов'язані будуть подавати фізичні особи, які отримують кошти, майно в рамках реалізації в Україні програм (проектів) технічної допомоги або іншої, в тому числі безповоротної допомоги у сфері запобігання, протидії корупції (як безпосередньо, так і через третіх осіб або яким-небудь іншим способом, передбаченим програмою).

Також декларації будуть подавати фізособи, які систематично виконують роботи, надають послуги щодо імплементації стандартів у сфері антикорупційної політики, якщо фінансування таких робіт здійснюється безпосередньо або через третіх осіб за рахунок технічної чи іншої допомоги у сфері протидії корупції.

Крім того, декларування поширюється на керівників (членів вищого органу управління) громадських об'єднань, інших непідприємницьких товариств, що провадять діяльність, пов'язану із запобіганням корупції.

Рада також зобов'язала подавати декларації кандидатів на посаду Президента і мера, депутатів Верховної Ради та місцевих рад, членів спостережної ради державного банку, держпідприємства або прибуткової держорганізації, а також Громадської ради доброчесності.

Всі вищевказані особи подають першу декларацію в 2018 році за період з дня набрання чинності цього закону до 31 грудня 2017 року.

Члени антикорупційних громадських організацій зобов'язані вказати в декларації відомості про назву програми (проекту) технічної допомоги.

Також прописується, що не можуть бути віднесені до інформації з обмеженим доступом відомості про обсяги, види зарплати, благодійної допомоги, які надаються вищевказаним особам.

Крім того, закон продовжив до 1 травня термін подання декларації для осіб, які подають її вперше.

Як повідомляв «Ні корупції!», Президент України Петро Порошенко підписав зміни закону про електронне декларування 27 березня після зустрічі з громадськими активістами щодо цього документа.

Водночас виконавчий директор Transparency International Ukraine Ярослав Юрчишин після зустрічі з Президентом напередодні підписання закону заявив, що Порошенко пообіцяв ініціювати створення робочої групи, яка передивиться правки до закону, які зобов'язують громадські організації декларувати статки.

«Порошенко вважає нікчемними правки, які були внесені, і неякісними, і він готовий ініціювати створення робочої групи з напрацювання законопроекту, який ці правки суттєво перегляне, якусь частину з них виправить, і він готовий як президент, за умови погодження з ним цих правок, внести їх як невідкладні (на розгляд Ради – ред.)», - розповів керівник ГО.

Своєю чергою, нардеп Сергій Лещенко вважає, що Президент Порошенко намагається пошити в дурні всю країну.

«Кожен раз, коли починає смердіти, президент хоче показати, що він ні при справах - і Насірова він не рятував, і Сторча хоче в аудитори, і уже робочу групу з антикорупціонерами створює. Як людина, що має можливість бачити процес зсередини, стверджую - за всім цим стоїть особисто він. Дивує одне - невже треба бути такої поганої думки про своїх громадян, сподіваючись, що вони повірять у казку про «доброго царя» та «поганих бояр», - написав на своїй сторінці у Фейсбук Лещенко.

Як повідомляв «Ні корпуції!», 23 березня Верховна Рада ухвалила законопроект №6172, яким звільнила військовослужбовців-контрактників та мобілізованих бійців від обов'язку заповнювати електронні декларації.

Однак частина депутатів виступила проти закону і спробувала скасувати його. За словами голови антикорупційного комітету Ради Єгора Соболєва, під час ухвалення в закон з голосу було внесено багато правок, які зробили норму суперечливою.

Зокрема, зазначив він, закон зобов'язує подавати електронні декларації не тільки чиновників, а й громадські організації з протидії корупції й усіх, хто пов'язаний з ними.

24 березня парламент поставив на голосування постанову про скасування суперечливого закону, але відповідне рішення не набрало достатньої кількості голосів.

Як повідомлялося, у понеділок, 27 березня, спікер Андрій Парубій підписав закон №6172, що змушує антикорупційні організації подавати е-декларації, та направив його на підпис президентові.

Посольства Великої Британії та США заявили, що цей закон – «серйозний крок назад» для України.

Також із критикою закону виступив комісар ЄС з питань політики сусідства та розширення Йоханнес Ган.

Читайте також НЕЗАМЕЧЕННАЯ МИШЕНЬ: СКАНДАЛЬНАЯ АНТИКОРРУПЦИОННАЯ ПОПРАВКА УДАРИТ ПО НАБСОВЕТАМ

FREEDOM HOUSE: ЗМІНИ ДО Е-ДЕКЛАРУВАННЯ В УКРАЇНІ ПОРУШУЮТЬ СТАНДАРТИ РАДИ ЄВРОПИ