Freedom House: зміни до е-декларування в Україні порушують стандарти Ради Європи

Міжнародна правозахисна організація Freedom House критикує зміни до закону про електронне декларування в Україні, підписані напередодні президентом Петром Порошенком, повідомляє «Радіо Свобода».

Як йдеться в заяві організації, цей закон дозволить збільшити контроль влади за організаціями громадянського суспільства, підірве їхню роботу, «що необхідна для відновлення суспільної довіри до влади».

«Нові вимоги спрямовані на захист політиків, незадоволених громадським контролем, і дають їм можливість помститися тим, хто бере участь в антикорупційних розслідуваннях. Більше того – закон, вочевидь, порушує стандарти Ради Європи, що забороняють довільне і дискримінаційне втручання в незалежну діяльність громадянського суспільства», – сказав Марк Берендт, директор програм Євразії Freedom House.

Як повідомляв «Ні корупції!», Президент України Петро Порошенко підписав зміни закону про електронне декларування 27 березня після зустрічі з громадськими активістами щодо цього документа.

Водночас виконавчий директор Transparency International Ukraine Ярослав Юрчишин після зустрічі з Президентом напередодні підписання закону заявив, що Порошенко пообіцяв ініціювати створення робочої групи, яка передивиться правки до закону, які зобов'язують громадські організації декларувати статки.

«Порошенко вважає нікчемними правки, які були внесені, і неякісними, і він готовий ініціювати створення робочої групи з напрацювання законопроекту, який ці правки суттєво перегляне, якусь частину з них виправить, і він готовий як президент, за умови погодження з ним цих правок, внести їх як невідкладні (на розгляд Ради – ред.)», - розповів керівник ГО.

Своєю чергою, нардеп Сергій Лещенко вважає, що Президент Порошенко намагається пошити в дурні всю країну.

«Кожен раз, коли починає смердіти, президент хоче показати, що він ні при справах - і Насірова він не рятував, і Сторча хоче в аудитори, і уже робочу групу з антикорупціонерами створює. Як людина, що має можливість бачити процес зсередини, стверджую - за всім цим стоїть особисто він. Дивує одне - невже треба бути такої поганої думки про своїх громадян, сподіваючись, що вони повірять у казку про «доброго царя» та «поганих бояр», - написав на своїй сторінці у Фейсбук Лещенко.

Як повідомляв «Ні корпуції!», 23 березня Верховна Рада ухвалила законопроект №6172, яким звільнила військовослужбовців-контрактників та мобілізованих бійців від обов'язку заповнювати електронні декларації.

Однак частина депутатів виступила проти закону і спробувала скасувати його. За словами голови антикорупційного комітету Ради Єгора Соболєва, під час ухвалення в закон з голосу було внесено багато правок, які зробили норму суперечливою.

Зокрема, зазначив він, закон зобов'язує подавати електронні декларації не тільки чиновників, а й громадські організації з протидії корупції й усіх, хто пов'язаний з ними.

24 березня парламент поставив на голосування постанову про скасування суперечливого закону, але відповідне рішення не набрало достатньої кількості голосів.

Як повідомлялося, у понеділок, 27 березня, спікер Андрій Парубій підписав закон №6172, що змушує антикорупційні організації подавати е-декларації, та направив його на підпис президентові.

Посольства Великої Британії та США заявили, що цей закон – «серйозний крок назад» для України.

Також із критикою закону виступив комісар ЄС з питань політики сусідства та розширення Йоханнес Ган.

Читайте також НЕЗАМЕЧЕННАЯ МИШЕНЬ: СКАНДАЛЬНАЯ АНТИКОРРУПЦИОННАЯ ПОПРАВКА УДАРИТ ПО НАБСОВЕТАМ