Як вірні слуги системи приховували інформацію про використання бюджетних коштів

З 2015 року Стопхаб систематично отримує повідомлення про факти працевлаштування в бюджетних установах фіктивних працівників, які отримують зарплату із бюджету, проте фактично не працюють та не виконують покладених на них обов'язків (так звані "висяки", або "мертві душі"). Особливо проблемною в цьому є сфера охорони здоров'я.

Задля комплексного виявлення таких випадків на початку 2016 року ми звернулися до всіх комунальних закладів охорони здоров'я м. Одеси із запитами на отримання інформації щодо загальної кількості та переліку працівників, які отримують зарплату з бюджету. 

У запиті були визначені чіткі законні підстави, наводилися судові рішення, якими підтверджувалася правомірність вимог Стопхаба і протиправність відмов комунальних установ. В усіх випадках суд зобов'язував останніх (в тому числі і заклади охорони здоров'я) надавати інформацію Стопхабу:

Проте, незважаючи на це, публічну інформацію надали лише кілька закладів охорони здоров'я. Переважна більшість шаблонно відмовила. Деякі винахідники (Пологовий будинок №1, головний лікар Головатюк-Юзефпольська І.Л.) навіть примудрялися зібрати голоси всього трудового колективу проти надання інформації щодо займаних ними посад.

З анонімних джерел Стопхабу стало відомо, що директор (на той час) департаменту охорони здоров'я Шпак Ігор Вікторович та його заступник Приходько Інна Олексіївна дали всім головним лікарям суворе усне розпорядження не надавати Стопхабу запитуваної інформації.

Ми звернулися до пана Шпака та отримали стисле пояснення, що "відповідні роз'яснення" надавалися.

За вказаними фактами Стопхаб звернувся до Уповноваженого ВРУ з прав людини, який змушений був втрутитися, зібрати всіх головних лікарів-порушників та попередити, що за подальше приховування інформації про використання бюджетних коштів саме вони будуть нести відповідальність.

Отже, вірні слуги системи, що не здатні були прийняти законне рішення - головні лікарі, які майже рік незаконно приховували інформацію:

На жаль, доки в системі охорони здоров'я працюють такі керівники, навряд чи можна очікувати її реформування.  

Стопхаб