Україна належить до тих держав, де розвиток відбувається від низів до верхів

Корупція в Україні перемагатиме, допоки західні радники здебільшого читають закони (написані для дурнів) та дослухаються до влади – яка, у свою чергу, рада збити їх з пантелику та продовжити вести справи звичним шляхом.

Про це написав Володимир Дубровський, старший економіст CASE Україна в статті «Хай живе корупція?», що розміщена на сайті «НВ».

«Як показують події від часів Євромайдану, наразі малоймовірно, що посади в українському бюрократичному апараті масово обіймуть серйозні технократи або реформатори, щоб впроваджувати справжні зміни зсередини», - написав Дубровський і додав, що проблема стосується не стільки особистостей, скільки інституцій, рішення також має бути інституційним: реформи для боротьби із системою мають значною мірою йти ззовні.

«Звісно, чиновники мають отримати необхідні повноваження для виконання та адміністрування реформ, але, як правило, не їхньої розробки», - пише експерт.

«Існує багато різних прикладів подібних інституційних заходів, які вже були впроваджені в Україні та інших країнах – від окремих урядових «офісів реформ» з незалежними місцевими та західними експертами у штаті, до громадянського суспільства, що розробляє законопроекти та агітує за них за допомогою депутатів. Ще в 2010 році Брайан Леві та Френсіс Фукуяма припустили, що Україна належить до тих нечисленних країн, де «Розвиток відбувається «знизу вгору», залучаючи громадянське суспільство як відправний пункт для створення більш дієздатної держави, зниження корупції, підвищення якості державних послуг, загалом, вдосконалення політичних інституцій – і, відповідно, зняття обмежень для розвитку» – сьогодні ця ідея очевидна, як ніколи раніше.

Не в останню чергу це пояснюється тим, що українські експерти-активісти цілком усвідомлюють досить сумні реалії, із якими наразі стикається Україна. Але в той же час, принаймні ті з них, хто користується авторитетом, щиро ненавидять повальну корупцію, що роз’їдає країну, та часто мають пропозиції того, як змусити закон працювати навіть в цій ситуації. Чим уважніше Захід дослухатиметься до цих експертів та співпрацюватиме з ними, тим швидше вони зможуть досягти спільної мети – верховенства права в Україні», - підсумовує експерт.