Комісія в НМІУ з’ясовуватиме, чи підміняли в музеї єдиний в Україні знак січових стрільців

Тетяна Сосновська

Сьогодні, 14 березня, вже вдруге в Національному музеї історії України (НМІУ) збереться комісія з приводу можливої підміни експонату в музеї.

Про це на своїй сторінці у Фейсбук повідомила директор Національного музею історії України Тетяна Сосновська.

За її словами, експонат - знак січових стрільців «Смерть або воля» - хоч і маленький та простий з вигляду, але їх в інших музеях України (фахівці підозрюють, що і світу) більше немає.

«Тому дискусія довкола нього має високий градус активності. Бо якщо була підміна, то де ж оригінал?», - пише Сосновська і додає, що експонат із так званої «Празької колекції», з української її частини.

«Про існування і про значення цих знаків наші фахівці знали, бо від 1993 року активно використовували їх на виставках та в експозиції. Отже - колекція не була «закритою». Знаки в більшості (хоча, не всі) промарковані, але ні в інвентарних книгах, ні в колекційних описах не прописані, який знак під яким інвентарним номером. Вже в роки Незалежності музеєм були детально опрацьовані монети Російської імперії (які надійшли до музею значно пізніше т. зв. Празької колекції), колекція медалей часу СРСР (яка надійшла до нас уже в Незалежній Україні), а українські знаки 100-річної давнини були не в пріоритеті? Це є позицією НМІУ всі роки Незалежності? Чи це позиція окремих працівників? Я вважаю, що, швидше, другий варіант. Сумно», - зазначила директора НМІУ.

За словами Сосновської, їй прикро, що нині вона бачить «бажання працівників, колись вірних своїм керівникам, спихнути все саме на тих керівників, які тепер вже не працюють».

«Це підло, бо колись працівники ходили за ними тінню, підлабузливо заглядали в очка, підтакували в усьому, а тепер кажуть: так то ж вони тоді працювали. Про власну відповідальність готові говорити поодинокі люди. І саме в цьому їх величезна порядність. Саме такі люди й повинні працювати у музейних фондах», - констатувала Сосновська і додала, що нині вона стає свідком, «як розкручується маховик брудного піару проти тих, хто не був байдужим і першим вдарив у дзвін сполоху».

«Ми повинні говорити про наші проблеми, які призвели до помилок, а мене постійно намагаються звести лобами з тими, хто підняв питання можливих підмін. Акцентую увагу на слові «можливих».

Я вважаю, що помилку, яка може призвести до можливих втрат, треба визначити, визнати і враховувати в подальшому. Щоб більше не повторювались гіркі уроки. І не тільки у нас, а й у наших колег», – резюмувала директор НМІУ.

Читайте також ЗАМАХ НА МУЗЕЙ У ПИРОГОВІ

ФРЕСКИ ДРОГОБИЦЬКОГО БРУНО ШУЛЬЦА ЗАВИСЛИ В ІЗРАЇЛЬСЬКОМУ ЯД ВАШЕМІ