DW проаналізувала, як намагаються вивести гроші Януковича

Попри зусилля Гепрокуратури заблокувати гроші родини Януковича, українські суди знімають з них арешти.

Подальша доля цих коштів залежатиме від якості ведення кримінальних справ проти колишнього президента, повідомляє DW.

Як повідомляє видання, після втечі Віктора Януковича, Держфінмоніторинг заблокував операцій на суму майже 177 мільярдів гривень, пов’язаних з посадовцями часів цього екс-президента. Генпрокуратура повідомила про арешт його коштів, а також грошей, пов'язаних з ним компаній, на загальну суму близько 1,5 мільярда доларів. Те ж саме стосується і його сина Олександра, якому інкримінують ухиляння від сплати податків - його майно та цінні папери на 1,3 мільярда гривень були також заарештовані.

Одним із фінансових активів родини екс-президента був Всеукраїнський банк розвитку (ВБР), який належав Януковичу молодшому. За даними Генпрокуратури, впродовж останніх двох років слідчі через суди наклали арешт на депозитні рахунки деяких працівників цього банку на суму один мільярд гривень, "оскільки є достатньо підстав вважати, що фактичним власником вказаних грошових коштів є О. Янукович".

Але останнім часом суди почали знімати арешти з цих грошей. "Деякими слідчими суддями (…) почали ухвалюватися суперечливі рішення про зняття арешту з зазначених грошових коштів", - повідомила Генпрокуратура на минулому тижні.

Тим не менш, прокуратура знову заблокувала ці кошти, не дивлячись на те, що юридично вони належать не самому Олександру Януковичу, а колишнім працівникам його банку.

"Ці особи не мають законних доходів, які б відповідали обсягам депозитів", - пояснив арешт грошей Печерський районний суд Києва.

За інформацією видання, ВБР збанкрутував ще у 2014 році і зараз перебуває під управлінням Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО), який керує неплатоспроможними фінустановами. Нещодавно він почав розсилати гроші по рахунках різних українських банків. У фонді пояснили, що перерахували ці гроші законно на вимогу клієнтів ВБР.

"Це погашаються вимоги кредиторів шостої та сьомої черг. Кошти перераховуються у ті банки, де відкриті рахунки кредиторів", - пояснили у Фонді, відповідаючи на запит DW.

312 мільйонів гривень з цих коштів потрапила на рахунки Міжнародного інвестиційного банку (МІБ), який належить президенту Петру Порошенко. В МІБ заявили, що не знали про цю операцію і відразу повідомили про це Державній службі фінансового моніторингу України. Виявилось, що ці гроші надійшли на рахунки колишніх співробітників ВБР. Кошти знову було заблоковано.

"Слідчими органами не було зібрано достатніх доказів причетності вказаних осіб до злочинних дій ВБР. Але адвокатом підозрюваних було надано суду докази законності джерел походження грошових коштів шляхом отримання готівкових позик у інших фізичних осіб", - пояснив DWкеруючий партнер юридичної фірми N&D, спеціаліст по банківському праву Андрій Довбенко.

Поки що ці кошти просто заарештовані і ніхто не має до них доступу. Але їхня подальша доля залежатиме від того, як будуть розглянуті ці кримінальні справи.

"Випадки зняття санкцій з окремих представників минулої влади та розблокування рахунків фігурантів кримінальних справ однозначно свідчать про те, що обсяг коштів, які вдасться повернути до бюджету буде зворотно пропорційним тривалості розслідувань",- говорить Андрій Довбенко.

Читайте також СУД СКАСУВАВ АРЕШТ 15 МІЛЬЙОНІВ ДОЛАРІВ У БАНКУ ЯНУКОВИЧА

СУД ЗНЯВ АРЕШТ З 313 МІЛЬЙОНІВ «ВБР» ЯНУКОВИЧА В БАНКУ ПОРОШЕНКА

ЯНУКОВИЧ І КО РОЗІКРАЛИ 200 МІЛЬЯРДІВ ГРИВЕНЬ