Сумська “суперпрокладка” за 6 місяців існування отримала 90 мільйонів від Укрзалізниці

ТОВ «Українська машинобудівельна техніка» було засноване тільки 29 серпня 2016 року. Проте перші півроку існування фірми з трьома працівниками принесли їй аж 89 мільйонів державних коштів Укрзалізниці.

«Українська машинобудівельна техніка» заснована на громадянина України з цікавим прізвищем  Хапун. Незважаючи на те, що сам Микола Олександрович Хапун прописаний у місті Кам’янське (Дніпродзержинськ), його фірма облюбувала окраїну міста Суми – вулицю Білопільський шлях, будинок 16. У цьому ж будинку, за даними системи YOUCONTROL, розміщуються іще 25 різних компаній.

Білопільський шлях будинок 16 – тут прописані іще 25 фірм

Реєстраційні дані ТОВ «Українська машинобудівельна техніка»

За 2 тижні після своєї реєстрація фірма вже подала пропозицію на участь у тендері Філії УЗ «Стрийський вагоноремонтний завод» на суму 3,3 мільйони гривень на постачання автозчепів рухомого складу та їх запчастин.

У своїй довідці про наявність матеріальної бази «Українська машинобудівельна техніка» зазначила, що має сканер, 3 комп’ютери, 3 телефони, 17 стільців і орендоване приміщення площею 42 квадратних метри.

Більше того, згідно з офіційною довідкою підприємства, поданою до Укрзалізниці, у ТОВ «Українська машинобудівельна техніка» є тільки 3 працівники: директор, юрист і менеджер. Виявляється, цього абсолютно достатньо аби опановувати мільйонні державні тендери на постачання обладнання рухомого складу.

Але найголовніше, що фірма за 2 тижні свого існування вже мала досвід виконання аналогічних договорів. Принаймні, такою була вимога тендерної документації, і ТОВ «Українська машинобудівельна техніка» вказало, що 5 вересня було підписано договір постачання аналогічних товарів з ТОВ «Техноекотрейдінг». Остання фірма фігурує в ряді кримінальних справ стосовно закупівель для Укрзалізниці товарів російського виробництва за завищеними цінами із збитками понад 15 мільйонів гривень.

Тож, наявність цього договору скоріше свідчить про зв’язок старого тендерного «заробляли» з новим, аніж про реальний досвід роботи у сфері залізничного обладнання.

Свій перший же тендер ТОВ «Українська машинобудівельна техніка» виграла з економією в 9 тисяч гривень. Причому, єдиний конкурент «машинобудівельної техніки» в тендері ТОВ «Електромашкомплект-1» запропонував однакову до копійки ціну. Співпадіння? Навіть тендерна документація учасників була завантажена майже в один час: ТОВ «Електромашкомплект-1» 23 вересня о 14:49, а ТОВ «Українська машинобудівельна техніка» 23 вересня о 15:23, при тому, що кінцевим терміном подачі документів було 26 вересня.

Тобто, фірми подали однакові цінові пропозиції, в один і той же день, одна слідом за другою. Навряд чи це хоч якось нагадує конкуренцію. Добре, хоч за формою листи мали різний вигляд.

Цінова пропозиція ТОВ «Українська машинобудівельна техніка»

Цінова пропозиція ТОВ «Електромашкомплект-1»

Після успішного старту за наступні 5 місяців фірма з Сум перемагала ще 28 разів в тендерах трьох філій Укрзалізниці: «Стрийський вагоноремонтний завод», «Дарницький вагоноремонтний завод» та «Панютінський вагоноремонтний завод».

Очікувана вартість всіх тендерів складає 82 мільйони гривень, проте в більшості випадків залізничні філії укладали додаткові угоди на збільшення суми договору до 20%. Таким чином, видатки залізниці на користь ТОВ «Українська машинобудівельна техніка» збільшилися іще на 6,2 мільйони гривень.

Сума економії всіх тендерів, в яких перемагала “машинобудівельна техніка» менше 1% від очікуваної вартості, а з 30 пропозицій конкурентів тендерні комітети залізниці відхили 18.

У деяких випадках Укрзалізниця відхиляла вдвічі вигідніші пропозиції, а сума збитків держави від таких дій може становити 30-40 мільйонів гривень.

Так в тендері на постачання автозчепів СА-3 та їх комплектуючих очікуваною вартість 3,85 мільйонів гривень залізниця відхилила 2 пропозиції на 2,1 мільйони гривень, натомість уклавши контракт з сумською фірмою на 3,82 мільйони гривень.

При цьому, конкурент ТОВ «Українська машинобудівельна техніка» «Дніпродзержинський сталеливарний завод» пропонував не тільки вдвічі дешевші товари, а ще й українського виробництва, тоді як переможець у своїй пропозиції назвав 2 російські та 2 українські виробники (Челябінський ВАТ «ЧКПЗ», ТОВ «Уральське підприємство залізничного транспорту», ПАТ «Нововолинський ливарний завод» та конкурента в тендері «Дніпродзержинський стальзавод»).

Причиною відхилення дешевшої на 1,72 мільйони гривень пропозиції виробника продукції стала відсутність паспорта на «дошку фірмову»  при тому, що вартість цього товару становила в специфікації всього лише 6 тисяч гривень, і це сума в сотні разів менша, ніж різниця пропозицій учасників.

Таким чином, найменша позиція закупівлі вартістю в 6 тисяч гривень вирішила долю всього тендера і 1 736 373 гривень, які переплатила залізниця фірмі-прокладці з російськими товарами.

Залишається лише порівняти цінові пропозиції учасників і дивуватися “нерозсудливості” тендерного комітету.

Такою ж стала доля й іншого тендеру на 3,2 мільйони гривень, де відразу 3 учасники пропонували значно дешевші пропозиції, але перемогла все одно фірма з трьома працівниками, одним сканером і орендованими 40-ка квадратними метрами на окраїні міста Суми.

Наявність високовпливового покровительства у фірми, яка почала перемагати у тендерах ледь не в день реєстрації, не викликає сумнівів. Залишається лише здогадуватись, хто і на яких умовах пролобіював свою прокладку до тендерних теренів Укрзалізниці.

Корупційний слід, який починається з першого тендеру фірми, повертає нас до старожила залізничних закупівель ТОВ «Техноекотрейдінг». Остання неодноразово розділяла тендери та перемоги з ТОВ “АКБ Тяжмашкомплект”, яка пов’язана з фірмами депутатів Дубневичів “Корпарацією КРТ” та її посередником ТОВ “АРГО”.

Це, звісно, не говорить про прямий зв’язок із сімейним бізнесом голови транспортного комітету Верховної ради, але відкриває рівень важливості впливу таємних гравців залізничних закупівель, які продовжують вирішувати долю державних мільярдів.

Поки публічна сторона Укрзалізниці говорить про маштабні реформи і оновлення, її темна сторона легким розчерком пера підписує вирок мільярдним видаткам.

"Залізниця без корупції"