Активісти підозрюють, що радниця міністра освіти може бути причетною до тендерних махінацій

Радниця міністра освіти і науки Іванна Коберник

Закупівля Міністерством освіти і науки України шкільних «Хрестоматій сучасної української дитячої літератури» супроводжувалася численними порушеннями, які могли бути спрямованими на збагачення радника міністра Іванни Коберник.

Про це пишуть «Коментарі», з посиланням на звернення ГО «Європейська антикорупційна асоціація» до Генпрокурора Юрія Луценка з заявою про можливі порушення при закупівлі Міністерством освіти і науки шкільних «Хрестоматій сучасної української дитячої літератури», що призвело до отримання неправомірної вигоди.

Автори документа повідомляють, що порушення, допущені при закупівлі навчальних посібників, дозволили перемогти в тендерах «Видавництву Старого Лева», що було вигідно безпосередньо Іванні Коберник та пов'язаним з нею фірмам.

«Особисту вигоду від видання «Хрестоматії сучасної української дитячої літератури» отримали компанії, пов'язані з чоловіком Іванни Коберник Олександром Харченком. Тому необхідно провести перевірку, як на це вплинула діяльність Іванни Коберник на посаді радника міністра», - йдеться у зверненні.

Наголошується, що бюджетною програмою Міносвіти гроші на друк хрестоматій не були передбачені. Однак радник міністра домоглася виділення коштів.

«Видання читанок не було передбачено в Паспорті бюджетної програми МОН на 2016 рік. Тому, згідно з чинним законодавством, ці книги не могли друкуватися за державні кошти. Однак радник міністра освіти і науки Іванна Коберник, здійснила тиск на посадових осіб МОН, щоб домогтися друку хрестоматій», - йдеться у зверненні.

Антикорупційна організація підкреслює, що тендери на хрестоматії проводилися з переговорною процедурою, щоб дотримати інтелектуальних прав авторів, чиї твори були включені у навчальні посібники. При цьому Іванна Коберник очолювала редакційну колегію, яка визначала перелік авторів і творів. В результаті переможцем тендерів стало «Видавництво Старого Лева», яке раніше не займалося виданням навчальної літератури.

«Перелік авторів, які увійшли у збірку, має ознаки конфлікту інтересів. Наприклад, серед письменників, для захисту авторських прав яких була використана переговорна процедура, виявилася співзасновник «Видавництва Старого Лева» Мар'яна Савка, яка отримала комерційну вигоду від друку хрестоматій. Також у збірниках представлені твори Тетяни Стус, яка одночасно виступила упорядником хрестоматії», - зазначає ГО.

За словами активістів, весь наклад хрестоматії досі повністю не надрукований, але Міносвіти вже розрахувалося з видавництвом і отримало документи, що підтверджують доставку книг кінцевим адресатам.

«МОН вже розрахувалося з видавництвом за хрестоматії, хоча книги досі не надруковані у повному обсязі. Це також є порушенням норм чинного законодавства. Крім того, вже підписано документи з перевізниками, які підтверджують доставку тиражу книг до одержувачів в повному обсязі. Зараз документи знаходяться в "Інституті модернізації змісту освіти". У той же час школи досі не отримали зазначені навчальні посібники», - йдеться у зверненні.

Копії звернення до Генпрокурора «Європейська антикорупційна асоціація» також направила в Комітети Верховної Ради з питань запобігання і протидії корупції та з питань науки і освіти.

Додамо, що у 2016 році Міністерство освіти і науки замовило у «Видавництві Старого Лева» 640 тис. навчальних посібників «Хрестоматія з сучасної української дитячої літератури» загальною вартістю близько 15 млн грн.

Як повідомляла на своїй сторінці у Фейсбук міністр освіти і науки Лілія Гриневич, один примірник обійдеться державі в приблизно 22 грн. Всього буде надруковано 2 збірки для читання для 1-2 та 3-4 класу по 320 тис примірників кожної. Ці книги надійдуть у всі шкільні бібліотеки.

«Видавництво Старого Лев створило ще один прецедент - ще до друку книги вони віддадуть Міністерству освіти і науки макет і Хрестоматія буде виставлена он-лайн у відкритому доступі. Дякую всім причетним до проекту. Нагадаю, головною метою друку цієї збірки було надати школам твори сучасних дитячих українських авторів, які були додані до оновленої програми Літературного читання початкової школи. Наша мета - щоб діти полюбили читати», - написала Гриневич у листопаді минулого року.