“Закупівлі. Чернівці”: про гроші, закупівлі і корупцію

В Україні за останній час з'явилось досить інструментів для контролю за владою та розподілом бюджетних коштів. Це і електронна система публічних закупівель Prozorro, і аналітичний модуль на основі даних про закупівлі, і Єдиний портал публічних фінансів, і похідний продукт 007.org.ua.

Окрім того, в розпорядженні у громадськості є реєстр підприємців, судові та майнові реєстри. Тож, якщо дуже захотіти, то можна постійно контролювати бюджетні та комунальні витрати на закупівлю товарів і послуг — у кого, що і за скільки купують.

Однак у Чернівецькій області цими інструментами ні журналісти, ні громадські активісти, а також організації, які називають себе антикорупційними, не користуються. Зокрема, якщо подивитись тематику матеріалів місцевих ЗМІ, то про корупцію чи закупівлі говорять переважно словами інших медійних ресурсів  (Наші гроші) або ж передруком повідомлень правоохоронців.

Чернівецькі активісти навіть вирішили платити тим, хто буде працювати з реєстрами і відкритими майданчиками задля інформування про сумнівні закупівлі.

Чернівчани могли отримати від 500 до 1000 грн (це більше, ніж середній гонорар за матеріал місцевого журналіста) за виявлену оборудку. Але протягом місяця тільки дві інформації було опубліковано.

Тому ми вирішили створити сторінку в мережі Фейсбук “Закупівлі. Чернівці”. Ми щодня моніторимо Prozorro та Єдиний портал публічних фінансів, відкриті реєстри.

Якщо знаходимо щось підозріле чи таке, що пахне корупцією, то про це пишемо. За тиждень існування сторінки вона вже має 100 вподобань. Ми закликаємо журналістів, аби інформацію, яка оприлюднена на сторінці, вони використовували у своїх матеріалах, новинах. Щовихідних ми плануємо публікувати цікаві цифри і факти, розповідати про інструменти.

Сподіваємось, що така сторінка приверне увагу громадськості до закупівель, витрачання бюджетних грошей, а також спонукатиме спробувати інструменти моніторингу.

Зокрема, мною вже проведене безкоштовне навчання щодо роботи з реєстрами для активістів у Чернівцях у рамках волонтерської ініціативи “Громадська майстерня” (майданчик, де можна ділитись досвідом та знаннями з суспільно важливих питань).

Корупція боїться світла, боїться публічності. В Чернівецькій області ми намагатимемось їй це забезпечити.

Детальна презентація про роботу з реєстрами - на сайті "Ні корупції".

Надія Вірна, для "Ні корупції!"