Активісти подали в суд на СБУ через засекречені е-декларації

Антикорупційна організація Центр протидії корупції (ЦПК) подала до суду на Службу безпеки України через засекречення інформації з декларацій співробітників СБУ.

Про це повідомляється на сайті ЦПК.

Визнання керівництвом СБУ інформації з декларацій – державною таємницею, подачу декларацій не до НАЗК, а у власну закриту систему невідомого походження, доступ до якої мають тільки в Службі, активісти вважають незаконним.

Свій судовий позов громадська організація оприлюднила сьогодні, 6 березня, під час прес-брифінгу – напередодні першого судового засідання у справі, запланованого на 14:15 6 березня в Окружному адміністративному суді Києва.

Антикорупціонери мають намір в судовому порядку змусити СБУ розсекретити інформацію з декларацій і відомості про зміни майнового стану керівництва та слідчих, а також – визнати незаконними створення Службою власної системи обробки та зберігання декларацій.

За підрахунками ЦПК, станом на сьогодні знайшлося всього “8 спартанців”, які наважилися подати свої електронні декларації в публічний реєстр НАЗК. Серед них – сім з обласних управлінь СБУ і лише один співробітник Центрального апарату.

Фактично через рішення СБУ ті одиниці посадовців, які виконали вимоги закону тепер можуть бути притягнуті до відповідальності за порушення державної таємниці просто через те, що прилюднили інформацію про власні доходи та видатки”, – пояснює Олена Щербан, юрист Центру протидії корупції.

Також активісти хочуть визнати незаконною бездіяльність керівництва Нацагентства з протидії корупції, яке мало розробити порядок подання декларацій для “секретних держслужбовців”. Утім, як стверджують активісти, такого порядку розроблено не було, і доступ до державної таємниці у НАЗК іще не отримали – а це, за словами антикорупціонерів, єдиний спосіб перевіряти “цілком таємні декларації”, що за законом і мають робити в Нацагентстві.

Справа “ЦПК проти СБУ” слухається в Окружному адміністративному суді Києва за адресою: вул. Болбочана Петра, 8, корпус 1, зала №32. У результаті автоматичного розподілу справа “ЦПК проти СБУ” потрапила до судді Руслана Арсірія, якого раніше ЗМІ викрили в любові до дорогих подорожей на невстановлені кошти.

"Схема із “фейковим” поданням деклараці СБУшників мимо НАЗК планувалася заздалегідь, не могла відбувалася без погодження з головою СБУ та бути реалізована без його сприяння", - йдеться у повідомленні ЦПК.

За словами активістів, аналіз норм закону про запобігання корупції свідчить про те, що закон надає право на особливий порядок подання та оприлюднення декларацій виключно тих працівників СБУ, основною функцією яких є здійснення оперативно-розшукової, контрозвідувальної та розвідувальної діяльності.

"Таким чином, подання декларацій Головою та заступниками СБУ, начальниками підрозділів Центрального управління, їх заступниками та начальниками регіональних органів СБУ, їх заступниками, слідчимиСлужби не підлягають особливому порядку виконання вимог розділу VII цього закону, оскільки перебування вказаних осіб на своїх посадах не становить державної таємниці в силу закону. Всі ці посадовці на сьогоднішній день мають бути притягнуті до відповідальності за неподання декларацій", - повідомляють активісти.

Як повідомляв «Ні корупції!», на наш запит Служба безпеки України відмовилась надати декларацію про майно і доходи керівника відомства в Одеській області Сергія Батракова, посилаючись на закон про державну таємницю та можливість завдання шкоди СБУ через оприлюднення переліку майна посадовця.

Читайте також У НАЗК НЕМАЄ ДОСТУПУ ДО Е-ДЕКЛАРАЦІЙ СПІВРОБІТНИКІВ СБУ – СХЕМИ