Запорізькі КП у 2016 році витратили в 40 разів більше, ніж заробили

За підсумками 2016 року 25 з 29 комунальних підприємств Запоріжжя, річні звіти яких отримали журналісти Громадського ТБ Запоріжжя у відповідь на інформаційний запит, є прибутковими.

Так, згідно із документами, ще одне комунальне підприємство – “Запорізьке енергетичне агенство” – “вийшло в нуль”. Три інших – КП “Запоріжелектротранс”, КП «Візит» та Концерн «Міські теплові мережі» – є збитковими.

Відтак, до п’ятірки найприбутковіших запорізьких комунальних підприємств увійшли КП “Водоканал”, КП “Міжнародний аеропорт “Запоріжжя”, МКП “Основаніє”, КП “Наше місто” та КП “Титан” відповідно.

Цікаво, що всі п’ять КП минулого року отримали чималу фінансову допомогу. У коментарях до звітів багато де не зазначається, від кого саме. Та переважно в цій графі фігурують кошти, отримані з міського бюджету.

Найбільшу поміж прибуткових лідерів фіндопомогу отримало недоліквідоване МКП “Основаніє”127 млн 630 грн. “Водоканалу” відстібнули майже 48 млн грн. КП “Титан” та КП “Наше місто” отримали 4 млн 348 грн та 2 млн 149 тис.грн відповідно.

А от комунальний аеропорт у своєму звіті про фіндопомогу не згадав. Проте ми знаємо, що минулого року з міського бюджету Запоріжжя йому виділили щонайменше 26 млн. грн. Та головна бухгалтерка підприємства пояснити, де ж у звіті відображені бюджетні кошти, у телефонній розмові із журналісткою Громадського ТБ Запоріжжя не змогла, направивши до головного економіста, який на момент публікації перебував у відпустці.

Не менш цікавим виглядає низ “турнірної таблиці”. Трійку збиткових КП очолили “Міські тепломережі”, показавши у річному звіті майже 58,5 млн збитків. Це навіть за умови, що в якості фінансової допомоги в 2016 році Концерн отримав 283,5 млн. грн. Не врятували понад 100 мільйонів допомоги та пільг і “Запорізький електротранс”. Він за підсумками минулого року очікувано став збитковим, спустившись у мінус на понад 5 млн грн.

КП “Візит” чесно зізналося журналістам Громадського ТБ Запоріжжя, що підприємство з 01.11.2016р. тимчасово не працює, бо приміщення перебуває у стані ремонту. Збитків за рік назбиралося трохи більше за 21 тис. грн. Але у відповіді на інфозапит комунальники зауважили, що “розробляються заходи щодо подолання збитків” (орфографію збережено, – авт.).

Та чи не найцікавіше ситуація виглядає із “Запорізьким енергетичним агентством”, що “вийшло в нуль”. Прибутку комунального підприємства, отриманого в якості пільг чи то субсидій, а саме 136,8 тис. грн, якраз вистачило на річну оплату праці всіх двох працівників, що значаться у штаті.

Таким чином, сукупний чистий прибуток запорізьких КП у 2016 році склав 88 млн 023, 7 тис. грн. Однак, не зважаючи на цю кругленьку суму та нібито позитивну картину щодо прибутковості/збитковості, у 2016 році міські комунальні підприємства витратили у 40 разів більше, аніж заробили – 3 млрд 672 млн 700,24 тис. грн.

У ТОП-5 комунальних підприємств Запоріжжя, що витратили найбільше грошей у 2016 році, потрапили два збиткових КП і три, що вже фігурували в ТОПі з найбільшими прибутками.

Цікаво, що перший з кінця у прибутковому рейтингу Концерн “Міські теплові мережі” цього разу очолив список і знову з рекордним відривом – витративши чи не два мільярди гривень. Замикають п’ятірку “марнотратників” ще одні його збиткові колеги з “Запоріжелектротрансу”. А от в центрі ТОП-5 опинилися “Водоканал”, “Основаніє” і “Наше місто”, посівши місця від 2 по 4 відповідно.

Економніше за всіх прожили 2016 рік КП “Візит” та КП “Запоріжремсервіс” (екс-ВРЕЖО №8). І якщо майже півмільйона витрат “Візиту” припадає на собівартість продукції, то КП “Запоріжремсервіс” витратило 210 тис. грн на зарплати співробітників. Їх, як і в “Енергетичному агентстві”, в штаті значиться двоє.

Проте, як бачимо, на фоні витрат, що сягають за 3,5 млрд грн, здебільшого прибутковість запорізьких комунальних підприємство виглядає доволі блідо.

“Для того, щоб зрозуміти стан справ у комунальних підприємствах, нам потрібно подивитись на них із трьох різних боків та дослідити три різні звіти. А саме: балансовий звіт, звіт про рух коштів та звіт про прибутки та збитки. При цьому вивчати ці всі звіти краще в динаміці, тобто, як змінились показники у звітах протягом останніх трьох чи п’яти років.
Те що більшість комунальних підприємств Запорізької міської ради показують чистий прибуток за підсумками 2016 р.  – це добре. Проте ще важливо розуміти, а який відсоток з прибутку КП сплачують до загального фонду міського бюджету згідно з п. 18 ч. 1 ст. 64 Бюджетного Кодексу. Цей відсоток може бути різним для різних підприємств, і його визначає міська рада своїм рішенням.

Для того, щоб зрозуміти, чому такий великий збиток міських теплових мереж, потрібно отримати всю фінансову звітність і не лише за 2016 рік, але й за минулі роки. Адже ми бачимо, що і витрати були цього року найбільші серед інших підприємств громади. Питання, на що були ці витрати і чому саме ці витрати, а не інші. Щодо Запоріжжяелектротранс, то більшість транспортних комунальних підприємств як в Україні, так і закордоном не приносять прибутку і часто є дотаційними. Проте також важливо знайти природу цих збитків.

Загалом аналіз фінансової звітності КП має поставити питання, а навіщо нам ці підприємства, і чи не буде ефективніше закуповувати через систему електронних публічних закупівель відповідні послуги чи роботи.

Для системності контролю за діяльністю КП міські ради утворюють нові колегіальні органи управління в них – наглядові ради. В кінці 2016 року це вже зробила Тернопільська міська, а Львівська та Чернівецька вже готують відповідні проекти рішень на сесію ради”, - каже експерт. 

Зазначимо, що проект рішення щодо створення наглядових рад на міських комунальних підприємств “кочує” кулуарами міськради чи не рік, але щоразу це питання знімають з порядку денного. Однак у  березні минулого року Володимир Буряк видав розпорядження про створення балансових комісій при запорізьких КП (№113 від 04.03.2016р.).
Саме цю форму звітності за 2016 рік отримали журналісти Громадського ТБ Запоріжжя.

Нагадаємо, протягом майже двох місяців ми намагалися отримати річні фінансові звіти 29 комунальних підприємств Запоріжжя. За сім тижнів відповідь на інформаційні запити надали лише 11 КП. Ще 8 підприємств відмовили у наданні інформації, 9 – взагалі проігнорували запит, порушуючи чинне законодавство. Зрештою, через дві години після першої публікації спецпроекту “Комунальні таємниці Запоріжжя” щодо закритості міських КП мерія надіслала 16 відсутніх фінансових звітів.

В наступних публікаціях спецтеми “Комунальні таємниці Запоріжжя” ми розкажемо, які КП поділилися з містом своїми прибутками, а кого було звільнено від перерахування коштів до міського бюджету. Які зарплатні отримують директори запорізьких КП, скільки людей значиться в штаті кожного з них та яка в них середня зарплатня.