Влада почала реагувати на критику громадян – політолог Палій

За три роки, які минули від втечі Януковича, у відносинах влади та суспільства відбувся тектонічний зсув.

На цьому наполягає політолог Олександр Палій, йдеться у статті «Три роки після втечі Януковича: як суспільство змінило владу» на сайті «Радіо Свобода».

За словами політолога, це сталося не лише через досвід Революції гідності, а й тому, що перші особи держави не є кримінальними злочинцями, і попри те, що до них є чимало питань, вони в цілому налаштовані працювати на користь України.

«Так, у владі є шахраї та навіть зрадники, зокрема йдеться про окремих депутатів. Але уряд, голова Верховної Ради і президент в цілому працюють в інтересах держави. З компромісами, обплетені зв’язками, які вони часто не поспішають рвати, посадовці, проте, реагують на критику. Якщо критика ґрунтовна, підтримана суспільством – то навіть позбуваються посад, – стверджує Палій, згадуючи про відставки генпрокурора Віктора Шокіна та низки міністрів та їхніх заступників. – Але проблема в тому, що інституційних механізмів впливу суспільства на владу зовсім небагато. І депутати вкрай слабко працюють над їхнім створенням».

Одним з небагатьох успіхів у створенні таких інститутів в Україні політолог називає Вищу раду правосуддя. Загалом, на його думку, за три роки «прориву у механізмах впливу народу на владу немає». Прикладами держав, де працюють потужні інститути впливу громадянського суспільства на владу, Олександр Палій називає США та країни-члени ЄС. Саме з них, на його думку, Україна має брати приклад.

Окрім того, визнає політолог, після кривавих подій на Майдані у 2014 році українська влада має табу на силовий розгін протестів.