Національна рада реформ: фейковий звіт про фейкові реформи

Коли б у лютому 2014-го хтось закликав до такого життя як зараз – тікав би поперед Януковича. А сьогодні дехто хизується, рапортує про нечувані успіхи, небачені реформи.

Провали траплялись у всі часи, та навіть радянська пропаганда не оголошувала 1941-й переможним. А Національна рада реформ (голова - П. Порошенко, секретар – Д. Шимків, далі – Нацрада) не посоромилась відзвітувати: «Україна зробила більший прогрес у реалізації реформ за останні два роки, ніж за попередні 23».

Звіт «Моніторинг прогресу реформ» презентовано 07.02.2017. І хоч ні реформ, ні прогресу не відчутно, усе ж його розглянемо. Це з'їсти «нічого» не можна, аналізувати – так. Є дисципліна «аналіз нескінченно малих», і нуль можна розкласти на доданки.

Злостива підміна

Перший змістовний розділ звіту «Оновлення влади та антикорупційна реформа».

Вже перше слово викликає щонайменше подив: три роки йшлося про «очищення влади», аж раптом «оновлення»! Вітер перемінився?

Ні, на сайті Верховної Ради опція «очищення влади» посеред головної сторінки. На сайті Президента теж «очищення влади». Тільки в меню другого рівня, з краєчку, під опцією «Більше». На Урядовому порталі «очищення влади» ще глибше – в меню третього рівня .

Але тільки Нацрада замінила «очищення» «оновленням». Філологія доступна й дітям: очищення – це видалення бруду, оновлення – заміна будь-чого на будь-що.

Уявіть, на хвильку повернувся Янукович. Оновить владу він миттєво, а до очищення здатен не більше, як свиня у калюжі.

«Оновлення влади» замість її «очищення» у звіті Нацради – це ідейний реванш попередників. Це – ревізія результатів Євромайдану. Це навіть не ляп, а ляпас українському суспільству.

Десятикратна брехня про люстрацію

Пунктів щодо «оновлення влади» у звіті три.

1. «До Єдиного державного реєстру осіб, щодо яких застосовані положення Закону України «Про очищення влади», внесені відомості про 936 осіб (станом на 26.12.2016).»

Станом на 18.02.2017 їх кількість не змінилась: ступор на марші!

Насправді, ще гірше. Станом на 03.12.2015 у реєстрі вже була 841 особа. Відтоді люстровано лише 95. Звітність Нацради за 2016 рік завищена у 10 разів!

Вітаємо її з новою одиницею виміру: «1 Нацрад» = 10-кратна брехня». Перевидавати пригоди барона Мюнхгаузена зайве.

Слід доповнити реєстр люстрованих графою «дата люстрації», інакше ця неповна тисяча довіку кочуватиме з одного звіту до іншого, наче липова естафетна паличка.

А перелік е-декларантів – поповнити членами комісій з проведення люстрації.

Якщо згадати, що люстрація (лат. Lustratio) – це різновид очищення, то ясно, що заміна «очищення влади» її оновленням, і гальмування люстрації – не збіг обставин, а продумана політика влади. Отака практична філологія.

Двократна брехня про законотворчість

У першому пункті річного звіту Нацрада прозвітувала про минулорічне, у другому – про незроблене:

«Доопрацьований проект змін до ЗУ «Про очищення влади» (№2695) 16.06.2016 включений до порядку денного ВРУ, але досі не розглянутий. Також зареєстрований проект закону про внесення змін до Закону України «Про очищення влади» (щодо вдосконалення правових норм) №5563 від 20.12.2016, підтриманий Міністерством юстиції України».

Станом на 17.02.2017 зазначені законопроекти не прийняті. Про що ж звітувати?

Пункт змістовно порожній, етично – нечесний, проте показовий для оцінки самої Нацради.

Чому ця Нацрада нездатна до реформ

Ну добре, неприйняті законопроекти – не результат, але ж звіт Нацради «Моніторинг прогресу реформ». Як не результат, то може хоч прогрес?

Повернемось до пасажу «(№2695) 16.06.2016 включений до порядку денного ВРУ, але досі не розглянутий».

16.06.2016 – це шоста сесія, що закрилась 21 липня 2016 року. А звіт Нацради презентовано 7 лютого 2017 року, у день відкриття сесії восьмої! На тоді, порядок денний позаминулої сесії був актуальним, як позаминулорічне зіпріле листя. А нерозглянуті питання – й поготів.

У проекті ж порядку денного поточної сесії, законопроект №2695 міститься у розділі «ІІ. Питання, які доручається підготувати і доопрацювати для розгляду на сесії».

І не дарма. Бо ще 24.05.2016 Головне Науково-експертне управління надало щодо нього нищівний висновок з 13-ти пунктів на 13-ти аркушах, з узагальненням: «за результатами розгляду законопроект доцільно повернути на доопрацювання».

Що ж до законопроекту №5563, то «прогрес» полягає у похвалі Мінюсту.

Отакий рецепт успішних реформ: Мінюст похвалив і «жити стало легше, жити стало веселіше».

З таким масштабним мисленням і системним підходом до загальнонаціональних реформ діячам з Нацради впору за парти, а не до державного керма.

Постскриптум. Насправді, у цій історії фрагмент реформи, точніше контреформи, є.

Законопроекти №2695 і №5563 мають предметом регулювання внесення змін до закону "Про очищення влади", тобто належать до відання Комітету з питань запобігання і протидії корупції (Голова Є. Соболєв «Самопоміч»). Між тим, для обох проектів свавільно визначено головним Комітет з питань правової політики та правосуддя (Голова Р. Князевич БПП). Адмінресурс – в дії.

Ще кучугура зіпрілого листя

Пункт третій звіту: «Згідно з планом проведення перевірки відповідно до Закону України «Про очищення влади», затвердженим Розпорядженням КМУ № 1025-р від 16.10.2014 розпочата перевірка щодо посадових і службових осіб (окрім виборних посад) у всіх органах державної влади та органах місцевого самоврядування».

Нацрада гордо звітує, що лише у 2016-му розпочалась перевірка того, що згідно Розпорядження № 1025-р мало б у 2016-му завершитись!

Лише останній сьомий пункт, перевірку «військових посадових осіб Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів військових формувань, крім військовослужбовців строкової військової служби та військовослужбовців служби за призовом під час мобілізації».

Розпорядженням КМУ від 30 березня 2016 р. № 248-р продовжено до грудня 2019-го.

Що ж є реформаторським: відтермінування антикорупційної перевірки військовиків, чи зрив термінів перевірки інших категорій?

Поспіль розглянуто усі пункти першого підрозділу нацрадівського звіту. Усі – провальні.

При цьому, додана (точніше віднята) Нацрадою вартість – шкідницька підміна «очищення влади» її «оновленням». І кого ж після цього треба очищувати, чи то пак оновлювати?

Борис Беспалий

UAINFO