ДУСя «зажала» продавати майно, яке не потрібне Президенту

Державна резиденція "Синьогора"

Попри гучні заяви керівників Державного управління справами (ДУС) про те, що економічно доцільніше позбутися всього майна ДУС, яке не використовується для забезпечення діяльності Президента України, в країні не тільки нічого не продали за три роки, але й навіть не визначилися зі списками майна, які мали передати Главі державі на підпис з метою продажу. Ба більше, як перевірив «Ні корупції!», із сайту ДУС безслідно зник навіть попередній список майна, що планували відчужити через ФДМУ, який склали ще у 2014 році, одразу після зміни керівництва в країні.

Державне управління справами – спеціальний орган, який забезпечує діяльність Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Ради національної безпеки і оборони України, інших державних органів та вищих посадових осіб зарубіжних країн. Відповідно, всі державні підприємства та установи, які контролюються ДУС, повинні працювати на те, щоб забезпечувати цю державну чиновницьку машину. Серед підприємств ДУС - установи та організації сфери обслуговування, санаторно-курортні установи, підприємства та заклади сфери культури, національні парки та заповідники, підприємства та організації виробничої сфери діяльності та медичні установи.

Як вже писав «Ні корупції!», одні дають позитивний фінансовий результат, інші – відверто збиткові. При цьому всі вони продовжують утримуватися на наших з вами плечах, оскільки, мовляв, необхідні для забезпечення людей, які керують державою.

Екс-керівник ДУС Сергій Березенко ще у 2014 році розповідав, як його «шокували масштаби господарств, що входять до складу ДУС, а функціонування деяких з них взагалі було незрозумілим.

Сергій Березенко

«Зараз під управлінням ДУС 44 діючих підприємства, і лише 20 із них ведуть виразну госпдіяльність, генерують результат. Решта придумані для якихось проектів. Дуже часто ці підприємства створювалися під освоєння бюджетних коштів. Причому, схеми з освоєння державних грошей відпрацьовувалися до автоматизму. Гроші виділялися як безпосередньо на ДУС, так і транзитно - через інші міністерства. Тому реальний бюджет Держуправління справами не знав ніхто. І сьогодні, щоб виявити ці приховані фінпотоки, доводиться порівнювати обсяги фінансування за кодами, в рамках різних програм, відразу за трьома-п'ятьма міністерствам», - говорив тоді Березенко і обіцяв уже найближчим часом провести інвентаризацію державного майна з тим, щоб продати неприбуткові санаторії, бази відпочинку, державні підприємства тощо на конкурсній основі вже у 2015 році.

Тоді, у 2014 році, ДУС навіть склало попередній список об’єктів державної власності (юридичних осіб), що забезпечують діяльність Президента України, та проаналізувало їх доцільність перебування в управлінні ДУС. Тоді у відомстві повідомили, що було зроблено попередні висновки, за результатами яких сформовано перелік об’єктів та надіслано до Фонду державного майна України.

Так, за результатами інвентаризації було доповнено перелік об’єктів та майна, що не використовується для забезпечення діяльності Президента України:

База відпочинку Державного підприємства «Укрінвестбуд»

База відпочинку Національного комплексу «Експоцентр України»

Державне видавництво «Преса України» Державного управління справами

Державне підприємство «Аптека»

Державне підприємство «Будівельно-монтажне управління Державного управління справами»

Державне підприємство «Держінвестконсалтинг»

Державне підприємство «Житомирський лікеро-горілчаний завод»

Державне підприємство «Комунар»

Державне підприємство «Санаторій «Збруч»

Державне підприємство «Українські інформаційні та телекомунікаційні мережі»

Державне підприємство «Укржитлосервіс»

Державне підприємство «Укрінвестбуд»

Державне підприємство «Укрпромресурс»

Державне підприємство «Центрінвестпроект»

Державне підприємство «Чайка»

Державне підприємство «Держпостачання»

Державне підприємство «Нові технології»

Дошкільний заклад освіти № 628

Національний камерний ансамбль «Київські солісти»

Національний комплекс «Експоцентр України»

Приватне акціонерне товариство «Готель «Дніпро»

Цілісний майновий комплекс Державного лікувально-профілактичного закладу «Санаторій ім. М. О. Семашка»

Літак Ту-134А-3 у комплекті згідно з формуляром (1979 року випуску)

Літак ТУ-134А-3 у комплекті згідно з формуляром (1981 року випуску)

Літак ТУ-134А-3 у комплекті згідно з формуляром (1984 року випуску)

Гелікоптер МІ-8МТВ у комплекті згідно з формуляром (1989 року випуску)

Літак Як-40 у комплекті згідно з формуляром (1978 року випуску), який у ході проведення інвентаризації вже передано до Державного музею авіації України

Автотранспортні засоби Державної організації «Автобаза Державного управління справами» (усього – 120)

Автотранспортні засоби Державної організації «Автобаза Державного управління справами» (усього – 38), які вже передано на баланс Міністерства оборони України, Служби безпеки України та інших організацій.

24 березня 2014 року колишній в.о. Президента України Олександр Турчинов видав Указ про приватизацію більшості держмайна. Зокрема, з молотка мали піти резиденції Президента і чиновників, власність санаторії «Конча Заспа» і «Пуща Водиця», карпатські держдачі, транспорт і підприємства, якими керує ДУС.

Тоді представник Фонду держмайна відзначив, що процес створення списків мав завершитись до грудня 2014 року, після чого ДУС передасть цей перелік ФДМУ, а той, своєю чергою, проведе оцінку майна і влаштує низку аукціонів.

Одначе у 2014 році нічого не продали. Так само нічого не пішло з молотка і у 2015-му році, як це обіцяв екс-керівник ДУС Березенко.

Торік, у 2016 році, «Ні корупції!» знову поцікавився долею списків непотрібного Президентові і готового до продажу майна ДУС, одначе знову отримав відповідь, що Державне управління справами ще тільки визначає перелік державного майна, яке перебуває в управлінні ДУС та не використовується для забезпечення діяльності Президента України.

«Наразі триває робота з визначення державного майна, яке перебуває в управлінні Державного управління справами та не використовується для забезпечення діяльності Президента України, у тому числі його передачі з управління Державного управління справами в управління інших суб’єктів управління об’єктами державної власності, визначених Кабінетом Міністрів України для подальшої приватизації, відчуження такого майна в установленому порядку, а також для задоволення державних і суспільних потреб», - йшлося у відповіді т.в.о. керівника Державного управління справами С.Борзова на офіційний запит «Ні корупції!».

Своєю чергою, Фонд державного майна України на такі пропозиції ДУС (продати весь цей перелік – авт.) у відповіді «Ні корупції!» зазначив, що питання приватизації та відчуження об’єктів державної власності має бути погоджене Президентом України, оскільки Державне управління справами забезпечує його діяльність. І, мовляв, Державне управління справами надіслало перелік на погодження до Адміністрації Президента України.

Тобто, у 2016 році все державне майно (крім деяких одиниць автотранспорту), яке ще у 2014 році перебувало в переліку такого, що не використовується для забезпечення діяльності Президента і мало бути продане, все ще залишалося в управлінні ДУС.

У 2017 році «Ні корупції!» вкотре поцікавився долею списків майна, яке запланували продати, і знову у Державному управлінні справами відповіли, що нічого не продали. Ба, навіть більше, списків досі не складено і не затверджено.

«Рішень щодо відчуження об’єктів державної власності, які передані в управління Державного управління справами, у 2016 році не приймалося. Переліки об’єктів державної власності, що перебувають в управлінні Державного управління справами і пропонуються до передачі в управління іншого суб’єкта управління об’єктами державної власності з метою їх подальшої приватизації в установленому законом порядку, а також для задоволення державних і суспільних потреб, на сьогодні не визначені», - йшлося у відповіді керівника Державного управління справами І. М. Куцика на запит «Ні корупції!».

При цьому, як перевірив «Ні корупції!», станом на лютий 2017 року сторінка на сайті ДУС, на якій було розміщено попередній перелік, уже вільна від цієї інформації.

Таким чином, виходить, що за три роки ДУС не тільки не визначилось із переліком майна, яке не використовується для забезпечення діяльності Президента, воно, очевидно, взагалі відмовились від ідеї щось продавати.

При цьому директор ДП «Санаторій «Конча Заспа», майно якого планували продати у першу чергу, поводить себе як керівник не державного, а приватного підприємства. Він відмовляється звітувати про свою зарплату, декларацію про майно і доходи, а також про фінансові показники ДП.

Головна сторінка сайту ДП "Санаторій "Конча Заспа"

І точнісінько так само поводить себе директор Державного підприємства «Санаторій «Моршинський», підконтрольного Державному управлінню справами, Віктор Безруков.

І знову хочеться нагадати слова екс-керівника ДУС С.Березенка, сказані ним у березні 2015 року, про те, що його попередник А.Кравець «умів приватизовувати державне майно: кінотеатр «Зоряний», Межигір’я, мисливські угіддя в Сухолуччі, орендовані за рахунок держави літаки, автомобілі. Державні підприємства заганялись у збитки заради того, щоб подешевше потім їх продати. ДУС практично перетворили на свою власність. За 4 роки його роботи Державне управління справами стало одіозною структурою з найвищим рівнем засекреченості».

То чи не перетворюється нині ДУС «у структуру з найвищим рівнем засекреченості»? І чи взагалі спецуправління коли-небудь виходило з цього стану? І чи не буде державне майно "по-тихому" відчужуватись, як це було за часів Кравця?

Валентина Новицька, «Ні корупції!»

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ РЕЗИДЕНЦІЇ ТА ДАЧІ, З ЯКИМИ НЕ ЗМОГЛИ РОЗЛУЧИТИСЯ