Перший тест відсіяв сотню кандидатів до Верховного Суду, зокрема трьох суддів нинішнього ВСУ

16 лютого відбулося анонімне тестування кандидатів на посади суддів нового Верховного Суду, за яким безпосередньо спостерігали троє членів ГРД. Істотних порушень в ході тестування не встановлено.

Про це повідомляє Громадська рада доброчесності.

В ході анонімного тестування проводилося оцінювання кандидатів на посади суддів 4-х касаційних судів Верховного Суду на предмет фахових знань. За процесом спостерігали члени Громадської ради доброчесності Галина Чижик, Леонід Маслов та Роман Марусенко. На їхню думку, ця перша частина 1 етапу кваліфікаційного оцінювання була чесною, відкритою і пройшла на належному рівні.

Максимальний бал за результатами тестування становить 90 з загальної кількості 1000 балів за всі етапи оцінювання, однак кандидати, які не набрали мінімальний бал (54 для кримінального касаційного суду і 60 для решти 3х касаційних судів) вибувають з перегонів.

За отриманою інформацією і за власними підрахунками Громадської ради доброчесності

• не з'явились на тестування 12 кандидатів;

• 89 кандидатів не набрали мінімально допустимий бал.

Набрали рівно мінімально допустимий бал і продовжать участь у конкурсі 7 кандидатів.

Касаційний цивільний суд (мінімально допустимий бал 60): менше 60 балів у 29-ти кандидатів, результат 60 балів рівно - у 2-х кандидатів, мінімальний бал тестування - 39,75, максимальний бал тестування - 84,75 у 2-х кандидатів, середній бал - 64,54.
Касаційний господарський суд (мінімально допустимий бал 60):менше 60 балів у 21-го кандидата, мінімальний бал тестування - 35,25, максимальний бал тестування - 90,0, середній - 70,84.

Касаційний адміністративний суд (мінімально допустимий бал 60): менше 60 балів у 14-ти кандидатів, результат 60 балів рівно - у 2-х кандидатів, мінімальний бал тестування - 41,2500, максимальний бал тестування - 87,75, середній - 70,59.

Касаційний кримінальний суд (мінімально допустимий бал 54): менше 54 балів у 25-ти кандидатів, результат 54 бала рівно - у 3-х кандидатів, мінімальний бал тестування - 19,5000 (1 кандидат з 0,0 балів помилився під час заповнення бланку відповідей), максимальний бал тестування - 84, середній - 64,63.

Після встановлення персоніфікованих результатів анонімного тестування кількість аутсайдерів збільшилась і склала 104 кандидата. Серед них 3 судді Верховного Суду України і 16 суддів вищих спеціалізованих судів.

17 лютого Вища кваліфікаційна комісія суддів України розшифрувавла коди анонімних тестів і оголосила прізвища 88 кандидатів, які не продовжать участь у конкурсі на посади суддів нового Верховного Суду. 

Зокрема, у непрохідний список потрапили судді Верховного Суду України В.І.Гуменюк, Б.М.Пошва, О.І.Потильчак (у відставці), три судді Вищого адміністративного суду (1 з них — у зв'язку з неприбуттям), чотири судді Вищого господарського суду і десять суддів Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ (9 діючих і 1 у відставці, двоє з цих суддів не пройшли відбір у зв'язку з плутаниною в кодах).

"Громадська рада доброчесності закликає громадян і професійну спільноту не злословити і не принижувати осіб, які зазнали поразки, лише з тих підстав, що вони не набрали певну кількість балів, а подякувати їм за участь у конкурсі. Згадаємо, що змагальність і конкуренція є рушійною силою більшості позитивних процесів", - йдеться у повідомленні Ради.

Члени ГРД також порівняли список кандидатів, що вибули, з так званими «списками Банкової», які широко обговорюються в пресі і нібито містять заздалегідь узгоджений у верхах перелік переможців. Аналіз цих списків стосовно трьох касаційних судів («список Банкової» до касаційного кримінального суду не оприлюднювався) у порівнянні з переліком реальних аутсайдерів приводить до висновку, що або списки підроблені, або ж замовна фальсифікація конкурсу зірвалася.

Дійсно, з 30 фігурантів списку «бажаних» кандидатів на посади суддів Касаційного адміністративного суду провалили тест шестеро (Єрьомін, Іванський, Свида, Федоренко, Швед, Штульман), з аналогічного списку до Касаційного цивільного суду поїхали додому також шестеро з 30 (Гаращенко, Гуменюк, Закропивний, Кадєтова, Мазур, Маляренко), з 30 «фаворитів Порошенка» до Касаційного господарського суду не потраплять четверо (Коваленко, Корнілова, Плюшко, Шаповал). Якщо порівняти результат з відсотком аутсайдерів серед загальної кількості кандидатів, отримуємо таку картину:

• в Касаційному адміністративному суді поразки зазнало 14% кандидатів (17 зі 119), а у відповідному «списку Банкової» їх 20% (6 з 30)

• в Касаційному цивільному суді було 17% аутсайдерів (34 зі 199), а у «списку Банкової» — 20% (6 з 30)

• в Касаційному господарському суді провалилося 17% конкурсантів (22 зі 130), зі списка «бажаних» — 13% (4 з 31).

Таким чином, відсоток аутсайдерів в оприлюднених переліках приблизно дорівнює середньому, а для адміністративного та цивільного суду — навіть перевищує його.

"Наведене не спростовує існування якихось списків чи спроб неприродно вплинути на хід конкурсу, але саме ті списки, які стали предметом розголосу, швидше за все, є дезінформацією", - повідомляють активісти.

Усіх кандидатів до ВСУ, достроково завершили участь у конкурсі, можна переглянути ТУТ.

Результати анонімного тестування у межах конкурсу до Верховного Суду можна переглянути ТУТ.

Конкурс продовжиться 21 лютого виконанням практичного завдання.

Читайте також «СХЕМИ» ДОСЛІДИЛИ, ХТО ХОЧЕ СТАТИ СУДДЕЮ ВЕРХОВНОГО СУДУ

СУДДІ ВЕРХОВНОГО СУДУ МАЮТЬ РОДИЧІВ У СУМІЖНИХ ОРГАНАХ

ПОЛІТИКІВ ЗАКЛИКАЛИ УТРИМАТИСЯ ВІД ПРОСУВАННЯ «СВОЇХ» КАНДИДАТІВ У СУДОВІ ОРГАНИ