Навіщо Черкасам 140 мільйонний депозит

На початку цього року Черкаси та Чернігів виявили вільні гроші у своїх скарбницях і розмістили їх на депозиті у ПриватБанку. Як зазначили  у банківській установі, згідно з умовами конкурсу, банк забезпечить вигідне розміщення 100 млн. грн. коштів міського бюджету Черкас тимчасово вільних понад 300 млн. грн. бюджетних гривень Чернігівської міської ради. Ця інформація викликала у багатьох мешканців цих міст подив.

Новину у соцмережі повідомила керівниця мережі регіональних прес-офісів ПриватБанку Інна Музичук. Її пост у Фейсбук викликав бурхливе обговорення. Таке рішення міськрад люди сприйняли доволі скептично.

Як з’явилися тимчасово вільні кошти у казні, зокрема, Черкас, довідаємося трохи згодом. Зараз про те, хто ж ініціював цей конкурс на розміщення депозитів серед банків.

Як повідомили у ПриватБанку, у відповідь на інформаційний запит «Ні корупції!», ініціаторами таких конкурсів завжди є відповідні органи місцевої влади. Саме вони визначають наявність тимчасово вільних коштів та можливість розміщення цих коштів на вкладних рахунках в банках та надають відповідні запити до банків та надають банкам запрошення.

«Участь в конкурсах брали всі банки у яких держава володіє понад 75% статутного капіталу: Ощадбанк, ПриватБанк, Укрексімбанк, Укргазбанк. Конкурси та визначення переможців були проведені публічно за присутністю представників всіх банків-учасників по Чернігову 29.12.2016 та по Черкасах 3.01.2017. В заявах-пропозиціях, які надавалися банкам претендентам для участі в конкурсах були визначені обсяг коштів для розміщення, умови за вкладом …, адресу та дату прийняття пропозиції банку, а також дату розгляду», - зазначили у Приватбанку.

Відомо, що до 2008 року ПриватБанк був учасником аналогічних конкурсів. З 2009 року брати участь в у них мають право лише державні банки. Оскільки, віднедавна ПриватБанк належить державі, його допустили до змагань за клієнта. Відповідно до умов конкурсу, його переможцем визнається банк, який за інших рівних умов запропонував найвищу процентну ставку за вкладом на необхідний термін.

Що ж до умов розміщення тимчасово вільних коштів міських бюджетів, у Банку повідомили, що вкладник має право на повернення депозиту або його частини на першу вимогу вкладника та щодо заборони безспірного списання банком коштів із вкладного рахунку фінансового органу. Банк несе відповідальність у разі неповернення чи несвоєчасного повернення коштів із вкладних (депозитних) рахунків на відповідні рахунки місцевих бюджетів, відкриті в органах Державної казначейської служби, з яких перераховувалися тимчасово вільні кошти для розміщення на депозитних рахунках. Кінцевий термін повного повернення вкладу Черкаської та Чернігівської міськрад не пізніше 20.12.2017.

У Черкасах одразу після нового року, третього січня 2017-го, спеціально створена комісія провела конкурс, визначивши банк для розміщення тимчасово вільних коштів міського бюджету.

У результаті, переможцем стало Черкаське регіональне управління Публічне акціонерне товариство комерційний банк «ПриватБанк». Саме воно запропонувало найбільшу процентну ставку - 20,0% річних.

«10 січня 2017 року розміщені тимчасово вільні кошти на депозитний рахунок відкритий в філії «Черкаське регіональне управління» ПАТ КБ «ПриватБанк» в сумі 140 000,0 тис. грн. з правом поповнення та достроковим поверненням Депозиту або частини Депозиту без обмежень.

Департаментом додержано всіх вимог діючого законодавства при проведенні процедури розміщення тимчасово вільних коштів бюджету міста на вкладних (депозитних) рахунках у банках», - повідомила директор Департаменту фінансової політики Черкаської міської ради Наталія Джуган.

Пані Джуган повідомила, що міська рада має право здійснювати у 2017 році на конкурсних засадах розміщення тимчасово вільних коштів бюджету міста на вкладних (депозитних) рахунках у банках для отримання додаткових надходжень до бюджету міста.

Звідки у скарбниці Черкас вільні кошти

«Міський бюджет є збалансованим за доходами та видатками, та при здійсненні помісячного розподілу за видатками враховуються відповідні помісячні планові показники надходжень до бюджету. Фінансування головних розпорядників коштів проводиться у межах помісячного розпису асигнувань відповідно до заявленої ними потреби.

Тимчасово вільні кошти на рахунках міського бюджету за окремими напрямками утворюються в зв'язку з довготривалим проведенням необхідних процедур щодо проведення закупівель, укладання договорів, виготовленням, проектно-кошторисної документації та за рахунок оборотного касового залишку бюджетних коштів, який формується в бюджеті для покриття тимчасових касових розривів міського бюджету. Також, забезпечення гарантованого міською радою боргу та необхідність планування коштів на виконання гарантійних зобов'язань з платежів, термін сплати яких настає у цьому році, передбачає можливість до виконання позичальниками своїх зобов'язань за кредитними угодами у повному обсязі, розмістити зазначені тимчасово вільні кошти на депозитних рахунках», - відповіла Наталія Джуган.

Від розміщених на депозиті під 20 відсотків 140 мільйонів з бюджету Черкас, на кінець цього року можна очікувати 28 млн. грн.

Щодо того, на які потреби і яких галузей потратять отримані проценти, у Департаменті фінполітики Черкаської міськради повідомили, що відповідно до статті 69 Бюджетного кодексу України, ці надходження є «доходами загального фонду та в подальшому спрямовуються на витрати відповідних бюджетів».

Вільні кошти мають працювати

Рішення міської ради Черкас покласти вільні гроші на депозит юристка Людмила Бордунос вважає розумним ходом.

"У Черкасах багато комунальних підприємств взяли кредити і міська рада виступає гарантом їхнього повернення. Тому вона мусить тримати певну суму для покриття кредитних зобов’язань. (На випадок, якщо комунальне підприємство не виплатить кредит, чи збанкрутує.)

Кредитори вимагають, щоб міська рада забезпечила виконання, наприклад, кредиту КП «Черкасиводоканал». Міська рада щороку виділяє зі свого бюджету певну суму, щоб гарантувати повернення кредиту Фонду гарантування вкладів. Якщо комунальне підприємство, у свою чергу, виплачує ці кошти, то на кінець року та сума і є вільною у бюджеті міськради. І вона може розпоряджатися нею. Щоб ці кошти не лежали без користі на рахунку ( міськрада не має права їх тратити на інші цілі), можна покласти їх на депозит, щоб заробити відсотки. Це один із варіантів", - зазначає Людмила Бордунос.

Як другий приклад, юристка наводить ситуацію, коли на весну чи літо запланували той чи інший тендер. Кошти на таку закупівлю є, вони закладені у бюджеті і на інші цілі їх використати не можна. "І щоб вони не лежали мертвим вантажем, їх кладуть на депозит. Це не зекономлені кошти, а гроші, які пізніше будуть використані, або розпорядники не мають право розпоряджатися ними, бо кредитів багато", - каже пані Бордунос.

"Те, що у міста є невитрачена сума, яка залишилася у минулому році через невиконані програми, то це не вина бюджетників, а це проблема розпорядників коштів (департаментів міської ради), які не змогли освоїти бюджет", - резюмує юристка.

 У Черкаській міськраді також зазначили, що не вперше розміщують вільні кошти на депозитах. Проте, досі найвищою процентною ставкою були 19,1% від АБ «Укргазбанк».

Чернігів і його депозит

Чернігівська міська рада використовує своє право на розміщення тимчасово вільних коштів міського бюджету з 2005 року.

"Згідно з рішенням конкурсної комісії з питань розміщення тимчасово вільних коштів міського бюджету на вкладних (депозитних) рахунках у банках, створеної за розпорядженням міського голови від 05.01.2016 року № 2-р, від 30.12.2016 року (протокол №2) укладено договір між фінансовим управлінням Чернігівської міської ради та ПАТ КБ "Приватбанк" на розміщення тимчасово вільних бюджетних коштів в сумі 335 900 000 грн строком до 20 грудня 2017 року з умовою повернення вкладу (депозиту) або його частини на першу вимогу під 20% річних. Станом на 06.01.2017 року зазначена у договорі сума була перерахована у повному обсязі відповідно до обсягу наявних тимчасово вільних коштів міського бюджету", - повідомили "Ні корупції!" у міськраді Чернігова .

Як ми повідомляли, в цілому рішення міського голови Чернігова можна назвати достатньо продуманими. Адже маючи 250 мільйонів гривень бюджету розвитку,  350 мільйонів гривень розміщувати на депозит у Приваті і при цьому спромогтись вибити більшу половину міського бюджету з держави (1,1 млрд. грн трансфертів), треба мати неабиякий хист.  Та бути таким спритним міського голову Владислава Атрошенка, вочевидь, підштовхує явний інтерес у міському бюджеті.

Мирослава Станкевич, Сергій Станкевич, для "Ні корупції!"