Безпрецедентний вчинок Лабая може забезпечити йому три роки обмеження волі

Андрій Осіпов, експерт Інституту Політичної Освіти

Дії депутата Львівської обласної ради Івана Лабая, що самовільно видалив аудіозапис комісії, який журналістка видання "Гал-інфо" Анна Голішевська робила на свій власний мобільний телефон, можна розцінити як умисне перешкоджання здійсненню журналістом законної професійної діяльності, що карається обмеженням волі до 3 років. Крім того такі дії депутата місцевої ради можуть стати підставою для дострокового припинення його депутатських повноважень.

Вчинок депутата, окрім того, що є свідченням низької культури цієї людини, також є прямим порушенням вимог закону. Ці дії є приниженням гідності територіальної громади.

Зокрема, варто звернути увагу на вимоги ст. 8 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», згідно із якими депутат як представник інтересів територіальної громади повинен керуватися у своїй діяльності та поведінці загальновизнаними принципами порядності, честі та гідності.

У даному випадку депутат Іван Лабай зазіхнув на власність і захищену інформацію та таємницю особистих розмов. Адже телефон журналіста є його особистою власністю, і містить відомості, що стосуються окрім професійної діяльності ще й приватного життя людини. Зокрема, дані про розмови, контакти, фотографії, відео тощо.

Цей факт має бути в обов’язковому порядку розглянутий на засіданні постійної комісії з питань законності, регламенту та етики. Безперечно, є усі підстави для притягнення до дисциплінарної відповідальності, що визначена в регламенті Львівської обласної ради. Цей процес може бути зініційований будь-яким депутатом, а передусім це повинен зробити голова Львівської обласної ради.

Приховування цього факту чи ухилення від його розгляду постійними депутатськими комісіями буде становити самостійне (окреме) порушення вимог закону.

Проте наведені порушення здаються не такими важливими, якщо звернути увагу на те, що ці дії вчинені депутатом стосовно журналіста та зібраної ним інформації.

Цілком очевидно, що має місце склад злочину передбачений ст. 171 КК України. Згідно із Законом незаконне вилучення зібраних, опрацьованих, підготовлених журналістом матеріалів і технічних засобів, якими він користується у зв’язку із своєю професійною діяльністю, а так само будь-яке інше умисне перешкоджання здійсненню журналістом законної професійної діяльності карається обмеженням волі до 3 років. В той самий час вплив у будь-якій формі на журналіста з метою перешкоджання виконанню ним професійних обов’язків або переслідування журналіста у зв’язку з його законною професійною діяльністю карається обмеженням волі на строк до 4 років.

Для початку кримінального переслідування відносно депутата місцевої ради є достатнім повідомлення про вказані вище події в засобах масової інформації. Слідчі поліції, прокурори та слідчі прокуратури зобов’язані внести відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань і розпочати дії зі з’ясування обставин цього діяння. Натомість часто правоохоронці роблять вигляд, що не читають пресу, і тому не чули про подію.

Тому рекомендую направити заяву із відповідними вимогами до будь-якого правоохоронного органу. Таку заяву може подати будь-яка особа, який відомі обставини, але найкраще це зробити самому журналісту, що зазнав втручання в особисте життя та перешкоджання професійній діяльності.

Закон надає місцевим депутатам певний імунітет від кримінальних переслідувань. Згідно зі ст. 31 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення депутату може бути здійснено відповідно Генеральним прокурором, його заступником, керівником відповідної регіональної прокуратури.

Також варто зазначити, що такі дії Івана Лабая стосовно журналіста можуть стати підставою для дострокового припинення його повноважень депутата Львівської обласної ради.

Я маю сподівання, що вказаний народний обранець буде притягнений до відповідальності і його приклад буде застереженням для інших осіб, передусім депутатів та чиновників.

Андрій Осіпов, експерт Інституту Політичної Освіти

Від редакції:

Як повідомляв «Ні корупції!», 13 лютого у Львові депутат обласної ради від «БПП» Іван Лабай під час засідання постійної депутатської комісії з питань охорони здоров’я самовільно видалив аудіозапис комісії, який журналістка видання Gal.info Анна Голішевська робила на свій власний мобільний телефон.

За словами журналістки, депутат пояснив свій вчинок тим, що вона, начебто заряджаючи телефон, спеціально хотіла записати конфіденційну інформацію у той момент, коли він обговорював з в.о. директора департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА Іриною Микичак власні питання.

«Ні корупції!» перевірив декларації про майно і доходи Івана Лабая та Ірини Микичак. У відкритому доступі ми знайшли декларацію Лабая лише за 2014 рік. Декларація Микичак за 2015 рік знаходиться в Реєстрі е-декларацій.

Своєю чергою, Ні корупції!» направив запит до Львівської обласної ради з проханням надати копію декларації про майно і доходи депутата Івана Лабая за 2015 рік.

У Національній Спілці журналістів України також відреагували на вчинок Лабая. Заступник голови Львівської обласної організації Національної спілки журналістів України Андрій Болкун висловив обурення цією подією. За його словами, це безпрецедентний випадок за всю історію Львівської обласної ради.

«Такого ще ніколи не було, щоб член комісії дозволив собі виривати телефон у журналіста. Це жах, маразм і втручання у професійну діяльність журналіста, що підлягає кримінальному переслідуванню», – сказав Андрій Болкун і додав: «Це хамство, порушення норм. Людина, яка це зробила, може бути номінантом на звання «Ворог преси». Бо ще жоден політик, не дозволив собі виривати в журналіста телефон, і знищувати його запис, який він зробив у публічному місці, під час публічного заходу. Якщо людина вільна, відкрита, яка нічого не боїться, вона не буде так реагувати. Напевно, вони говорили про якісь цікаві речі, які журналісту слухати не потрібно».