«Схеми» дослідили, хто хоче стати суддею Верховного суду

В Україні має з’явитися один новий Верховний суд. Всього до Верховного суду мають обрати 200 суддів. Перших 120 обиратимуть у найближчі два місяці. Тестування кандидатів до складу нового Верховного суду розпочнеться вже цього місяця. «Схеми» дослідили, хто вони – кандидати до Верховного суду.

Суддівська реформа стала результатом змін до Конституції України у червні 2016 року та нового закону «Про судоустрій та статус суддів». Член Громадської ради доброчесності, представник Центру політико-правових реформ Роман Куйбіда вважає, що перед реформою стоять два головні завдання: оновлення суддівського конкурсу та забезпечення незалежності суддів.

Поштовхом до дискусії та оновлення суддівського корпусу в Україні стали неправомірні рішення, ухвалені суддями щодо протестувальників під час Революції гідності.

«Потреба, відчуття в людей, що ця реформа – номер один, виникло саме після Майдану. Коли суди були тим інструментом, які, по-перше, допомогли узурпації влади Януновича, по-друге, власне, під час подій на Майдані були інструментом в руках Януковича для того, щоб тиснути, давати ось ці протести», – вважає Роман Куйбіда.

Обиратимуть суддів до нового Верховного суду члени Вищої кваліфікаційної комісії суддів України на чолі з Сергієм Козьяковим. Перший етап конкурсу – тести і письмові роботи. Наступний етап – співбесіда – лише для тих, хто успішно складе перший етап.

«Схеми» дослідили деяких кандидатів до ВСУ. Зокрема, це нинішній голова Вищого спеціалізованого суду з цивільних та кримінальних справ Борис Гулько, голова нинішнього Верховного суду України Ярослав Романюк, суддя нинішнього Верховного суду до нового Олександр Волков, нинішній очільник Окружного адміністративного суду Києва Павло Вовк, суддя Вищого господарського суду України Артур Ємельянов, суддя Вищого господарського суду України Олександр Сибіга, суддя Вищого господарського суду Мальвіна Данилова, суддя Вищого адміністративного суду України Юрій Рецебуринський, суддя Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ Ольга Ступак, суддя Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ Артем Маляренко.

До конкурсу на посади суддів Верховного суду також допустили адвокатів та науковців. Їх менше за половину від усіх претендентів.

Громадська рада доброчесності, створена відповідно до закону і до якої увійшли активісти та представники неурядових організацій, аналізує інформацію щодо всіх кандидатів на професійну етику та доброчесність.

Тут вирішили перевірити наукові роботи претендентів на плагіат. І кажуть, що вже знайшли порушника.

«Кандидатська робота – якраз кандидат наук,претендує – у нього, наприклад, вісім висновків, які мають бути новими, які він захищав, з десяти – повністю є запозичені з іншої кандидатської роботи, яка була захищена за 2 роки перед тим. І, на жаль, кандидатський ступінь, незважаючи на цей плагіат, був присвоєний», – розповідає член Громадської ради доброчесності, представник Центру політико-правових реформ Роман Куйбіда.

Громадська рада доброчесності може надавати негативний висновок комісії щодо претендентів. Якщо комісія з цим не згодна, вона повинна проголосувати проти такого негативного висновку. Це мають зробити щонайменше 11 з 16 членів комісії.

Члени комісії знайомляться з досьє на кожного кандидата. Журналістам «Схем» показали приклад такого досьє без прізвища кандидата. Серед іншого, тут є інформація від різних правоохоронних органів, у тому числі і від НАБУ.

Закон «Про судоустрій та статус суддів» каже, що інформація з досьє кандидатів, крім деяких винятків, має бути доступна в електронному вигляді на сайті комісії. Але досі таких досьє на сайті немає.

Із запитанням «Чому?» знімальна група звернулася до голови Вищої кваліфікаційної комісії суддів Сергія Козьякова.

Він обіцяє, що електронні суддівські досьє запрацюють за кілька місяців: «Ми поки що цього не зробили. Розкажу. Коли цей закон опрацьовувався і, відповідно, обговорювався, строк», які там, можливо, зазначені у законі, з нами не обговорювались. Через декілька місяців (запрацює – ред.). Якби це тільки від нас залежало, як я сказав, це залежить ще від наших колег із Держспецзв’язку».

Як повідомляв «Ні корупції!», Громадська рада доброчесності запустила свій сайт, де кожен може залишити інформацію про кандидатів на посаду суддів у Верховний суд.

Читайте також ТРИВАЄ КОНКУРС ДО ВЕРХОВНОГО СУДУ. ОБГОВОРЮЄМО КАНДИДАТІВ

СПИСОК ДОПУЩЕНИХ ДО КОНКУРСУ КАНДИДАТІВ НА ПОСАДИ СУДДІВ ВЕРХОВНОГО СУДУ