Рада ухвалила за основу законопроект про Конституційний Суд України

Верховна Рада ухвалила за основу законопроект про Конституційний суд України. За ухвалення законопроекту №5336-1 проголосували 239 народних депутатів за мінімально необхідних 226, повідомляє «Радіо Свобода».

Документ пропонує створення нової організаційної структури Конституційного суду України – у складі усіх суддів КСУ діє Велика палата і вирішує питання у справах за конституційними поданнями та конституційними зверненнями.

Також передбачається створення двох сенатів КСУ, кожен із яких діє у складі дев’яти суддів і розглядає питання щодо відповідності Конституції України (конституційності) законів України (їх окремих положень) за конституційною скаргою особи.

Законопроект передбачає, що під час розгляду конституційної скарги КСУ може видати забезпечувальний наказ, який є новим інститутом вжиття заходів захисту прав людини у виняткових випадках.

Передбачена можливість відтермінування втрати чинності актом (його окремим положенням), який визнано неконституційним.

Також законопроектом пропонується суттєво підвищити зарплату суддів КС - до 75 прожиткових мінімумів.

Цей законопроект ухвалили з урахуванням пропозицій профільного комітету.

Як повідомляє «Українська правда», з критикою законопроекту виступила депутат з фракції "Самопоміч" Олена Сотник. На її думку, новий закон "жодним чином не веде до реформи Конституційного суду". Депутат вважає, що закладений у ньому конкурсний відбір суддів буде лише профанацією, тому що не передбачає порядок конкурсного відбору. "Це означає, що він може бути повністю керований, маніпульований та захоплений тим органом, який при владі", - заявила Сотник.

Інша її претензія полягає в тому, що вона вважає проект 5336-1 неконституційним, оскільки він позбавляє можливості подавати конституційні скарги територіальні громади.

Третє зауваження - утримання суддів КС. За її словами, голова суду буде отримувати 336 тис. грн пожиттєвого утримання. Судді КС також отримають пільги.

Також з критикою законопроекту виступив депутат від БПП Василь Яніцький. За його словами, міжнародні експерти знайшли в документі безліч суперечливих та неповністю сформованих пунктів, що не дозволяють втілити судову реформу.

Нагадаємо, 2 червня 2016 року Верховна Рада дала старт судовій реформі, ухваливши закон «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)». Цим законом внесені зміни до Конституції в частині здійснення правосуддя та конституційного контролю.

Конституційний суд – єдиний орган конституційної юрисдикції в Україні, завданням якого є гарантування верховенства Конституції як Основного закону держави на всій території держави. Цей суд розпочав діяльність 18 жовтня 1996 року.

Як повідомляв «Ні корупції!», нардеп і екс-міністр фінансів Віктор Пинзеник розкритикував законопроект як такий, що стане черговим кроком до посилення соціальної нерівності.

Зокрема, Пинзеник привернув увагу до соціальних питань закону.

«Проект закону «Про Конституційний Суд України» передбачає новий небачений досі в Україні стандарт оплати праці: 384 тис грн. на місяць для судді та 420 тис. для Голови Конституційного Суду, плюс 20 тис. грн. (у розрахунку на місяць) виплат до відпустки.

Складові такої зарплати судді:

Посадовий оклад – 240 тис. грн. (75 мінімальних зарплат)

Надбавка за стаж - (максимум 40%) 96 тис. грн.

Надбавка за вчений ступінь (максимум 20%) 48 тис. грн.

Всього 348 тис. грн.

У Голови КС є ще надбавка а розмірі 15%, а тому його зарплата сягає 420 тис. грн.», - написав екс-міністр фінансів і додав:

«Не забули і про пенсію, яку «сором’язливо» назвали довічним грошовим утриманням. Вона складає 80% зарплати або якихось 307 тис. грн. на місяць, а в Голови – 336 тис. грн. Зазначу, що такий розмір рівнозначний пенсії 300 пенсіонерів (у мінімальному розмірі). А надбавка для судді КС за науковий ступінь доктора наук (48 тис. грн. на місяць) у 6 разів перевищує зарплату професора».