«А я пливу у човні, і так спокійно мені…», або Як влада нехтує правами людей на користь серйозного бізнесу

Через півтора року після масштабної пожежі, по суті, найбільшої за останнє десятиріччя техногенної катастрофи, що сталася на базі «БРСМ-нафти» під Васильковом на Київщині, постраждалі та родичі загиблих все ще продовжують відстоювати у судах свої права на відшкодування збитків. Крапки у майнових і судових претензіях немає й досі.

На цьому фоні «Ні корупції!» упродовж понад півроку регулярно слідкував за тим, як влада Київської області «активно» захищає права людей, що постраждали внаслідок пожежі, та як дбає про їхній добробут.

Висновок виявився доволі невтішним. Одні чиновницькі переписки і жодного конкретного рішення.

Отже, 8 червня 2015 року біля села Крячки Васильківського району Київської області сталася масштабна техногенна катастрофа, спричинена вибухом і наступним займанням нафтопродуктів на нафтобазі «БРСМ-нафта». Пожежа тривала 8 днів.

Унаслідок пожежі на нафтобазі загинуло шестеро осіб, із них четверо — пожежники. Повідомлялось про майже два десятки людей, що були травмовані, серед постраждалих пожежників — молодший лейтенант Віктор Нечаєнко та старший сержант Олександр Бєлков.

Витрати тільки на гасіння пожежі оцінили у 50 мільйонів гривень.

Майже рік по тому, а саме у травні 2016 року, було завершено досудове розслідування у провадженні за фактом порушень, що призвели до виникнення пожежі на території нафтобази у Васильківському районі. Як повідомили у ГПУ, 23 травня 2016 процесуальним керівником до Головного слідчого управління Національної поліції України направлено доручення про відкриття матеріалів провадження 4-м підозрюваним та їх захисникам.

А потім була майже шокуюча новина. Зокрема, як з'ясував «Главком», військова прокуратура почала розслідувати справу про вимагання 800 тис. доларів із групи «БРСМ-нафта» за закриття порушених проти неї кримінальних справ.

Тоді ж, улітку минулого року, як повідомляв «Ні корупції!», депутати Київської міської ради спохватилися, що, як виявилося, Васильківська районна влада Київської області не має претензій до «БРСМ-нафти», а органами державної влади та місцевого самоврядування, територіальними громадами Васильківського району Київської області в судових інстанціях не ведеться претензійна робота, направлена на стягнення завданих збитків з винуватців пожежі, що сталася минулого року.

«Мешканцями навколишній сіл, що найбільше постраждали від пожежі, до Обухівського районного суду подано 570 позовних заяв на відшкодування лише моральних збитків на загальну суму понад 400 мільйонів гривень. У той же час, місцевими органами влади Васильківського району та територіальними громадами в судових інстанціях захист інтересів громадян не ведеться», - про це казав депутат КОР Іван Ступак.

Тоді ж депутати запланували собі розібратися у цьому питанні на засіданні Постійної комісії з питань регламенту, депутатської діяльності, законності, правопорядку, взаємодії з правоохоронними органами та боротьби з корупцією, продовжити претензійну роботу, знайти винних серед тих, хто не допомагав людям, і остаточно закрити це питання, допомігши усім, хто постраждав унаслідок пожежі.

Саме відтоді, з кінця червня 2016 року, «Ні корупції!» почав стежити за словами і діями депутатів Київської ради.

Щоб проконтролювати результати, «Ні корупції!» попросив надіслали інформацію про результати засідання комісії – що таки вирішили і що врешті-решт таки зробили.

Крім того, у відповідь отримали копії документів, які надіслали з Київської обласної ради в усі інстанції за результатами засідання.

Таким чином, фактичний результат засідання – надсилання запитів в інші інстанції.

Отже, Державну фіскальну службу у КОР просили провести перевірку «БРСМ-нафти» та пов’язаних із нею компаній на предмет сплати податків.

Головне управління ДСНС у Київській області депутати з КОР попросили спільно з ними розробити та внести на розгляд пропозиції щодо змін до чинного законодавства щодо проведення перевірок об’єктів підвищеної небезпеки.

Головне управління Національної поліції у Київській області депутати КОР зокрема, просили надати інформацію про результати розслідування  щодо осіб, яким було оголошено про підозру.

Генеральну прокуратуру депутати КОР попросили надати відомості щодо підстав закриття кримінального провадження, розпочатого за фактом пожежі на нафтобазі, що належить «БитРемСтройМатеріали», у 2015 році.

Крім того, депутати попросили Васильківську районну державну адміністрацію передбачити гроші для сплати судових зборів під час захисту інтересів територіальної громади в судових інстанціях. І це, до речі, найцікавіший запит, оскільки з нього випливає, що навіть рік після техногенної катастрофи районна влада не долучалася до захисту мешканців свого району в судах. На це навіть не було передбачено коштів у бюджеті.

На цьому фоні, як вже повідомляв «Ні корупції!», після пожежі мер Василькова Сергій Сабов виписав собі премію у розмірі 85% від заробітної плати. А спеціаліст із надзвичайних ситуацій, який не упередив пожежу на нафтобазі «БРСМ», після титанічної роботи з гасіння пожежі отримав премію в розмірі 70% від зарплати.

Також депутати КОР просили розглянути протиправну діяльність «БРСМ-нафти» на профільному комітеті ВР.

У жовтні 2016 року «Ні корупції!» поцікавився, а що ж зрештою, виконано і зроблено у результаті масового розсилання депутатами Київської обласної ради запитів у різні інстанції. І які є зрушення у проведенні претензійної роботи місцевих властей на захист мешканців свого району внаслідок пожежі на нафтобазі.

А результат такий – у відповідь на запити КОР кожна з інстанцій надіслала свої відписки, мовляв, працюємо.

При цьому у КОР навіть не зреагували, скажімо, на відписку ГПУ, де прокурори пояснювали, чому закрили кримінальне провадження у справі про масове знищення рослинного або тваринного світу. А справу, як виявилось, закрили тому, що не було злого умислу!

До слова, у Мінекології також підтвердили, що навколишнє середовище жодним чином не постраждало внаслідок техногенної катастрофи, що сталася внаслідок пожежі на «БРСМ», - вони перевіряли.

Своєю чергою, у відповіді Васильківської районної державної адміністрації на запит «Ні корупції!» з приводу проведення претензійної роботи зазначалося, що робота триває. Мовляв, все під контролем.

Водночас, тоді ж, у жовтні минулого року, юрист фонду «Скорочення ризиків», адвокат Сергій Єленін в інтерв’ю «Громадському» чітко наголосив, що жителі прилеглих населених пунктів, які звернулися до суду з позовом про відшкодування моральної шкоди, яка була завдана їм внаслідок пожежі на нафтобазі «БРСМ», самотужки захищають свої права в судах.

А на запитання журналіста, чи зробила держава висновки після цієї катастрофи, адвокат відповів, що ні.

«Системної роботи не відбувається. Пожежа сталась 8 червня 2015 року, а в середині травня 2015 року цю нафтобазу перевіряли представники ДСНС. Під час перевірки вони встановили 62 порушення. Що має робити служба в цьому випадку? Зупиняти господарську діяльність підприємства. Цього не зробили, натомість надали припис, яким зобов’язали протягом кількох місяців усунути порушення. Це чистої вони корупція. Потім чиясь корупція була прикрита героїчними діями пожежників. Там загинуло 5 людей, 10 людей зазнало травм. В результаті держава віддячила пожежникам тим, що викинула їх як цивільних позивачів із кримінальної справи проти керівництва цієї нафтобази, перевівши їх у фактову справу, яку ніхто ніколи не доведе до кінця. Коли в суді заслуховували заяви цих людей, суддя цинічно відмовив у задоволенні клопотання про визнання їх цивільними потерпілими. Прокуратура зазначила, що вона також не підтримує заяви цих людей. Ці дії спрямовані на те, щоб відвернути увагу від реальних винуватців пожежі», - зазначив адвокат.

Нагадаємо, за інформацією «ТСН.Тиждень», головна причина пожежі на нафтобазі «БРСМ» не вогонь, а корупція. «БитРемСтройМатеріали» або «БРСМ» – це акціонерне товариство, створене у 2000 році. Його пов'язують з екс-міністром палива та енергетики Едуардом Ставицьким. Компанія «БРСМ», яка тільки за 2011 рік виручила 3 млрд грн, за часів Януковича була «священою коровою». Ніхто не мав права й близько підійти з перевірками.

Насамкінець - приємна новина, що з'явилась наприкінці минулого року. Очевидно зрозумівши, що вирішення питання із правовою допомогою постраждалим унаслідок пожежі мешканцям Васильківщини пробуксовує, у КОР вирішили роздати ділянки для садівництва постраждалим та родичам загиблих.

Так, згідно з депутатським зверненням, яке було підтримане рішенням Київської обласної ради від 23.12.2016 № 204-11-VII, місцеві власті зобов'язані "розглянути питання про виділення постраждалим та родичам загиблих у пожежі рятувальників (всього 11 осіб) земельних ділянок для ведення індивідуального або колективного садівництва".

Валентина Новицька, «Ні корупції!»