Зекономили 87 гривень та обійшли Прозорро – як у Кам’янці площу ремонтують

Ліхтарі, фонтан, тротуарна плитка. Такою має бути нова площа Небесної Сотні у місті Кам’янка на Черкащині. Півтора мільйони гривень цільової субвенції  на цей доволі стандартний набір для реконструкцій площ на Черкащині «вибив» депутат від округу Сергій Рудик. Він же особисто інспектував хід робіт. Можна було би лише потішитися від такої співпраці місцевої влади з депутатом, якби не кілька «але»…

Конфлікт інтересів?

16 листопада 2016 року міська рада Кам’янки уклала договір на капітальний ремонт площі Небесної Сотні у райцентрі з місцевим ТОВ «Інтербудтехсервіс» на 1 472 810.40 грн. Керівником товариства є Леонід Рожко.

Фрагмент договору

Контактна особа замовника робіт – Наталія Рожко. Вона ж – завідувачка відділу бухгалтерського обліку та звітності міськради Кам’янки.

Скрін із сайту Кам'янської міської ради

Те, що дружина керівника ТОВ (виконавця робіт) представляє інтереси замовника, не є конфліктом інтересів, пояснює у відповіді на запит «Ні корупції!» Володимир Тірон, міський голова Кам’янки. Це, на думку чиновника, скоріше, виробнича необхідність.

«Відповідно до ч.4 ст.2 Закону України «Про публічні закупівлі», міською радою було оприлюднено звіт про укладений договір з ТОВ «Інтербудтехсервіс» з застосуванням електронного цифрового підпису (ЕЦП) завідуючого відділом бухгалтерського обліку та звітності міської ради Рожко Н.С., яка на той час єдина із членів тендерного комітету мала ЕЦП. Інші члени тендерного комітету отримали ЕЦП після 17.11.2016 року, тобто після опублікування звіту (16.11.2016р.).  Всі дії  завідуючого відділом бухгалтерського обліку та звітності міської ради стосовно ТОВ «Інтербудтехсервіс»  були вчиненні під зовнішнім контролем, як вимагає Закон України «Про запобігання корупції», - зазначає, відповідаючи на наш запит, Володимир Тірон.

До того як стати "мером", до грудня 2012 року, пан Тірон працював начальником Кам’янського міжгосподарського дорожньо-будівельного управління, потім директором ТОВ «Інтербудтехсервіс», створеного на базі МДБУ.

Скрін із сайту Кам'янської міської ради

Що таке конфлікт інтересів, у міськраді Кам’янки знає кожен - на офіційному сайті органу місцевого самоврядування є відповідний розділ «Пам’ятка конфлікту інтересів» з витягами та цитатами із Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції». Це при тому, що інших, не менш важливих розділів з відповідною інформацією, на сайті нема.

Ділова репутація

Відповідно до результатів Громадської антикорупціційної експертизи, вище згадана угода має кілька незадовільних ознак, серед яких – показник негативної ділової репутації.

ТОВ «Інтербудтехсервіс» зареєстроване майже 14 років тому. Має п’ятьох засновників із місцевих мешканців. Основним видом діяльності товариства є будівництво житлових і нежитлових будівель. Серед інших - діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії, будівництво доріг і автострад, мостів і тунелів.

І все таки, чим керувався замовник, обираючи виконавця?

"Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 р. № 395  «Деякі питання надання у 2016 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій»  з Державного бюджету України надійшла цільова субвенція в розмірі 1,5 млн. грн. на капітальний ремонт площі імені Небесної Сотні в м.Кам’янка по вул.Героїв Майдану. Відповідно до розробленої проектної документації, кошторисна вартість робіт склала 1499,914  тис. грн. (висновок філії державного підприємства „Укрдержбудекспертиза” у Черкаській області, від 10.11.2016р. № 24-1157-16). Враховуючи вимоги ч.1 ст.2 Закону України «Про публічні закупівлі» вартість робіт на перевищила 1,5 млн.грн., тендер не проводився", - пише Володимир Тірон.

До перевищення порогу у понад півтора мільйона "не дотягли" якихось 87 гривень. Можливо, така економія державних грошей стане взірцевою і для інших замовників та підрядників.

До усього, процедуру відкритих торгів не проводили з об’єктивних, на думку Володимира Тірона, причин. «Застосування процедури закупівлі у  вигляді відкритих торгів,  після отримання коштів з державного бюджету в листопаді 2016 року зробило б неможливим виконання запланованих обсягів  робіт по капітальному ремонту площі ім.Небесної Сотні, так як термін проведення процедури складає близько 1,5 місяці», - зазначає чиновник.

«Оголошення про проведення конкурсу на визначення виконавця робіт з капітального ремонту площі Небесної Сотні по вул.Героїв Майдану, м.Кам’янка було оприлюднене на офіційному сайті міської ради. Звернень щодо участі у конкурсі до міської ради не надходило, тому виконавцем робіт міською було визначено ТОВ «Інтербудтехсервіс» - організацію, яка сплачує податки на території міста», - зазначив очільник Кам’янки, відповідаючи на питання «Ні корупції!».

Відповідно до даних YouControl, підприємство не має податкового боргу, але за цим товариством - шлейф рішень, постанов та ухвал господарського й адміністративного судів.

Одна з останніх – постанова Черкаського окружного адміністративного суду від 25 квітня 2016 року.

Судовий документ, скрін з youcontrol.com.ua

«Кам'янська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Черкаській області звернулась до суду з адміністративним позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Інтербудтехсервіс», в якому просить стягнути з рахунків у банках, які обслуговують відповідача, для погашення податкового боргу кошти в сумі 385 388 грн. 61 коп.

Позивач зазначає, що відповідач має податковий борг по податку на додану вартість та податку на прибуток у загальному розмірі 385 388 грн. 61 коп., який останнім у добровільному порядку не сплачений, а тому позивач просить його стягнути в примусовому порядку», - йдеться у судовому документі.

Адмінпозов був повність задоволений, і з ТОВ стягнули 385 388 грн. 61 коп. податкового боргу.

Реконструкція чи капітальний ремонт

«На Ваш інформаційний запит щодо реконструкції площі Небесної Сотні в м.Кам’янка повідомляємо, що в ході реконструкції заплановано будівництво фонтану, встановлення пам’ятника Небесній Сотні та благоустрій території. Ступінь готовності об’єкту 98%», - пише Володимир Тірон.

Така стисла відповідь викликає додаткові питання:

  • - фонтан і пам’ятник – на все півтора мільйони,
  • - що значить готовність – 98%?

Більш розлогу відповідь отримали після другого запиту.

«..капітальний ремонт площі імені Небесної Сотні в м.Кам’янка передбачає благоустрій території із тротуарної плитки, освітлення території декоративними світильниками та будівництво фонтану. На даний час всі роботи по капітальному ремонту площі виконанні за виключенням 2% неготовності, а саме пуско-налагоджувальних робіт електрообладнання фонтану», - зазначив Володимир Тірон, міський голова Кам’янки.

Володимир Тірон знайомить Сергія Рудика з планом, фото з rudyk.org

Куди ж подівся пам'ятник, згаданий у першій відповіді і який, імовірно, бачимо на цьому фото? Його вже не буде?

Про нього дізнаємося також із повідомлення на сайті народного депутата Сергія Рудика. «…Місто Кам'янка отримало 1,5 мільйони гривень цільової субвенції на реконструкцію площі Небесної Сотні, в центрі якої вже наступного року, дасть Бог, буде споруджено одноіменний пам'ятник», - йдеться у публікації.

Початок робіт, фото з rudyk.org

Також стало відомо, що напередодні, 29.12.2016 року, міськрада вирішила дати дозвіл на прийняття фактичних обсягів виконаних робіт з капремонту, оскільки надворі зима, сніг та мороз,  які  викликали ускладнення в технологічних процесах. І дане рішення передбачає, що можливі майбутні дефекти усуватимуть частково за гроші з міської скарбниці.

Фрагмент додатку до рішення сесії Кам'янської міськради від 10.01.2017 року

У Додатках до рішення сесії Кам’янської міської ради №18-1/VIІ про зміни до бюджету на 2016 рік, від 10.01.1017 знаходимо графу, якою передбачено 1 515 000,00 грн. на капітальний ремонт площі ім.Героїв Небесної сотні. Тобто, майже на 42 тисячі гривень більше, ніж передбачено угодою.

Втретє звертаємося до міської ради Кам'янки. Отримуємо відповідь про те, що вартість виготовлення та встановлення пам’ятника не ввійшла до зазначеної в угоді суми і буде фінансуватися окремо.

Міський голова також пояснив, звідки узялося 1 515 000, 00 грн, згаданих у Додатках: "Загальна сума коштів, які надійшли до міського бюджету у вигляді субвенції, та сума співфінансування, загальна сума 1 515 000, 00 грн.

Загальна кошторисна вартість будівництва складає 1499 914 грн., із них:

  • 1472 802,00 грн. – вартість фактично виконаних робіт по капітальному ремонту;
  • 1878,00 грн. - вартість експертизи проектної документації;
  • 22103,55 грн. – за здійснення технічного нагляду.

Невикористаний залишок коштів у сумі 18 216,45 грн. повернуто до державного бюджету", - повідомляє чиновник.

Незрозуміло, які ж роботи усе ж таки передбачені на площі - реконструкція чи капітальний ремонт.

Підписана у листопаді угода передбачає останнє. Міський голова, до речі, профі у будівельній галузі,  через раз пише про реконструкцію. А це різні речі. Як зазначають фахівці, під час капітального ремонту перед власником об’єкта не стоїть завдання принципово поліпшити властивості відповідного об’єкта. Головне – зберегти його функціональність і усунути пошкодження. Реконструкцію проводять для поліпшення властивостей об’єкта. Наприклад, збільшення площі, оснащення новою комунальною інфраструктурою.

Фінансування об’єктів капітального ремонту та реконструкції здійснюється за різними кодами економічної класифікації видатків (3130 та 3140 відповідно), тому кошти, виділені на реконструкцію, не можуть використовуватися при здійсненні капітального ремонту.

І зауважимо наостанок, що окрім реконструкції площі Небесної сотні у Кам’янці, ТОВ «Інтербудтехсервіс» отримало від міської ради протягом минулого року 53 підряди на суму 3 602 740 грн.

Мирослава Станкевич, Сергій Станкевич, для "Ні корупції!"