Судовий збір з фізособи у справах з доступу зріс до 640 гривень

Нововведенням у 2017-му році є те, що розрахунок судового збору у всіх справах обчислюється відповідно до прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду.

Такі зміни було внесено до статті 4 Закону «Про судовий збір», повідомляє Центр демократії і верховенства права.

Раніше такий розрахунок здійснювався відповідно до розміру мінімальної заробітної плати.

Згідно з статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» з 1 січня 2017 року встановлено прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць у розмірі 1600 гривень.

А тому, у 2017 р. сума судового збору для справ з оскарження дій розпорядників (у більшості випадків в таких справах заявляються вимоги немайнового характеру) становитиме:

Якщо у позові немає вимоги відшкодувати матеріальну чи моральну шкоду, завдану діями розпорядника, то позов є позовом немайнового характеру. Тому, сума судового збору буде розраховуватись за такими критеріями:

1. Залежно від того позивач є фізичною чи юридичною особою

2. Скільки немайнових вимог вказано у позові.

Відповідно до того позивачем є фізична чи юридична особа встановлюється розмір ставки судового збору. Від ставки залежно від розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу, встановленого законом про державний бюджет на 1 січня календарного року (станом на 1 січня 2017 р. – 1 600,00 грн.), вираховується сума судового збору за одну немайнову вимогу.

Законодавством передбачені випадки, коли позивачі звільняються від сплати судового збору. Тому, перед тим як сплачувати кошти варто перевірити чи не підпадаєте Ви під дію статті 5 Закону України «Про судовий збір» (до таких осіб відносяться інваліди I та II груп та ін.).

"Варто пам’ятати, що суд може звільнити від сплати судового збору тільки тоді, коли позивач сам про це попросить, тобто подасть відповідне клопотання. Таке клопотання варто включити до тексту позовної заяви", - повідомляє видання.

Загальна сума судового збору розраховується залежно від кількості вимог у позові.

Вимогою у позові є те, що Ви просите суд зробити. Наприклад, зобов’язати відповідача надати запитувану інформацію чи зобов’язати відповідача опублікувати інформацію на офіційному веб-сайті.

" Вимога визнати дії розпорядника інформації (відмова у наданні інформації, надання неповної інформації тощо) незаконними і вимога зобов’язати розпорядника вчинити певні дії (надати запитувану інформацію, опублікувати інформацію на сайті, скасувати акт, який суперечить Закону «Про доступ до публічної інформації» тощо) є по суті однією немайнової вимогою. Тобто, якщо поряд з вимогою про визнання протиправною відмовою заявляється вимога надати інформацію, то судовий збір сплачується лише як за одну немайнову вимогу.

Якщо запитувач заявляє у позові вимоги відшкодувати матеріальну чи моральну шкоду, завдану діями розпорядника, то такий позов буде вважатись позовом майнового характеру", - йдеться у повідомленні ЦЕДЕМ.

Читайте також ХОЧЕШ ІНФОРМАЦІЮ — БЕРИ ПІВТИСЯЧІ І ЙДИ ДО СУДУ

ДОСТУП ДО ПУБЛІЧНОЇ ІНФОРМАЦІЇ: ПОКРОКОВА ІНСТРУКЦІЯ