Кому війна, а кому — «контрабас»

Олексій Бобровніков, журналіст

Український журналіст Олексій Бобровников змушений залишити територію країни. Через погрози.

Він вивчав шляхи контрабанди в зоні проведення АТО, обставини позаторішнього розстрілу (на початку вересня) мобільної групи на чолі з Андрієм Галущенком (позивний Ендрю), кинутої на боротьбу з незаконною торгівлею із окупованими територіями,- пишуть Сільські вісті

Внаслідок нападу на Луганщині неподалік м. Щастя загинули сам Ендрю і старший лейтенант фіскальної служби Дмитро Жарук, поранені троє десантників і співробітник СБУ…

"Не лізь, куди не треба"

ПІСЛЯ виїзду за кордон О. Бобровников повідомив про те, що саме Ендрю був для нього головним інформатором щодо «сірої зони», що і йому, і всім, хто відстежував «особливості» торгівлі з окупованими територіями, невідомі (і відомі) радили заткнутися. Зрештою, хтось із «порадників» і ліквідував занадто настирного Ендрю і принципового Жарука…

Тодішній керівник Луганської обласної військово-цивільної адміністрації Георгій Тука заявив, що до розстрілу зведеної мобільної групи причетні військовослужбовці одного із підрозділів ЗСУ. Ті, що покривають контрабанду товарів через лінію розмежування в цьому районі. Своєю чергою спікер МВС Артем Шевченко підкреслив: до обстрілу може бути причетний «хтось зі своїх».

Усі крапки над «і» начебто розставив головний військовий прокурор Анатолій Матіос: до цієї справи причетні тільки українські військові, які контролюють територію, що цікавила мобільну групу Ендрю. Втім, комбриг відкинув звинувачення на адресу підлеглих і заявив, що їм зумисне «псують репутацію».

Наркотрафік

ТОРІК у січні в сюжеті програми «ТСН. Тиждень» ішлося про те, що на Луганщині розгортається війна з наркотрафіком: слідчі виявили величезний канал збуту через окуповану територію. Про це заявили голова Луганської облВЦА Георгій Тука, народний депутат Дмитро Тимчук і головний військовий прокурор Анатолій Матіос. Останній розповів навіть більше — про участь в операції кількох співробітників надупливових спецслужб різних держав. І додав, що саме тут приховується таємниця загибелі волонтера і позаштатного співробітника СБУ Ендрю.

«Ми знаємо всю логістику. Цей злочин, убивство Ендрю, — це вершина айсберга транснаціональної злочинності, де крутяться занадто великі гроші. Бюджети шалені: логістика проходження — ніщо порівняно із зиском за доставку високоякісних наркотичних засобів у Європу. Географія цього злочину не замикається Щастям і Луганською областю. Це — «ЛНР», «ДНР», Харків, Київ, Львів. Фактично вся Україна», — заявив тоді А. Матіос.

Георгій Тука підтвердив версію Матіоса про наркотрафік, щоправда, теж не навів жодного конкретного факту, зазначивши тільки, що «сліди ведуть на Печерські пагорби».

15 лютого 2016-го інформагентство УНН оприлюднило припущення колишнього голови громадської ради Генпрокуратури Володимира Бойка: «Ендрю вбили через те, що він випадково виявив, як українська військова розвідка разом із ФСБ Росії організовує поставки наркотиків у Європу через територію України».

У вже згадуваному сюжеті «ТСН» А. Матіос пообіцяв: «Я все в деталях розповім, якщо, не дай Бог, нам не вдасться оголосити підозру. По прізвищах! Усю логістику… Все назву! А тоді хай вони відповідають. Ми не зупинимось...»

Після цієї гучної заяви минув рік. І що?..

"КонтраБанда"

НАРКОТРАФІК — окрема тема. Він лише осібна ланка у довгому ланцюгу контрабанди, яка процвітає на Донбасі. Про її обсяги, схеми повідав волонтер Родіон Шовкошитний. Він майже рік перебував у складі мобільної групи, виявляючи в зоні АТО нелегальних торгівців, що переправляли товар через лінію розмежування.

У розмові з кореспондентом «Української правди» Шовкошитний припустив, що саме через «контрабас» могли вбити кількох чоловік. За словами волонтера, «контрабасом» опікуються окремі працівники СБУ, Антитерористичного центру, фіскальної служби та військовослужбовці. І хоча незаконна торгівля — явище поширене, покарання зазнали тільки одиниці.

«Мені та іншим членам мобільної групи погрози надходили безпосередньо в зоні АТО. Приїжджаємо на лінію розмежування. Нульові блокпости. І солдати починають: «Ми вас не пропустимо», «Це наша територія». Доходило до пострілів над машиною. Це при тому, що до всіх було доведено, що таке «мобільні групи», створені за наказом Президента. Але чомусь кожен комбриг вважає себе маленьким королем на тій території, де стоїть його бригада. Комбриги вимагали, щоб ми попереджали їх, куди наша мобільна група планує їхати: «Пацани, проблем не буде, тільки попереджайте», — розповідає волонтер.

Проте, зазначає Родіон Шовкошитний, не всі бригади ЗСУ на передовій пов’язані з контрабандою, тому узагальнювати в жодному разі не можна: «З однієї бригади одна рота може стояти на опорному пункті — і в них буде конкретна війна. А інша рота цієї бригади може стояти поблизу на дорозі, яка сполучає з окупованою територією. І через цю роту буде йти «контрабас». Доходило до того, що екс-командир однієї з бригад у 2015-му навіть фермерів даниною обкладав: «Хочете землю обробляти — платіть».

Є, за словами Р. Шовкошитного, й відповідні заяви про це, але на рівні місцевої військової прокуратури все «помирало».

Проте не всім вдається вислизнути. За ґрати потрапив комбат, якого СБУ затримала за підозрою в отриманні хабара. Йому пропонували піти на угоду зі слідством, здати вищих організаторів контрабанди — відмовився. Були судові ухвали ще по кількох офіцерах.

Хто біля керма "процесу"? 

«ЯК ВЗАГАЛІ довести причетність когось із вищого керівництва до «контрабасу»? — запитує волонтер і сам дає відповідь: — Треба дивитися на тих, хто ухвалює рішення. Якщо є велика компанія, котра хоче системно постачати «контрабас» на окуповані території, то є сенс розмовляти не з людиною на блокпосту, а «вирішити питання» з тим, хто приймає рішення по всіх блокпостах на маршруті. Тому головні запитання потрібно адресувати АТЦ — Антитерористичному центру». В Службі безпеки, каже Родіон, є «купа класних пацанів». А є й такі, що заробляють на «контрабасі», повертаючись із зони АТО на нових автівках.

«Несправедливо казати, що лише АТЦ має зиск з «контрабасу». З цього мають зиск усі, хто прагне, — продовжує співрозмовник. — Десь міліція, десь есбеушники, це можуть бути інші люди… Схем кілька — це не одна схема, за яку борються есбеушники, фіскали та інші. Вони можуть бути як конкурентами, так і компаньйонами. Зазвичай обирають другий варіант. Але система побудована так, щоб кінцевий бенефіціар (кінцевий одержувач зиску. — М. Г.) був подалі від цих подій».

«Чи домовлялися з терористами, щоб вони не відкривали вогонь для проходження «контрабасу»? — перепитує волонтер, продовжуючи: — Ось приклад. 2015 рік. Ми приїжджаємо в одне село. Стоїть шлагбаум, нас солдати не пропускають. Ротний каже: не проїдете, обстріл, бойові дії. А нічого не чутно. Розуміємо, що щось тут не те. Прориваємося. У центрі села бачимо перевантаження товару: з великих фур у малі. Щоб ви розуміли: Верхньоторецьке довгий час не перебувало під обстрілами, а за звітами вони були. Поки «контрабас» там ходив — там війни не було. «Сепари» стріляли по опорних пунктах ЗСУ, які були за Верхньоторецьким. Там «війнушка» у пацанів була, особливо на «Олімпі» та «Зубрі». А у Верхньоторецькому «пацани» сидять, у них вільно все гуляє. І цей ротний розповідає, що ходив до сепарів, матюкався, чому міна прилетіла в село...».

За таке розстрілюють

МИНУЛОГО тижня міністр із питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб України Вадим Черниш заявив: «Країна не думає відмовлятися від вугілля і металу з окупованої території. Це наше вугілля і наш метал, чому ми маємо від них відмовлятися? Це українська цінність, яка належить Україні, а не комусь там, чи Російській Федерації... Бойовики нас шантажували тим, що не будуть постачати вугілля весь осінній період, тобто чинили перепони у поставці вугілля і, на жаль, це могло призвести до віялових відключень електроенергії по всій території України. Та за рахунок того, що діє Мінський майданчик для переговорів, ми домовилися, що вугілля буде транспортуватися з непідконтрольних територій».

Отак-от. На високому, урядовому, рівні між собою домовились — і торгівля йде безперешкодно. На нижчому, серед бійців, з обох боків, — так само. Так для чого тоді взагалі воювати? Або ж робити вигляд, начебто воюємо? Щоб зберігати той стан «перемир’я», який дає змогу продовжувати займатися контрабандою та збагачуватись на ній усіляким виродкам? Бо ж коли узаконити торгівлю, яка й так реально відбувається, «навар» від неї, а це мільярди гривень, піде до бюджету, а не в кишені контрабандистів і тих пройдисвітів, що їх покривають, — «кінцевих бенефіціарів».

Невже в столичних верхах цього не розуміють? На прикладі поставок вугілля з непідконтрольних територій (до речі, саме «непідконтрольних» чи таки «окупованих»?) бачимо: розуміють. За чиї багатомільярдні інтереси продовжують втрачати своє здоров’я та життя українські хлопці? Чи не час покласти край контрабанді, заснованій на банальному «договірняку»? А разом із нею — і самій війні, яку назвали АТО?

Народний депутат України Юрій Бублик сказав: «Для наведення елементарного порядку в державі та подолання корупції не потрібні кредити МВФ, потрібне лише бажання, політична воля. На жаль, чинна влада не ставить за мету ліквідувати корупційні схеми. Вона, схоже, бажає їх очолювати. А в умовах війни, яку замаскували під АТО, це ні що інше, як цинічне мародерство. А за це — розстрілюють!»

Що іще додати до сказаного?..

Сільські вісті