«Клуб для тих, кому за 149»: чиновники переконують, що купують люксові авто за копійки

Депутати, судді, прокурори, податківці й навіть слідчий НАБУ придбали люксові автівки в обхід лімітів Нацбанку на готівкові розрахунки та фінансового моніторингу - по 149 тисяч гривень. Переконуючи, що їхні автомобілі дійсно коштували таку смішну суму, чиновники надають палітру креативних коментарів, розповідає програма «Наші Гроші з Денисом Бігусом».

В Україні встановлено ліміт на готівкові розрахунки фізосіб між собою за договорами купівлі-продажу: в період з 13 по 17 рік ліміт забороняв готівкові операції на суму більшу за 150 тисяч гривень. За дотриманням ліміту має слідкувати податкова.

Окрім того, розрахунки від 150 тис грн. потраплять під обов’язковий фінансовий моніторинг Держфінмоніторингу.

«Необхідно відкрити всі деталі стосовно операції: хто є відправником чи платником, звідки походять ці кошти, звідки вони взялися", - пояснює Руслан Кравець, заступник начальника Управління стратегії та реформування банківської системи НБУ.

Відтак для уникнення уваги обох державних органів, численна кількість угод укладалися із заниженою ціною - в 149 тисяч гривень.

Не стали винятком і народні депутати, судді та слубовці різного рангу, які мали вказати в деклараціях вартість придбаних чи проданих ними авто. Сотні декларантів, вказали одну й ту ж цифру – 149 тис грн. – як вартість своїх Lexus, Mercedes, Infiniti, Porshe Cayenne, Land Cruiser. Загалом у базі електронних декларацій «Наші Гроші» знайшли близько трьох сотень таких декларантів.

Практично жоден опитаний програмою декларант не визнав, що задекларував занижену ціну. Як і не зміг пояснити, чому купив/продав авто саме 149 тис грн.

Переважно співрозмовники наполягали, що автівки купувалися поламані, хоча й не могли навести приклад поламки. Водночас спеціалісти СТО та автодилери одноголосно зазначають: аби коштувати 149 тис грн., автівки чиновників мають бути розбиті до невідновлюваного стану. У кращому випадку - ремонт можливий, однак вартуватиме таку ж суму, що й сама машина.

Разом з тим у багатьох декларантів ринкова ціна їхніх автівок не відповідає офіційно задекларованим доходам, що також ставить під питання походження коштів на придбання цих автомобілів.

Повний перелік чиновників, які задекларували авто за 149 тисяч гривень (перелік та порівняння з ринковими цінами) читайте ТУТ.