Хабарники та екс-помічники Ківалова – аналіз кандидатів у Верховний Суд з Києва від Руху Чесно

Кандидат у у Верховний Суд, суддя Київського апеляційного адмінсуду Ігор Петрик втікає від журналістів програми Наші гроші. Досудилися

59 діючих суддів, які працюють у судах міста Києва, та 11 суддів-киян у відставці подалися на конкурс до Верховного Суду.

Чимало із цих кандидатів проходили кваліфікаційне оцінювання минулого року, однак тоді ВККС майже всіх визнала здатними здійснювати правосуддя, попри корупційне минуле, мільйонні статки, причетність до ухвалення рішень на користь влади часів Януковича та те, що деякі з них продемонстрували навіть незнання законодавства.  

Одним із найвідоміших кандидатів у Верховний Суд від представників київської суддівської спільноти є Ігор Петрик, якого нещодавно Вища рада правосуддя відсторонила від судочинства через кримінальне провадження за хабарництво.

А відомим суддя Київського апеляційного адміністративного суду Петрик став завдяки гучному затриманню на хабарі у 5 тисяч доларів, які, за словами Назара Холодницького, він начебто ховав у спеціальній внутрішній кишеньці мантії. Антикорупційний прокурор наголосив, що в суддівських мантіях взагалі немає кишень, тож, ця була навмисно зроблена. Потім суддю прославили журналісти програми Наші Гроші. Досудилися, від яких Петрик утікав та відштовхував оператора, уникаючи питань про хабарництво. Вища рада правосуддя неодноразово переносила слухання у справі цього судді через його погане самопочуття та лікування у Феофанії.

Претендує на крісло у Верховному Суді також Голова Окружного адміністративного суду м. Києва Павло Вовк, який неодноразово фігурував у журналістських розслідуваннях та має за спиною політичний шлейф.

До початку суддівської кар’єри Вовк був помічником на платній основі народного депутата Ківалова, а нещодавно журналістами був помічений у зв’язках з депутатом БПП, так званим «куратором» судової та правоохоронної систем Грановським.

Як зазначається на веб-сайті Главком, суддя Вовк пояснював, що це була робоча зустріч, пов’язана з відсутністю повноважень у суддів Окружного адміністративного суду м. Києва. Втім, незадовго до цієї зустрічі, в квітні 2016 року, Окружним адміністративним судом міста Києва, головою якого є суддя Вовк, були відновлені на посадах двоє прокурорів із сумнозвісної групи Лисі птахи, яких звільнили у 2015 році з прокуратури після скандалу з перепискою у месенджері між собою у судовій залі з використанням нецензурних слів та погроз розправи над одним із учасників судового процесу.

Журналіст Дмитро Гнап зазначає, що саме прокурор Лисенко і його так звані Лисі птахи свого часу активно допомагали партнеру Грановського – Андрію Адамовському у бізнесі: ймовірно, порушували справи проти оточення їхнього конкурента – естонського бізнесмена – під час майнової суперечки за торговельний центр Sky Mall  у Києві.

Суддя Апеляційного суду Києва Дмитро Гаращенко, як і його колега Петрик, також причетний до корупційної історії. У 2009 році, працюючи суддею в Одесі, Гаращенко нібито отримав 200 доларів за прискорений розгляд справ. За інформацією Радіо Свобода, Генпрокуратура заявляла про отримання неправомірної матеріальної вигоди суддею, до справи був долучений відеозапис, однак судді Гаращенку вдалося вийти сухим із води, оскільки справа до суду не дійшла.

Попри пляму на професійній репутації, йому вдалося минулого року успішно пройти кваліфікаційне оцінювання, а члени Вищої кваліфікаційної комісії під час співбесіди ще роз’яснювали судді, що хабар - це не корупція.

Суддя Гаращенко вже у столиці неодноразово розглядав справи, де однією із сторін була компанія Укргазвидобування, офіційним контрагентом якої є компанія Єй-Пі Інженірінг, співвласницею якої є дружина самого судді. При цьому, конфлікту інтересів Гаращенко тут не бачить і запевняє журналістів, що питаннями бізнесу дружини не цікавиться.

Іще один кандидат у Верховний Суд, суддя Київського апеляційного адмінсуду Ігор Федотов, відомий своїм “трудоголізмом” та швидкістю прийняття рішень. За три роки (з 2012 по 2015) він розглянув понад 12 тисяч справ. Для досягнення таких результатів суддя мав би проводити по 12 судових засідань щодня без вихідних та відпустки. При цьому виникають питання щодо якості, оскільки 106 рішень судді були скасовані. Втім, минулого року суддя Федотов успішно пройшов кваліфікаційне оцінювання, а більшість питань комісії стосувалися лише біографії судді, бо до 2002 року він жив у РФ, а вже у 2003 році він став військовим суддею в Україні.

Судді столичних судів, які тепер хочуть у крісла у найвищій судовій інстанції країни, причетні до ухвалення сумнівних рішень.

Як зазначають ЗМІ, суддя Київського апеляційного суду Олена Ганечко відпустила з-під арешту пасинка олігарха Дмитра Фірташа Сергія Калиновського, який ще у 2007 році спричинив жахливе ДТП, внаслідок якого загинуло двоє людей.

Оскільки суд не дозволив узяти Калиновського під варту, підозрюваний втік до Ізраїлю просто з лікарні, й лише у вересні 2015 року його затримали у Києві.

Її колега, суддя Карпушова була у складі колегії суддів, яка задовольнила позов ТОВ ГРААЛЬ, пов’язаного з родиною екс-міністра Дмитра Табачника, скасувавши рішення про  внесення історичної будівлі в центрі Києва по вулиці Грушевського до Державного реєстру нерухомих пам’яток.

За інформацією ЗМІ, вже понад 10 років триває боротьба, аби на вказаному місці побудувати  хмарочос, який повністю порушить архітектурну цілісність ансамблю по вулиці Хрещатик та спотворить правий берег Києва, оскільки будівля має бути вищою за Лаврську дзвіницю.

Лави кандидатів поповнює суддя Ткаченко з Київського апеляційного господарського суду Києва, який був причетним до ухвалення рішення, згідно з яким, Державний інститут Промтехнологія зобов’язували сплатити 18 мільйонів гривень компанії коханки Януковича, яка винаймала за мізерні 2 тисячі гривень на місяць санаторій Славутич за ремонтні роботи, проведені нею у санаторії.

Серед київських суддів-кандидатів до Верховного Суду є чимало бізнес-родин. До прикладу, суддя Київського апеляційного суду Анатолій Верховець, згідно з декларацією за 2015 рік, разом із дружиною (яка до 2016 року також була суддею) володіє акціями 17 компаній по всій Україні, зокрема, ВАТ Металургійний комбінат Азовсталь, Алчевський металургійний комбінат, ПАТ Укрнафта, а його дружина є акціонером ВАТ Укртелеком.

Київські судді у відставці також подалися у Верховний Суд. Серед них – суддя-латифундист Микола Бех (у власності дружини – більше 5 га землі), суддя Віктор Колодійчук, якого у 2016 році ВРЮ 11 разів перевіряла на відповідність дій судді із надходженням на його адресу скарг, а також суддя Саранюк, який, ймовірно, причетний до схеми переведення сумнозвісного донецького судді Ємельянова на посаду Голови Господарського суду Києва.

Команда кампанії ЧЕСНО. Фільтруй суд! має на меті контролювати процес відбору суддів до Верховного Суду, а тому збирає та аналізує інформацію з відкритих джерел про усіх кандидатів у Верховний Суд. Про причетність суддів до корупції, їхні статки та порушення критеріїв доброчесності суддів та суддів у відставці зі столиці читайте в аналітичних довідках на сайті кампанії ЧЕСНО.Фільтруй суд!.

Рух ЧЕСНО збирає інформацію з відкритих загальнодоступних джерел та не стверджує про вчинення особою правопорушення або її вину. Висновки ЧЕСНО про причетність кандидатів до корупційних діянь, ухвалення сумнівних рішень є оціночними судженнями, що можуть не збігатися із офіційними рішеннями та висновками державних органів.

НВ