Депутати хочуть посилити відповідальність за знищення культурних пам’яток

У парламенті України зареєстрували законопроект, який має посилити відповідальність порушників у галузі охорони культурної спадщини, зокрема збільшити розмір штрафів, встановити чіткий порядок і терміни їх стягнення, повідомляє «Радіо Свобода».

Автори зазначають, що наразі штрафи за правопорушення «є мізерними і не стимулюють правопорушників у майбутньому дотримуватись вимог закону».
Вони пропонують у рази підвищити штрафи.

Якщо наразі Адмінкодекс передбачає покарання за проведення робіт на пам’ятці, зміну її призначення або вигляду без необхідного дозволу – штраф у 50–100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (850–1700 гривень), то у законопроекті сума штрафу за такі дії підвищується у 10 разів (8500–17000 гривень).

Також відповідну статтю хочуть доповнити окремим покаранням за умисне доведення пам’ятки до руйнації – штраф у 5–10 тисяч неоподаткованих мінімумів (85–170 тисяч гривень). Ще збільшується нижній поріг штрафу за неукладання охоронного договору власником (юрособою) – обов’язкового документу, який регламентує всі дії щодо пам’ятки – з 1700 до 8500 гривень.

Також у законопроекті встановлюються чіткі терміни притягнення до відповідальності за порушення пам’яткоохоронного законодавства, чого раніше не передбачав профільний закон – «Про охорону культурної спадщини». Окрім того, зазначається, що протоколи про правопорушення у цій сфері можуть складати посадовці органу охорони культурної спадщини, Нацполіції, адміністрацій історико-культурних заповідників та громадські інспектори. За наявною нині процедурою громадські інпектори не можуть складати приписів.

Крім того, пропонується внести зміни і до профільного будівельного закону «Про регулювання містобудівної діяльності». Якщо наразі перед початком будь-якого будівництва треба подати декларацію про початок виконання будівельних робіт за спеціальною формою, то за редакцією законопроекту, необхідно подати і письмове погодження органу охорони культурної спадщини, якщо будівництво заплановане в межах центральної частині міста (історичного ареалу) чи в зоні пам’яток.
Наразі законопроект розглядається тематичними комітетами.

Як повідомляв «Ні корупції!», програма «Схеми» звертала увагу на доведення пам’яток до руйнації їхніми приватними власниками, які не виконують або взагалі не укладають охоронні договори, в тому числі через несуттєве покарання, передбачене за такі порушення.

Читайте також ОБЕРЕЖНО! АВАРІЙНІ БУДИНКИ

АВАРІЙНІ БУДИНКИ 2. У ГОЛОСІЇВСЬКОМУ РАЙОНІ РЕМОНТУ НЕ БУДЕ

АВАРІЙНІ БУДИНКИ АНДРІЇВСЬКОГО УЗВОЗУ. ЧАСТИНА 3

ВЛАСНИКИ АВАРІЙНОГО ПОДОЛУ: ПРОГНІМАК, КАЛЕТНИК, ЖЕБРІВСЬКА, ТАБАЧНИК. ЧАСТИНА 4